Emperors Challenge Registration
 
 
Registration Opens April 11th, 2018
 
 
Please see http://www.emperorschallenge.com for more details.
Entry fees are non-refundable and non-deferrable under any circumstances.

Registration Fees

Half Marathon- $80
Kids Race - $20
 

Babcock 20KM Route Map
Babcock Kids Route Map
Babcock Mountain Route Description
Core Lodge Directions
FAQ 2018

 

You are encouraged pick up your race package on Friday, August 10th 2018, from 6:00 to 8:30 PM in the Community Centre.   Photo id will be required to pick up 20 Km race packages.  Packages can also be picked up at the race site on race morning before 8:15 AM.

  • No race day registrations accepted.
  • Bear Spray is optional
  • Race start 9 AM at the Core Lodge (1/2 hour from Tumbler Ridge). Kids start at 9:30 AM
  • Directions/Additional Info at Tumbler Ridge Visitor Info Center. Follow signs to Info Booth.
  • Awards presented at completion of race
  • Special Award given to those completing their 5th & 10th Emperor’s Challenge Campaigns.
  • All entries are non-refundable and non-transferable.
  • Time limit is 4.5 hours to have a qualifying time and receive a finisher’s medal
  • Accommodations are limited, so please book early
 
Frequently Asked Questions

Where exactly is Tumbler Ridge?
Tumbler Ridge is located in northern British Columbia, 400 km north-east of Prince George, 100 km south-east of Chetwynd, and 120 km south-west of Dawson Creek.
 
Can I register by mail instead of online?
No, the only way to register for the race is online through Stride & Glide Sports. This is due to the large number or people entering the race, to make things more manageable for the organizing committee.
 
If the race is full, can use someone else’s number who I know isn’t participating?
No. The cap is set at 1100 for the 20k race, so we anticipate around 800 people. This is as many as the course and the volunteers at the water stations can handle. Also, this is the limit for our parking space.
 
Can I walk all or parts of the 20 km course?
Participants are more than welcome to walk all or parts of the course, realizing that the cut-off for receiving an official finishing time is 5 hours. Most participants will find that it is easier to hike some of the uphill sections. The 4.5-hour time limit is the same cut-off time as when there was a separate walking category. The reason for eliminating the walking category was to make things easier for the volunteer organizers, and it was too difficult to confirm that the fastest walkers didn’t actually do any running.
 
Do I have to pick up my race package on the Friday evening?
You do not have to pick up your race package at the Friday evening event, but if you are in Tumbler Ridge on that day it is recommended to do so. This makes for less congestion for the participants and the organizers on race day morning at the race site.
 
Do I have to stick around at the race site after the race for the awards?
Everyone who finishes in the 4.5 hour time limit will receive their finishers medal as they cross the finish line. The awards after the race will start a few minutes after 2 pm, and are to present the top overall male and female, and the top 3 finishers in each age category for the adult and kids races. If you stay for the awards ceremony, as you will still make it to the swimming pool in Tumbler Ridge (open until 5pm on race day) to use the saunas and hot tub.
 
Can my 12-year-old son/daughter enter the 20 km race?
Anyone under the age of 18 must have parental consent to enter the 20 km race, and ensure organizers that he or she is capable of completing the distance. That said, the youngest participant was 10 years old (her father ran with her), and there have been a dozen participants aged 14 and under in the 20 km race in the past two years alone. It is recommended that a parent or another responsible person run/walk with these younger participants, for safety’s sake.
 
Are there port-o-potties on the race course?
There are not, but there are lots of bushes to hide behind for much of the route, except for the middle third or so that is in the alpine.
 
Can I carry a young child in an infant carrier in the race?
No, due to safety concerns about the terrain, the length of time you would be on the course, possible cold/wet/windy mountain weather, and the logistics of getting you and your child off of the mountain if something were to go wrong.

 

Mothers Day 5K Run and Walk, May 13, 2012

ROTARY CLUB OF

FORT ST. JOHN

Mother's Day Rotary Run & Walk

May 13th, 2018

 

 Date/Time

Sunday, May 13th, 2018 at 9:45 am
Registration begins at 8:30 am, ends at 9:30 am sharp
Warm up 9:45 am
10 KM - 10:00 AM Start
5 KM - 10:15 AM Start
Kids Dash 11 and under start time 11:15 am
1km Kids Run for 12 and older start time 11:15 am
Prize Presentations 11:45am

Rotary-sponsored pancake breakfast to follow
Package pickup on Saturday, May 12th, 2018,  Ernies Sports Experts, Totem Mall 11am-3pm

  .
Location
Surerus Fields
86th Street & 101st Avenue, Fort St. John, BC
  .
To Benefit
Fort St. John Women's Resource Society, a non-profit organization dedicated to providing valuable services and promoting the betterment of all women's lives.
$2 from every entry will go towards Fort St. John Women's Resource Society
  .
Entry Fee

5 KM Run or Walk:
$20 if received by Thursday, May 10th, 2018
$25 if received after Thursday, May 10th, 2018

10 KM Run:
$25 if received by Thursday, May 10th, 2018
$30 if received after Thursday, May 10th, 2018

  .
Entry Fee 1K Kids Dash
Free
  .
Information
http://mothersdayrotaryrun.com/ our Facebook page: FSJ Rotary Mother’s Day Run and Walk

Race Registration

Online Registration Confirmation

Volunteer Registration

Online Registration Confirmation

  • This event is capped at 750 participants
  • The first 425 registrants receive a race package
  • Online registration closes at midnight on Thursday, May 10th, 2018.
  • Registrations will be accepted at race package pickup and on race morning.

