NVSS   Race Results X-Country Race # 1 Vanderhoof  Sept 21,  2013                
93 Runners   +13 Cel  Sunny wih Clouds and little winds  
                               
Elem boys  K to gr. 1     700m Place School Time Stick # adj                
Elem boys  gr. 2/3    1.4km         #                  
Liam Tone 1 WLM 5.38                      
Landon Schwartz 2 LK View 6.12                          
                                 
Elem boys  gr. 4/ 5    2.1km                          
Hyatt Verduzco 1 WLM 8.38 1                            
Eric Anderson 2 WLM 8.49 2                        
Tanton  Muelller 3 EDS 10.45 3                  
                               
Elem boys  gr. 6/7    4.3km                              
Simon Nemethy 1 WLM 16.19 6                      
Soren Erricson 2 Imm Conce 18.50 12                  
Elliot Tone 3 WLM 20.10 16                        
Cameron Stewart 4 Burns Lk 25.05 29                          
                           
Bantam Boys 2000    4.3km                                
Olin Lee 1 QJS 18.01 9                      
Cecil MacRae 2 DPS 18.28 10                  
Braeden Smith 3 QJS 20.59 18                  
                                 
Juvenile  Boys 1999  4.3km                                
Charlie Borek  1 NVSS 15.32 4                    
Ben Shand 2 CHSS 17.59 8                  
                           
Junior   Boys  1998  4.3km                                
Jonathan  Mueller 1 NVSS 16.10 5                        
Lynden Zazelenchle 2 DP Todd 16.54 7                        
Linus Jia 3 NVSS 18.48 11                        
Matthew Ebert 4 NVSS 18.57 13                          
Lachlan Fantillo 5 NVSS 19.04 14                        
Sam Dalla Lana 6 DP Todd 19.15 15                        
Jacob Hascarl 7 NVSS 20.55 17                  
Justice Quamme 8 QJS 21.17 19                  
Michael Lybbert 9 NVSS 22.28 21                  
                           
Sr Boys 1997, 96, 95    6.3km                              
Alexander Nemethy 1 NVSS 22.24 20                  
Colten Illingworth 2 ChSS 23.22 23                  
Isaac Goodrich 3 CHSS 23.39 24                          
Konrad Teetzen 4 Corr 24.18 26                        
Cole Dinsdale 5 Corr 24.24 27                            
Boyd Marchand 6 DP Todd 25.39 31                            
Kuort Bishop 7 DP Todd 26.59 33                          
Dillion  Cathcart 8 Corr 27.08 34                        
Brennan Schwartz 9 QJS 27.10 35                        
Dane Jacobsen 10 QJS 27.24 36                      
Ryan Elden 11 QJS 27.30 37                  
Kelton McKee 12 NVSS 28.26 37                      
Caleb Wale 13 NVSS 29.00 40                      
Tristal Buller 14 NVSS 29.38 41                        
Liam Matzner 15 QJS 30.01 42                          
Hayden Zazelenchle 16 DP Todd 31.27 43                  
Kieran  Kappphohn 17 DP Todd 32.27 44                  
Patrick Harraway 18 NVSS 32.46 45                          
Jagbir Parmar 19 DP Todd 34.05 47                          
                           
6.3km                                
Adult  Men                                
Zach  Matyas 1 PG 23.05 22                          
Greg Tone 2 Van' hoof 23.53 25                  
Sam Goodrich 3 PG 24.51 28                        
Austin Bartell 4 PG 25.23 30                        
Chris Elden 5 PG 26.40 32                        
Brian Martinson 6 PG 27.36 38                  
Brandon Marchand 7 PG 33.39 46                        
                                   
                                   
                                   
Adult Women - Open                          
Angela Wheeler 1 V'Hoof 18.29 6                  
                           
        race                  
Elem girlss  K to gr. 1     700m Place School Time Stick #                  
Payton Barr 1   6.06                    
April Seely 2   8.13                    
                           
Elem Girls  gr. 2/3    1.4km                          
Sophia  Anderson   WLM 6.43                    
                           
Elem Girls  gr. 4/ 5    2.1km                          
Payton Mueller 1 EDS 10.12 1                  
Maddison Seely 2 TLA 12.16 2                  
                           
Elem Girls  gr. 6/7    4.3km                          
Sarah  Irving 1 Ascend 22.16 30                  
Alexis Seely 2 TLA 25.03 40                  
                           
      Time St # adj                
Bantam Girls 1999    4.3km         #                
Georgia Verduzco 1 NVSS 18.46 8 4                
Avery Drew 2 QJS 19.00 10 6                
Lyra Jonasson 3 QJS 19.42 18 14                
Cassidy Giesbrecht 4 QJS 20.51 22 18                
Chelsea Ziler 5 NVSS 21.24 24 20                
Gemma Marchant 6 Duch P 23.22 33 *                
Kailee Patterson 7 Duch P 24.24 37 *                
                           
