Overall Lap by Division              
                   
Division: Male Individual 1-19            
Place Name Bib Laps Total Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Paul Rohner 21 5 04:21:48.883 00:48:40.413 00:48:27.310 00:51:07.233 00:56:04.167 00:57:29.760
2 Cody Strickland 54 4 04:22:43.742 00:56:06.832 01:03:12.216 01:08:41.953 01:14:42.741  
                   
Division: Male Individual 20-49            
Place Name Bib Laps Total Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Kris Yip 25 5 03:45:15.575 00:43:31.816 00:45:07.068 00:45:13.520 00:45:54.432 00:45:28.739
2 Nathan Blok 24 5 03:52:25.662 00:43:38.594 00:44:59.562 00:46:12.228 00:47:54.429 00:49:40.849
3 Douglas FatBoy Dewar 23 5 03:59:51.900 00:44:43.639 00:47:31.715 00:47:20.889 00:50:10.971 00:50:04.686
4 Michael Jordan 53 5 04:00:02.591 00:44:00.775 00:45:57.488 00:47:42.845 00:50:32.464 00:51:49.019
5 Mike Smith 44 5 04:03:56.422 00:44:56.267 00:47:21.631 00:48:20.465 00:50:08.499 00:53:09.560
6 Brad Cramer 51 5 04:17:30.993 00:45:37.420 00:49:33.796 00:54:01.394 00:56:27.592 00:51:50.791
7 Barry Nakahara 45 5 04:21:38.144 00:49:03.073 00:49:03.680 00:51:10.348 00:55:36.301 00:56:44.742
8 Merle Tutte 11 4 03:35:49.920 00:49:06.296 00:51:38.834 00:54:08.790 01:00:56.000  
9 Warren Van Asten 38 4 03:36:47.796 00:50:56.927 00:54:31.412 00:54:25.373 00:56:54.084  
10 Allan Witwicki 16 4 03:45:45.337 00:53:38.442 00:54:50.892 00:57:27.275 00:59:48.728  
11 Dean McKinley 42 4 03:46:57.334 00:56:16.298 00:55:34.696 00:56:27.974 00:58:38.366  
12 Simon Perreault 37 4 03:59:08.562 00:53:39.114 00:59:08.976 01:00:52.034 01:05:28.438  
13 David Loewen 40 4 04:20:00.233 00:59:59.978 01:02:48.750 01:05:21.435 01:11:50.070  
14 Brad Kreitz 46 3 02:49:50.667 00:54:05.003 00:56:18.997 00:59:26.667    
15 Chad Ridsdale 13 3 04:06:38.262 01:05:30.096 01:22:33.141 01:38:35.025    
16 Willard Andal 17 2 01:49:36.251 00:53:35.240 00:56:01.011      
17 Andrew Lukaris 10 2 02:54:47.163 01:12:28.820 01:42:18.343      
18 Bill Livingstone 12 2 02:54:48.524 01:12:29.016 01:42:19.508      
                   
Division: Male Individual 50+            
Place Name Bib Laps Total Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4  
1 Ed Day 19 4 03:43:06.717 00:47:41.944 00:52:35.095 00:59:58.689 01:02:50.989  
2 Andrew Snaden 18 4 04:19:35.525 00:57:45.777 01:04:03.942 01:08:56.818 01:08:48.988  
3 Rod Shigeoka 36 3 03:10:07.370 00:56:17.286 01:03:10.120 01:10:39.964    
4 Dirk van der Walt 39 3 03:18:29.967 01:02:38.631 01:05:58.411 01:09:52.925    
                   
Division: Female Individual 20-49            
Place Name Bib Laps Total Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Nikki Kassel 15 5 04:13:46.231 00:46:09.347 00:49:45.743 00:51:02.792 00:52:59.546 00:53:48.803
2 Erin Reynolds 14 3 03:17:17.270 00:59:13.549 01:05:26.275 01:12:37.446    
3 Chrissy Blok 20 2 02:47:47.223 01:15:00.327 01:32:46.896      
                   
Division: Female Individual 50+          
Place Name Bib Laps Total Lap 1 Lap 2 Lap 3    
1 Cheryl Moors 50 3 03:19:52.032 01:01:39.504 01:04:43.022 01:13:29.506    

.

Team Overall    
       
Division: Male 2 Person Team Under 90 Years  
Place Team Name Total Time Laps
1 David Lee - Kelly Servinski 4:27:45.721 6
2 Chris Repko - Daniel Repko 4:05:23.317 4
3 Jamie Work - Graham Work 3:28:32.586 3
       
Division: Male 2 Person Team 90 Years +  
Place Team Name Total Time Laps
1 Luc St-Denis - Bill Logan 3:49:28.712 4
       
Division: Female 2 Person Team Under 90 Years  
Place Team Name Total Time Laps
1 Kaethe Patterson - Maizie Bernard 3:17:23.523 3
       
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years  
Place Team Name Total Time Laps
1 Phil Hiom - Grace Hiom 3:42:18.082 4
2 Dave Sandsmark - Susan Russel 3:55:18.033 4
3 Alice Muirhead - Graham Muirhead 3:55:48.623 4
4 Kaia Andal - Peter Hoffman 4:13:29.307 4
5 Trisha Goodman - Courtney Shier 4:15:50.042 4
6 Chris Wagner - Tiff Fong 4:21:08.148 4
       
Division: Mixed 2 Person Team 90 Years +  
Place Team Name Total Time Laps
1 Pat Dube - Patti Dube 3:21:01.543 3

 .