2017 CELEBRATE 150 NORTHERN HARDWARE
PRINCE GEORGE CANOE RACE INFORMATION

 

Online Registration Confirmation

 

Event Details

http://www.northernhardwarepgcanoerace.ca/
Questions - Contact
Pat Turner: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Greg Blackburn: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Alexander Mackenzie Class – 67.5 km, Isle Pierre start

RACE DAY: July 1, 2017
LOCATION / GPS: Isle Pierre / 10U 484463 5979072
RACE BRIEFING: 08:00 AM @ Isle Pierre Put In
RACE START: 09:00 AM
RACE FINISH / GPS: Lheidli T'enneh Memorial Park / 10 U 517491 5972759

To facilitate organization on the race start and reduce chaos at the start line due to limited space:
• Arrange for a shuttle ride to the race start with friends / family who are cheering you on.
• Canoes will be inspected prior to race start.
• Plan to carpool early Sunday morning to the race start location, watch for signs on highway and road.


River Conditions
• Depending on water levels, the Isle Pierre Rapids and White Mud Rapids are ranked Class 2 and Class 3 (intermediate) on the international white water difficulty scale.
• In general, most of the river is rated Class I and flows through a beautiful landscape!
• In the event of extreme water flows, an announcement will be made by the race director that will require all paddlers bypass the Isle Pierre Rapids by taking a tamer route on river left of an island just downstream from the start line.

Cautionary Considerations:
• White water conditions at Isle Pierre and White Mud – moving water experience.
• Bridge abutments – steer clear of abutments
• Sweepers – some sweepers / logs may be present along shore line.

Search and Rescue
• Local Search and Rescue and Jet boat club will be present for the paddlers going through the Isle Pierre and White mud Rapids. A jet boat sweep will follow the last paddlers going down the river.

Simon Fraser Class – 25 km, Miworth/Wilkins Park Start

RACE DAY: July 1, 2017
LOCATION/GPS: Wilkins Park (Miworth) / 10U 503586 5977980
RACE BRIEFING: 10:30 AM
RACE START: 11:30 AM
RACE FINISH / GPS: Lheidli T'enneh Memorial Park / 10 U 517491 5972759

River Conditions
• Generally easy Class 1 river from Miworth to Lheidli T'enneh Memorial Park.
• This route follows the popular and easy float with PG tubers during the hot summer months.
• Great category for all!!

Cautionary Considerations
• Bridge abutments – steer clear of abutments
• Sweepers – some sweepers / logs may be present along shore line.

Sponsors and Sponsor Canoes
A Corporate Challenge is being encouraged. For $250-$500, corporate sponsors will be recognized by a 18”× 9” company logo affixed to the side of a canoe leading up to and during the Northern Hardware Prince George Centennial Canoe Race. Half of the sponsorship will be dedicated to local elementary school, Frozen Warriors who have long participated in the Prince George Iceman. Funds will facilitate students access to the ski facilities and equipment at Otway Nordic Centre.

RACE BBQ
• A salmon BBQ will be held for all participants, volunteers and sponsors at Lheidli T'enneh Memorial Park Sunday afternoon upon completion of the race!
• Awards, prizes and raffles!
• A fantastic time to be had by all and to mingle with everyone!

 

SPECTATORS

Come and watch this great canoe race!! The following are great points to watch the race unfold!! ** Denotes best locations to participate and watch the race!**
Isle Pierre Start Location
o Witness the fast and furious start as the paddlers churn their way to get to the Isle Pierre Rapids!!
o Be prepared to park away from the venue along gravel road to allow shuttle and paddlers access to the launch location.
o ** Limited Viewing

**Wilkins Park Start Location**
o Show up at 10 AM !! A great venue to watch the open paddlers start at 10:30 and witness the first leaders pass by churning the waters at 70 strokes a minute from Isle Pierre half way through the race!!
o Great viewing opportunity!!

Foothills Bridge
o Viewing from the bridge and north side bench along the river!
o A popular take out spot for tubers.

John Hart Bridge
o Park on north side of river and walk onto the walkway!

Cameron Street Bridge downstream along river trail
o Great venue if you wish to park and bike alongside the paddlers all the way to Lheidli T'enneh Memorial Park along the river trail!!

Cottonwood Park Canoe Launch
o Located just upstream from train bridge but Lheidli T'enneh Memorial Park is but a short distance away to an exciting finish parade of canoe’s.

**Lheidli T'enneh Memorial Park**
o Line yourself up anywhere along the Fraser River viewing benches and witness the canoe’s churning towards the finish line. Hopefully there will be the excitement of a tight finish such as the 1982 race where 1st and 2nd were separated by 1 second!!

 
Find Your Fit Bra Night
Tuesday, April 25th, 2017
 
We are excited to invite you to another Find Your Fit Bra Night!

If you feel overwhelmed when it comes to shopping for a sports bra, or just want some expert advice on finding the best fit for you, please join us. Our team of fitting experts is here to help you!

The evening will include personalized fitting sessions, exclusive Ladies Night deals, giveaways, and delicious goodies.

There is limited space available for this event, so sign up soon to avoid disappointment.

Event Details:
Date: Tuesday, April 25th
Time: 6:30 - 8:30 pm
Where: Stride & Glide Sports - 1671 15th Ave
Cost: Free
 

2018 PG Road Runners Learn To Run 5K Clinic

  • Clinic dates: March 22nd to April 10th
  • Start time: 6:30 pm
  • Start location: Stride & Glide first night, location will change from week to week
  • Cost: Free for PGRR members (you must be a PGRR member in order to participate in this clinic)
  • Max 25 participants
Emperors Challenge Registration
 
 
Registration Opens April 12th, 2017
 
 
Please see http://www.emperorschallenge.com for more details.
Entry fees are non-refundable and non-deferrable under any circumstances.