Juvenile  Girls 1998  4.3km                          
Olivia Baptiste 1 QJS 17.09 3 1                
Grace McTaggart 2 QJS 19.25 13 9                
Bridian James Schneider 3 NVSS 21.20 23 19                
Alyssa Hartford 4 Duch P 23.32 34 *                
Maria Newton 5 DPTod 23.57 36 *                
                           
Junior  Girls  1997  4.3km                          
Kaitlyn Verduzco 1 NVSS 18.32 7 3                
Kyra Teetzen 2 Corr 19.22 12 8                
Mia Kozak 3 Corr 19.37 17 13                
Sheridan MacArdhur 4 CHSS 19.54 19 15                
Cassidy Stella 5 CHSS 20.09 20 16                
Baylee McGillivray  6 Corr 20.16 21 17                
Samantha Pratt 7 NVSS 21.26 25 21                
Brea Woods 8 Corr 21.44 26 22                
Alaina Sommerville 9 NVSS 21.49 27 23                
Nicola Erricson 10 Duch P 21.53 28 *                
Emily Fuller 11 CHSS 21.55 29 24                
Taryn Stephen 12 NVSS 22.36 31 25                
Kelseigh Sommerville 13 NVSS 23.07 32 26                
Angela  Kulchar 14 NVSS 23.37 35 27                
Ryshel McKee 15 NVSS 26.21 41 30                
                           
Sr Girls 1996, 95, 94    4.3km                          
Julia Babicz 1 CHSS 17.22 4 2                
Danika Robson 2 WLSS 18.23 5 *                
Julia  Steinebach 3 NVSS 18.57 9 5                
Bianca Zemliak 4 CHSS 19.16 11 7                
Anika Wallace 5 NVSS 19.30 14 10                
Sydney Jrving 6 CHSS 19.32 15 11                
Ariel Gilberts 7 CHSS 19.36 16 12                
Maraya Cooper 8 NVSS 24.34 38 28                
Amanda Albers 9 Corr 24.49 39 29                
                           
Girls Team Results:                          
NVSS = 3,4,5,10,19 = 41 1                        
CHSS = 2,7,11,12,15 = 47 2                        
QJS = 1, 6, 9,14,18 = 48 3                        
Corr = 8,13,17,22,29 = 89 4                        
* = not counted in team placing                          
                           
                           
Girls Total = 44                          
Boys Total = 49                          
                           
                           
                           
Girls Overall                          
Olivia Baptiste 1 QJS 17.09 3 1                
Julia Babicz 1 CHSS 17.22 4 2                
Kaitlyn Verduzco 1 NVSS 18.32 7 3                
Georgia Verduzco 1 NVSS 18.46 8 4                
Julia  Steinebach 3 NVSS 18.57 9 5                
Avery Drew 2 QJS 19.00 10 6                
Bianca Zemliak 4 CHSS 19.16 11 7                
Kyra Teetzen 2 Corr 19.22 12 8                
Grace McTaggart 2 QJS 19.25 13 9                
Anika Wallace 5 NVSS 19.30 14 10                
Sydney Jrving 6 CHSS 19.32 15 11                
Ariel Gilberts 7 CHSS 19.36 16 12                
Mia Kozak 3 Corr 19.37 17 13                
Lyra Jonasson 3 QJS 19.42 18 14                
Sheridan MacArdhur 4 CHSS 19.54 19 15                
Cassidy Stella 5 CHSS 20.09 20 16                
Baylee McGillivray  6 Corr 20.16 21 17                
Cassidy Giesbrecht 4 QJS 20.51 22 18                
Bridian James Schneider 3 NVSS 21.20 23 19                
Chelsea Ziler 5 NVSS 21.24 24 20                
Samantha Pratt 7 NVSS 21.26 25 21                
Brea Woods 8 Corr 21.44 26 22                
Alaina Sommerville 9 NVSS 21.49 27 23                
Emily Fuller 11 CHSS 21.55 29 24                
Taryn Stephen 12 NVSS 22.36 31 25                
Kelseigh Sommerville 13 NVSS 23.07 32 26                
Angela  Kulchar 14 NVSS 23.37 35 27                
Maraya Cooper 8 NVSS 24.34 38 28                
Amanda Albers 9 Corr 24.49 39 29                
Ryshel McKee 15 NVSS 26.21 41 30                
stride_glide_logo
 



Store Hours
Monday, Tuesday, Wednesday: 9:30am - 6:00pm
Thursday, Friday: 9:30am - 7:00pm
Saturday: 9:30am - 6:00pm
Sunday: 11:00am - 4:00pm

Stride & Glide Sports
1671-15th Ave
Prince George, BC, V2L 3X2

Phone: (250) 612-4754 Fax: (250) 612-4758
Toll Free: (866) 612-4754

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Otway Weather

Go to Top