Team Lap Report      
           
Team Name: Jamie Work - Graham Work    
Division: Male 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:55:08.853 10:56:08.651 34 Jamie Work  
2 01:33:42.893 12:29:51.544 35 Graham Work  
3 00:59:40.840 13:29:32.384 34 Jamie Work  
Total 03:28:32.586      
           
           
Team Name: Chris Repko - Daniel Repko      
Division: Male 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:53:06.803 10:54:06.601 2 Daniel Repko  
2 01:05:29.812 11:59:36.413 1 Chris Repko  
3 00:58:42.869 12:58:19.282 2 Daniel Repko  
4 01:08:03.833 14:06:23.115 1 Chris Repko  
Total 04:05:23.317      
           
           
Team Name: David Lee - Kelly Servinski      
Division: Male 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:41:25.551 10:42:25.349 47 Kelly Servinski  
2 00:46:52.301 11:29:17.650 9 David Lee  
3 00:43:28.806 12:12:46.456 47 Kelly Servinski  
4 00:50:06.388 13:02:52.844 9 David Lee  
5 00:42:31.334 13:45:24.178 47 Kelly Servinski  
6 00:43:21.341 14:28:45.519 47 Kelly Servinski  
Total 04:27:45.721      
           
           
           
Team Name: Luc St-Denis - Bill Logan      
Division: Male 2 Person Team 90 Years +      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:53:41.055 10:54:40.853 41 Luc St-Denis  
2 00:58:01.876 11:52:42.729 52 Bill Logan  
3 00:56:06.439 12:48:49.168 41 Luc St-Denis  
4 01:01:39.342 13:50:28.510 52 Bill Logan  
Total 03:49:28.712      
           
           
           
Team Name: Kaethe Patterson - Maizie Bernard      
Division: Female 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 01:03:12.219 11:04:12.017 8 Maizie Bernard  
2 01:09:54.440 12:14:06.457 7 Kaethe Patterson  
3 01:04:16.864 13:18:23.321 8 Maizie Bernard  
Total 03:17:23.523      
           
           
           
Team Name: Phil Hiom - Grace Hiom      
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:51:34.967 10:52:34.765 26 Phil Hiom  
2 00:56:50.818 11:49:25.583 27 Grace Hiom  
3 00:54:14.742 12:43:40.325 26 Phil Hiom  
4 00:59:37.555 13:43:17.880 27 Grace Hiom  
Total 03:42:18.082      
           
           
Team Name: Dave Sandsmark - Susan Russel      
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:56:54.474 10:57:54.272 30 Dave Sandsmark  
2 01:03:02.830 12:00:57.102 31 Susan Russel  
3 00:52:14.219 12:53:11.321 30 Dave Sandsmark  
4 01:03:06.510 13:56:17.831 31 Susan Russel  
Total 03:55:18.033      
           
           
Team Name: Alice Muirhead - Graham Muirhead      
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:54:05.621 10:55:05.419 49 Graham Muirhead  
2 01:04:31.077 11:59:36.496 48 Alice Muirhead  
3 00:53:07.011 12:52:43.507 49 Graham Muirhead  
4 01:04:04.914 13:56:48.421 48 Alice Muirhead  
Total 03:55:48.623      
           
           
Team Name: Kaia Andal - Peter Hoffman      
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 01:00:24.176 11:01:23.974 33 Peter Hoffman  
2 01:01:47.130 12:03:11.104 32 Kaia Andal  
3 01:07:22.022 13:10:33.126 33 Peter Hoffman  
4 01:03:55.979 14:14:29.105 32 Kaia Andal  
Total 04:13:29.307      
           
           
Team Name: Trisha Goodman - Courtney Shier      
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:53:56.744 10:54:56.542 6 Courtney Shier  
2 01:10:58.968 12:05:55.510 5 Trisha Goodman  
3 00:57:18.571 13:03:14.081 6 Courtney Shier  
4 01:13:35.759 14:16:49.840 5 Trisha Goodman  
Total 04:15:50.042      
           
           
Team Name: Chris Wagner - Tiff Fong      
Division: Mixed 2 Person Team Under 90 Years      
Start Time: 10:00:59.798    
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:55:18.024 10:56:17.822 3 Chris Wagner  
2 01:13:22.893 12:09:40.715 4 Tiff Fong  
3 00:56:48.882 13:06:29.597 3 Chris Wagner  
4 01:15:38.349 14:22:07.946 4 Tiff Fong  
Total 04:21:08.148        
           
           
           
Team Name: Pat Dube - Patti Dube    
Division: Mixed 2 Person Team 90 Years +    
Start Time: 10:00:59.798      
Lap # Lap Time Clock Time Bib # Name  
1 00:59:58.760 11:00:58.558 28 Pat Dube  
2 01:19:17.991 12:20:16.549 29 Patti Dube  
3 01:01:44.792 13:22:01.341 28 Pat Dube  
Total 03:21:01.543        

 

stride_glide_logo
 



Store Hours
Monday, Tuesday, Wednesday: 9:30am - 6:00pm
Thursday, Friday: 9:30am - 7:00pm
Saturday: 9:30am - 6:00pm
Sunday: 11:00am - 4:00pm

Stride & Glide Sports
1671-15th Ave
Prince George, BC, V2L 3X2

Phone: (250) 612-4754 Fax: (250) 612-4758
Toll Free: (866) 612-4754

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Otway Weather

Go to Top