20KM Event

Online Registration Confirmation

Kids' Event

Online Registration Confirmation

Registration Fees

Half Marathon- $75
Kids Race - $20
 

Babcock 20KM Route Map
Babcock Kids Route Map
Babcock Mountain Route Description
Core Lodge Directions
FAQ 2017
Entry Information

 

You are encouraged pick up your race package on Friday, August 11th 2017, from 6:00 to 8:30 PM in the Community Centre.   Photo id will be required to pick up 20 Km race packages.  Packages can also be picked up at the race site on race morning before 8:15 AM.

  • No race day registrations accepted.
  • Bear Spray is optional
  • Race start 9 AM at the Core Lodge (1/2 hour from Tumbler Ridge). Kids start at 9:30 AM
  • Directions/Additional Info at Tumbler Ridge Visitor Info Center. Follow signs to Info Booth.
  • Awards presented at completion of race
  • Special Award given to those completing their 5th & 10th Emperor’s Challenge Campaigns.
  • All entries are non-refundable and non-transferable.
  • Time limit is 4.5 hours to have a qualifying time and receive a finisher’s medal
  • Accommodations are limited, so please book early
 
Frequently Asked Questions

Where exactly is Tumbler Ridge?
Tumbler Ridge is located in northern British Columbia, 400 km north-east of Prince George, 100 km south-east of Chetwynd, and 120 km south-west of Dawson Creek.
 
Can I register by mail instead of online?
No, the only way to register for the race is online through Stride & Glide Sports. This is due to the large number or people entering the race, to make things more manageable for the organizing committee.
 
If the race is full, can use someone else’s number who I know isn’t participating?
No. The cap is set at 1000 for the 20k race, so we anticipate around 750 people. This is as many as the course and the volunteers at the water stations can handle. Also, this is the limit for our parking space.
 
Can I walk all or parts of the 20 km course?
Participants are more than welcome to walk all or parts of the course, realizing that the cut-off for receiving an official finishing time is 5 hours. Most participants will find that it is easier to hike some of the uphill sections. The 4.5-hour time limit is the same cut-off time as when there was a separate walking category. The reason for eliminating the walking category was to make things easier for the volunteer organizers, and it was too difficult to confirm that the fastest walkers didn’t actually do any running.
 
Do I have to pick up my race package on the Friday evening?
You do not have to pick up your race package at the Friday evening event, but if you are in Tumbler Ridge on that day it is recommended to do so. This makes for less congestion for the participants and the organizers on race day morning at the race site.
 
Do I have to stick around at the race site after the race for the awards?
Everyone who finishes in the 4.5 hour time limit will receive their finishers medal as they cross the finish line. The awards after the race will start a few minutes after 2 pm, and are to present the top overall male and female, and the top 3 finishers in each age category for the adult and kids races. If you stay for the awards ceremony, as you will still make it to the swimming pool in Tumbler Ridge (open until 5pm on race day) to use the saunas and hot tub.
 
Can my 12-year-old son/daughter enter the 20 km race?
Anyone under the age of 18 must have parental consent to enter the 20 km race, and ensure organizers that he or she is capable of completing the distance. That said, the youngest participant was 10 years old (her father ran with her), and there have been a dozen participants aged 14 and under in the 20 km race in the past two years alone. It is recommended that a parent or another responsible person run/walk with these younger participants, for safety’s sake.
 
Are there port-o-potties on the race course?
There are not, but there are lots of bushes to hide behind for much of the route, except for the middle third or so that is in the alpine.
 
Can I carry a young child in an infant carrier in the race?
No, due to safety concerns about the terrain, the length of time you would be on the course, possible cold/wet/windy mountain weather, and the logistics of getting you and your child off of the mountain if something were to go wrong.

 

Mothers Day 5K Run and Walk, May 13, 2012

ROTARY CLUB OF

FORT ST. JOHN

Mother's Day Rotary Run & Walk

May 14th, 2017

 

 Date/Time

Sunday, May 14th, 2017 at 9:45 am
Registration begins at 8:00 am, ends at 9:30 am sharp
10 KM - 9:45 AM Start
5 KM - 10:00 AM Start
1km Kids Dash start time 11:15 am
Prize Presentations 11:30am
Rotary-sponsored pancake breakfast to follow
Package pickup on Saturday, May 13th, 2017,  Ernies Sports Experts, Totem Mall 11am-3pm

  .
Location
Surerus Fields
86th Street & 101st Avenue, Fort St. John, BC
  .
To Benefit
Fort St. John Women's Resource Society, a non-profit organization dedicated to providing valuable services and promoting the betterment of all women's lives.
$2 from every entry will go towards Fort St. John Women's Resource Society
  .
Entry Fee

5 KM Run or Walk:
$15 if received by Thursday, May 11th, 2017
$20 if received after Thursday, May 11th, 2017

10 KM Run:
$20 if received by Thursday, May 11th, 2017
$25 if received after Thursday, May 11th, 2017

  .
Entry Fee 1K Kids Dash
Free
  .
Information
http://mothersdayrotaryrun.com/ our Facebook page: FSJ Rotary Mother’s Day Run and Walk

Race Registration

Online Registration Confirmation

Volunteer Registration

Online Registration Confirmation

  • This event is capped at 750 participants
  • The first 425 registrants receive a race package
  • Online registration closes at midnight on Thursday, May 11th, 2017.
  • Registrations will be accepted at race package pickup and on race morning.

 

Mad Moose Marathon

 

Online Registration Confirmation


ENTRY DEADLINE!:
Friday, September 23rd, 2016 at 6:00 pm

For more information visit the official Mad Moose Marathon Site at www.madmoosemarathon.ca

NORTHERN HARDWARE

PRINCE GEORGE

CANOE RACE INFORMATION

 

Online Registration Confirmation

 


Event Details

*See Facebook for Information / Details / Maps / Race Rules*
https://www.facebook.com/groups/NorthernHardwarePGCentennialCanoeRace/
Questions - Contact
Pat Turner: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Greg Blackburn: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Alexander Mackenzie Class – 67.5 km, Isle Pierre start

RACE DAY: July 10, 2016
LOCATION / GPS: Isle Pierre / 10U 484463 5979072
RACE BRIEFING: 08:00 AM @ Isle Pierre Put In
RACE START: 09:00 AM
RACE FINISH / GPS: Fort George Park / 10 U 517491 5972759

To facilitate organization on the race start and reduce chaos at the start line due to limited space:
• Canoes should be dropped off at Isle Pierre race start location on Saturday July 9th for registration / inspection any time after 10 am.
• Arrange for a shuttle ride to the race start with friends / family who are cheering you on.
• Canoes will be inspected prior to race start.
• Someone will camp and watch the canoes overnight.
• Plan to carpool early Sunday morning to the race start location.
River Conditions
• Depending on water levels, the Isle Pierre Rapids and White Mud Rapids are ranked Class 2 and Class 3 (intermediate) on the international white water difficulty scale.
• In general, most of the river is rated Class I and flows through a beautiful landscape!
• In the event of extreme water flows, an announcement will be made that will require all paddlers bypass the Isle Pierre Rapids by taking a tamer route on river left of an island just downstream from the start line.

Cautionary Considerations:
• White water conditions at Isle Pierre and White Mud – moving water experience.
• Bridge abutments – steer clear of abutments
• Sweepers – some sweepers / logs may be present along shore line.

Search and Rescue
• Local Search and Rescue and Jet boat club will be present for the paddlers going through the Isle Pierre and White mud Rapids. A jet boat sweep will follow the last paddlers going down the river.

Simon Fraser Class – 35 km, Miworth/Wilkins Park Start

RACE DAY: July 10, 2016
LOCATION/GPS: Wilkins Park (Miworth) / 10U 503586 5977980
RACE BRIEFING: 09:30 AM
RACE START: 10:30 AM
RACE FINISH / GPS: Fort George Park / 10 U 517491 5972759

River Conditions
• Generally easy Class 1 river from Miworth to Fort George Park.
• This route follows the popular and easy float with PG tubers during the hot summer months.
• Great category for all!!

Cautionary Considerations
• Bridge abutments – steer clear of abutments
• Sweepers – some sweepers / logs may be present along shore line.

Sponsors and Sponsor Canoes
A Corporate Challenge is being encouraged. For $200, corporate sponsors will be recognized by a 18”× 9” company logo affixed to the side of a canoe leading up to and during the Northern Hardware Prince George Centennial Canoe Race. Half of the sponsorship will be dedicated to local elementary school, Harwin Warriors who have long participated in the Prince George Iceman. Funds will facilitate students access to the ski facilities and equipment at Otway Nordic Centre.

RACE BBQ
• A salmon BBQ will be held for all participants, volunteers and sponsors at Fort George Park Sunday afternoon upon completion of the race!
• Awards, prizes and raffles!
• A fantastic time to be had by all and to mingle with everyone!

SPECTATORS

Come and watch this great canoe race!! The following are great points to watch the race unfold!! ** Denotes best locations to participate and watch the race!**
Isle Pierre Start Location
o Witness the fast and furious start as the paddlers churn their way to get to the Isle Pierre Rapids!!
o Be prepared to park away from the venue along gravel road to allow shuttle and paddlers access to the launch location.
o ** Limited Viewing

**Wilkins Park Start Location**
o Show up at 10 AM !! A great venue to watch the open paddlers start at 10:30 and witness the first leaders pass by churning the waters at 70 strokes a minute from Isle Pierre half way through the race!!
o Great viewing opportunity!!

Foothills Bridge
o Viewing from the bridge and north side bench along the river!
o A popular take out spot for tubers.

John Hart Bridge
o Park on north side of river and walk onto the walkway!

Cameron Street Bridge downstream along river trail
o Great venue if you wish to park and bike alongside the paddlers all the way to Fort George Park along the river trail!!

Cottonwood Park Canoe Launch
o Located just upstream from train bridge but Fort George Park is but a short distance away to an exciting finish parade of canoe’s.

**Fort George Park**
o Line yourself up anywhere along the Fraser River viewing benches and witness the canoe’s churning towards the finish line. Hopefully there will be the excitement of a tight finish such as the 1982 race where 1st and 2nd were separated by 1 second!!

Emperors Challenge Registration
 
 
Registration Opens April 12th, 2016
 
 
Please see http://www.emperorschallenge.com for more details. Entry fees are non-refundable and non-deferrable under any circumstances.

20KM Event

Online Registration Confirmation

Kids' Event

Online Registration Confirmation

Registration Fees

Half Marathon- $75
Kids Race - $20
 

Babcock 20KM Route Map
Babcock Kids Route Map
Babcock Mountain Route Description
Core Lodge Directions
FAQ 2016
Entry Information

 

You are encouraged pick up your race package on Friday August 5th from 6:00 to 8:30 PM in the Community Centre.   Photo id will be required to pick up 20 Km race packages.  Packages can also be picked up at the race site on race morning before 8:15 AM.

  • No race day registrations accepted.
  • Bear Spray is optional
  • Race start 9 AM at the Core Lodge (1/2 hour from Tumbler Ridge). Kids start at 9:30 AM
  • Directions/Additional Info at Tumbler Ridge Visitor Info Center. Follow signs to Info Booth.
  • Awards presented at completion of race
  • Special Award given to those completing their 5th & 10th Emperor’s Challenge Campaigns.
  • All entries are non-refundable and non-transferable.
  • Time limit is 4.5 hours to have a qualifying time and receive a finisher’s medal
  • Accommodations are limited, so please book early
 
Frequently Asked Questions

Where exactly is Tumbler Ridge?
Tumbler Ridge is located in northern British Columbia, 400 km north-east of Prince George, 100 km south-east of Chetwynd, and 120 km south-west of Dawson Creek.
 
Can I register by mail instead of online?
No, the only way to register for the race is online through Stride & Glide Sports. This is due to the large number or people entering the race, to make things more manageable for the organizing committee.
 
If the race is full, can use someone else’s number who I know isn’t participating?
No. The cap is set at 1000 for the 20k race, so we anticipate around 750 people. This is as many as the course and the volunteers at the water stations can handle. Also, this is the limit for our parking space.
 
Can I walk all or parts of the 20 km course?
Participants are more than welcome to walk all or parts of the course, realizing that the cut-off for receiving an official finishing time is 5 hours. Most participants will find that it is easier to hike some of the uphill sections. The 4.5-hour time limit is the same cut-off time as when there was a separate walking category. The reason for eliminating the walking category was to make things easier for the volunteer organizers, and it was too difficult to confirm that the fastest walkers didn’t actually do any running.
 
Do I have to pick up my race package on the Friday evening?
You do not have to pick up your race package at the Friday evening event, but if you are in Tumbler Ridge on that day it is recommended to do so. This makes for less congestion for the participants and the organizers on race day morning at the race site.
 
Do I have to stick around at the race site after the race for the awards?
Everyone who finishes in the 4.5 hour time limit will receive their finishers medal as they cross the finish line. The awards after the race will start a few minutes after 2 pm, and are to present the top overall male and female, and the top 3 finishers in each age category for the adult and kids races. If you stay for the awards ceremony, as you will still make it to the swimming pool in Tumbler Ridge (open until 5pm on race day) to use the saunas and hot tub.
 
Can my 12-year-old son/daughter enter the 20 km race?
Anyone under the age of 18 must have parental consent to enter the 20 km race, and ensure organizers that he or she is capable of completing the distance. That said, the youngest participant was 10 years old (her father ran with her), and there have been a dozen participants aged 14 and under in the 20 km race in the past two years alone. It is recommended that a parent or another responsible person run/walk with these younger participants, for safety’s sake.
 
Are there port-o-potties on the race course?
There are not, but there are lots of bushes to hide behind for much of the route, except for the middle third or so that is in the alpine.
 
Can I carry a young child in an infant carrier in the race?
No, due to safety concerns about the terrain, the length of time you would be on the course, possible cold/wet/windy mountain weather, and the logistics of getting you and your child off of the mountain if something were to go wrong.

 

Online registrations will close at 11:59, Thursday, June 1st, 2017.
Paper registrations will be accepted at the Prince George YMCA until 1:00 pm, Saturday, June 3rd.


RACE PACKAGE PICKUP:
Saturday, June 3, 12:30pm - 2:30pm at the YMCA of Northern BC

 

 

For More information or to download paper versions of the entry forms,
visit the official YMCA of Northern BC Site at http://www.nbcy.org/
 
If you have questions regarding the Canadian Tire YMCA Road Race or Kids Colour Fun Run please contact:
Tara Legault, Road Race Chair, YMCA of Northern BC
email:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
phone: 250 562 9341 ext 107
Wild Goose Chase
 
May 1st, 2016
 
Online registration closes at 6:00 PM Saturday, April 30th, 2016
 
 

Adult Registration - 19+

Online Registration Confirmation

Child Registration - 18 and Younger

Online Registration Confirmation

 

Race starts at 10:00 am at W.L.McLeod Elementary School across from Nechako Valley High School

Race # pick up: 8:30-9:45
Awards & Prizes: 11:10am
Refreshments & food after race

 

For more Wild Goose Chase information please contact Brian Nemethy, phone: 1.250.567.5324 - evenings.

 

Mothers Day 5K Run and Walk, May 13, 2012

ROTARY CLUB OF

FORT ST. JOHN

Mother's Day Rotary Run & Walk

August 21st, 2016

Thank you all for your patience.  The Mother’s Day Rotary Run & Walk has been rescheduled for Sunday, August 21st, 2016 at Surerus Fields.  

We hope that everyone will be able to make the new date and that we can have a successful 2016 run.   If you were registered for the May event, your registration will automatically roll over to the August 21st, event.  

 If you cannot make the run on August 21st, 2016, you have two options.  

  1. Donate your Entry Fee:    We would be happy to donate the net proceeds from your Entry Fee to the Women’s Resource Society in Fort St John.  If we do not receive a request for a refund, this is what we will do with your entry fee.
  2. Request a Refund:   Contact the Rotary office at (250) 785-1972 or by email at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. and advise that you would like a refund.    We will aim to mail out a full refund of your entry fee within the next three weeks.

Thank you for your support the Mother’s Day Rotary Run & Walk and the Women’s Resource Society.   

Sincerely,

Rotary Run & Walk Committee

 

 

Race Registration

Online Registration Confirmation

Volunteer Registration

Online Registration Confirmation

Online registration for this event closes Thursday, August 18th at midnight.  Please visit http://mothersdayrotaryrun.com/ for more race and registration information.

 

 

Date/Time

Sunday, August 21st, 2016 at 9:45am
Registration begins at 8:00 am, ends at 9:30 am sharp
1km Kids Dash start time 11:15 am
Prize Presentations 11:30am
Rotary-sponsored Pancake Breakfast to follow
Package pickup on Saturday, August 20th, 2016 – Ernies Sports Experts, Totem Mall 11am-3pm

  .
Location
Surerus Fields
86th Street & 101st Avenue, Fort St. John, BC
  .
To Benefit
Fort St. John Women’s Resource Society, a non-profit organization dedicated to providing valuable services and promoting the betterment of all women’s lives.
$2 from every entry will go towards Fort St. John Women’s Resource Society
  .
Entry Fee
5 KM Run or Walk:
$15 if received by Thursday, August 18th, 2016
$20 if received after
August 18th, 2016

10 KM Run:
$20 if received by Thursday, August 18th, 2016
$25 if received after August 18th, 2016

  .
Entry Fee 1K Kids Dash
Free
  .
Information
http://mothersdayrotaryrun.com/ our Facebook page: FSJ Rotary Mother’s Day Run and Walk
Online registration is encouraged

 

 

 

 

 

 

 

NORTHERN HARDWARE

PG CENTENNIAL

CANOE RACE INFORMATION

 

Online Registration Confirmation

 


Event Details

*See Facebook for Information / Details / Maps / Race Rules*
https://www.facebook.com/groups/NorthernHardwarePGCentennialCanoeRace/
Questions - Contact
Pat Turner: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Greg Blackburn: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Alexander Mackenzie Class – 67.5 km, Isle Pierre start

RACE DAY: July 12, 2015
LOCATION / GPS: Isle Pierre / 10U 484463 5979072
RACE BRIEFING: 08:00 AM @ Isle Pierre Put In
RACE START: 09:00 AM
RACE FINISH / GPS: Fort George Park / 10 U 517491 5972759

To facilitate organization on the race start and reduce chaos at the start line due to limited space:
• Canoes should be dropped off at Isle Pierre race start location on Saturday July 11th for registration / inspection any time after 10 am.
• Arrange for a shuttle ride to the race start with friends / family who are cheering you on.
• Canoes will be inspected prior to race start.
• Someone will camp and watch the canoes overnight.
• Plan to carpool early Sunday morning to the race start location.
River Conditions
• Depending on water levels, the Isle Pierre Rapids and White Mud Rapids are ranked Class 2 and Class 3 (intermediate) on the international white water difficulty scale.
• In general, most of the river is rated Class I and flows through a beautiful landscape!
• In the event of extreme water flows, an announcement will be made that will require all paddlers bypass the Isle Pierre Rapids by taking a tamer route on river left of an island just downstream from the start line.

Cautionary Considerations:
• White water conditions at Isle Pierre and White Mud – moving water experience.
• Bridge abutments – steer clear of abutments
• Sweepers – some sweepers / logs may be present along shore line.

Search and Rescue
• Local Search and Rescue and Jet boat club will be present for the paddlers going through the Isle Pierre and White mud Rapids. A jet boat sweep will follow the last paddlers going down the river.

Simon Fraser Class – 35 km, Miworth/Wilkins Park Start

RACE DAY: July 12, 2015
LOCATION/GPS: Wilkins Park (Miworth) / 10U 503586 5977980
RACE BRIEFING: 09:30 AM
RACE START: 10:30 AM
RACE FINISH / GPS: Fort George Park / 10 U 517491 5972759

River Conditions
• Generally easy Class 1 river from Miworth to Fort George Park.
• This route follows the popular and easy float with PG tubers during the hot summer months.
• Great category for all!!

Cautionary Considerations
• Bridge abutments – steer clear of abutments
• Sweepers – some sweepers / logs may be present along shore line.

Sponsors and Sponsor Canoes
A Corporate Challenge is being encouraged. For $200, corporate sponsors will be recognized by a 18”× 9” company logo affixed to the side of a canoe leading up to and during the Northern Hardware Prince George Centennial Canoe Race. Half of the sponsorship will be dedicated to local elementary school, Harwin Warriors who have long participated in the Prince George Iceman. Funds will facilitate students access to the ski facilities and equipment at Otway Nordic Centre.

RACE BBQ
• A salmon BBQ will be held for all participants, volunteers and sponsors at Fort George Park Sunday afternoon upon completion of the race!
• Awards, prizes and raffles!
• A fantastic time to be had by all and to mingle with everyone!

SPECTATORS

Come and watch this great canoe race!! The following are great points to watch the race unfold!! ** Denotes best locations to participate and watch the race!**
Isle Pierre Start Location
o Witness the fast and furious start as the paddlers churn their way to get to the Isle Pierre Rapids!!
o Be prepared to park away from the venue along gravel road to allow shuttle and paddlers access to the launch location.
o ** Limited Viewing

**Wilkins Park Start Location**
o Show up at 10 AM !! A great venue to watch the open paddlers start at 10:30 and witness the first leaders pass by churning the waters at 70 strokes a minute from Isle Pierre half way through the race!!
o Great viewing opportunity!!

Foothills Bridge
o Viewing from the bridge and north side bench along the river!
o A popular take out spot for tubers.

John Hart Bridge
o Park on north side of river and walk onto the walkway!

Cameron Street Bridge downstream along river trail
o Great venue if you wish to park and bike alongside the paddlers all the way to Fort George Park along the river trail!!

Cottonwood Park Canoe Launch
o Located just upstream from train bridge but Fort George Park is but a short distance away to an exciting finish parade of canoe’s.

**Fort George Park**
o Line yourself up anywhere along the Fraser River viewing benches and witness the canoe’s churning towards the finish line. Hopefully there will be the excitement of a tight finish such as the 1982 race where 1st and 2nd were separated by 1 second!!

Prince George Triathlon


Online Registration Confirmation 

For more information on this event please see http://www.unbc.ca/northern-sport-centre/race-series

Race Package Pickup:
Northern Sport Centre - Reception Desk Friday, July 15 4:00pm – 9:00pm and Saturday, July 16 8:00am – 7:00pm.

***Out of town athletes can pick up race packages on race day***

Following are race event details:
LOCATION:
West Lake Provincial Park
British Columbia
Canada
Main Parking Lot

AGENDA
07/17/2016   07:00:00 AM--08:30:00 AM
Check in and body markings

07/17/2016 08:40:00 AM
Pre-Race Meeting

07/17/2016 09:00:00 AM
Olympic Triathlon/Duathlon Start

07/17/2016 09:30:00 AM
Sprint Triathlon Start

07/17/2016 01:00:00 PM
Post race luncheon & awards

All Northern Sports Centre Prince George Triathlon inquires may be directed to Virgina Ashley, 250-960-5883 or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 
Brooks Find Your Fit Bra Night
Wednesday, November 23rd, 2016
 
We are excited to invite you to another Brooks Find Your Fit Bra Night!

If you feel overwhelmed when it comes to shopping for a sports bra, or just want some expert advice on finding the best fit for you, please join us. Our team of fitting experts is here to help you!

The evening will include personalized fitting sessions, exclusive Ladies Night deals on Brooks purchases, giveaways, and delicious goodies.

There is limited space available for this event, so sign up soon to avoid disappointment.

Event Details:
Date: Wednesday, November 23rd
Time: 7:00 pm - 9:00 pm
Where: Stride & Glide Sports - 1671 15th Ave
Cost: Free
 

Wild Goose Chase
 
Online registration closes at 6:00 PM Saturday, May 2nd, 2015
 

Adult Registration - 19+

Online Registration Confirmation

Child Registration - 18 and Younger

Online Registration Confirmation

 

Race starts at 10:00 am at W.L.McLeod Elementary School across from Nechako Valley High School

Race # pick up: 8:30-9:45
Awards & Prizes: 11:10am
Refreshments & food after race

 

For more Wild Goose Chase information please contact Brian Nemethy, phone: 1.250.567.5324 - evenings.

Fort St. John Triathlon & Duathlon


Race Location
The race will be at the Fort St John North Peace Leisure Pool - 9505 - 100 Street.

Schedule

Check-in 8:00 AM. (Pool Lobby)
Pre-Race meeting 8:30 AM. (Pool Lobby)
Swim Start 9:00 AM.
Duathlon 9:00 AM.


*Note: A chart with swim lane assignments will be posted in the Leisure Centre foyer on race day. Start times are dependent on number of participants, so be prepared to start at 9:00 AM. All participants should be present for the pre-race meeting.

SWIM COURSE
Fort St. John North Peace Leisure Pool is 25 m long with 6 lanes. There will be heats as needed. (Maximum times 45 min. for adults and 20 min. for short course) Mandatory race cap will be issued and must be worn by all swim competitors. Swimmers start at 5 sec. intervals based on submitted estimated swim time. Strict guidelines regarding turning at each end will be enforced.

BIKE COURSE
On local paved roads, a relatively flat out and back course with some short hills and technical turns.

RUN COURSE
Mainly flat and paved with one hill near the end. Start and finish at North Peace Leisure Pool.

DUATHLON
The duathlon starts at the transitions zone (run to bike transition) west of the North Peace Leisure Pool. All competitors must exit transition at the marked exit. No accompanying runners or cyclists are permitted.
Obey all officials and marshals. Watch for vehicles as not all intersections will have marshals.

AID STATIONS
Medical personnel will be supervising the course. Aid stations located in transition zone and on the run course.

COURSE MAPS
Course maps are available online at www.pomeroyinnandsuitesraceseries.ca. The maps are the same as used in 2014.

DISTANCES

Group Swim (lengths) Bike Run
Short Course 300m (12) 11km 3.0km
12-17 300m (12) 11km 3.0km
18-39 750m (30) 26km 6.0km
40+ 750m (30) 26km 6.0km
Duathlon Run 3km Bike 26km Run 3km


OTHER INFO…
Please park away from the front doors and west side of the North Peace Leisure Pool to avoid congestion. Parking on the north side of the pool complex in front of the arena is best.

When racking bikes, alternate bike direction as space is limited and this allows room for other participants to store necessary equipment (please keep equipment to a minimum). Hang bikes from seat or handle bars.

Race results will be posted on our website at http://www.pomeroyinnandsuitesraceseries.ca/ and http://www.resultscanada.com

If weather is inclement, an award ceremony will take place in arena foyer next to pool (can access from pool lobby).

Race packages will include a numbered ticket which will be used for a draw prize and bring it with you to the awards after the race.

REGISTRATION
Registration online at http://www.strideandglide.ca/
 

Emperors Challenge Registration
 
 
Registration Opens April 14th, 2015
 
 
Please see http://www.emperorschallenge.com for more details. Entry fees are non-refundable and non-deferrable under any circumstances.

20KM Event

Online Registration Confirmation

Kids' Event

Online Registration Confirmation

Registration Fees

Half Marathon- $65
Kids Race - $15
 

Babcock 20KM Route Map
Babcock Kids Route Map
Babcock Mountain Route Description
Core Lodge Directions
FAQ 2015
Entry Information

 

You are encouraged pick up your race package on Friday August 7th from 6:00 to 8:30 PM in the Community Centre.   Photo id will be required to pick up 20 Km race packages.  Packages can also be picked up at the race site on race morning before 8:15 AM.

  • No race day registrations accepted.
  • Bear Spray is optional
  • Race start 9 AM at the Core Lodge (1/2 hour from Tumbler Ridge). Kids start at 9:30 AM
  • Directions/Additional Info at Tumbler Ridge Visitor Info Center. Follow signs to Info Booth.
  • Awards presented at completion of race
  • Special Award given to those completing their 5th & 10th Emperor’s Challenge Campaigns.
  • All entries are non-refundable and non-transferable.
  • Time limit is 4.5 hours to have a qualifying time and receive a finisher’s medal
  • Accommodations are limited, so please book early
 
Frequently Asked Questions

Where exactly is Tumbler Ridge?
Tumbler Ridge is located in northern British Columbia, 400 km north-east of Prince George, 100 km south-east of Chetwynd, and 120 km south-west of Dawson Creek.
 
Can I register by mail instead of online?
No, the only way to register for the race is online through Stride & Glide Sports. This is due to the large number or people entering the race, to make things more manageable for the organizing committee.
 
If the race is full, can use someone else’s number who I know isn’t participating?
No. The cap is set at 800 for the 20k race, so we anticipate around 750 people. This is as many as the course and the volunteers at the water stations can handle. Also, this is the limit for our parking space.
 
Can I walk all or parts of the 20 km course?
Participants are more than welcome to walk all or parts of the course, realizing that the cut-off for receiving an official finishing time is 5 hours. Most participants will find that it is easier to hike some of the uphill sections. The 4.5-hour time limit is the same cut-off time as when there was a separate walking category. The reason for eliminating the walking category was to make things easier for the volunteer organizers, and it was too difficult to confirm that the fastest walkers didn’t actually do any running.
 
Do I have to pick up my race package on the Friday evening?
You do not have to pick up your race package at the Friday evening event, but if you are in Tumbler Ridge on that day it is recommended to do so. This makes for less congestion for the participants and the organizers on race day morning at the race site.
 
Do I have to stick around at the race site after the race for the awards?
Everyone who finishes in the 4.5 hour time limit will receive their finishers medal as they cross the finish line. The awards after the race will start a few minutes after 2 pm, and are to present the top overall male and female, and the top 3 finishers in each age category for the adult and kids races. If you stay for the awards ceremony, as you will still make it to the swimming pool in Tumbler Ridge (open until 5pm on race day) to use the saunas and hot tub.
 
Can my 12-year-old son/daughter enter the 20 km race?
Anyone under the age of 18 must have parental consent to enter the 20 km race, and ensure organizers that he or she is capable of completing the distance. That said, the youngest participant was 10 years old (her father ran with her), and there have been a dozen participants aged 14 and under in the 20 km race in the past two years alone. It is recommended that a parent or another responsible person run/walk with these younger participants, for safety’s sake.
 
Are there port-o-potties on the race course?
There are not, but there are lots of bushes to hide behind for much of the route, except for the middle third or so that is in the alpine.
 
Can I carry a young child in an infant carrier in the race?
No, due to safety concerns about the terrain, the length of time you would be on the course, possible cold/wet/windy mountain weather, and the logistics of getting you and your child off of the mountain if something were to go wrong.

 

Online registrations will close at 11:59, Thursday, June 4th, 2015.
Paper registrations will be accepted at the Prince George YMCA until 1:00 pm, Saturday, June 6th.


RACE PACKAGE PICKUP:
Saturday, June 6, 1:30pm - 3:30pm at the YMCA of Northern BC

 

 

For More information or to download paper versions of the entry forms,
visit the official YMCA of Northern BC Site at http://www.nbcy.org/
 
If you have questions regarding the YMCA of Northern BC Canadian Tire Road Race or Healthy Kids' Day please contact:
Tara Legault, Road Race Chair, YMCA of Northern BC
email:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
phone: 250-562-9309 ext 211

You've signed up for the Emperor's Challenge and you are here because you want to confirm your registration.  The easiest way to do this is to put the name of the registrant that you are looking for into the search box below and press the search button.  If you don't see the name that you are looking for please don't panic just click on the "Read More" button below for more information. 

 

Mad Moose Marathon

 

Online Registration Confirmation


ENTRY DEADLINE!:
Friday, September 26th, 2015 at 6:00 pm

For more information visit the official Mad Moose Marathon Site at www.madmoosemarathon.ca

 

Online registrations will close at midnight, Thursday, May30th.
Paper registrations will be accepted at the Prince George YMCA until 2:00 pm, Saturday, June 1st.


RACE PACKAGE PICKUP:
Saturday, May 31 , 2:00pm - 4:00pm at the YMCA

 

 

For More information or to download paper versions of the entry forms,
visit the official Prince George YMCA Site at http://www.nbcy.org/
 
If you have questions regarding the YMCA Canadian Tire Road Race or Healthy Kids' Day please contact:
Tara Lagault, Road Race Chair, Family YMCA
email:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
phone: 250-562-9341, ext: 210
Wild Goose Chase
 
Online registration closes at 6:00 PM Saturday, May 3rd, 2014
 

Adult Registration - 19+

Online Registration Confirmation

Child Registration - 18 and Younger

Online Registration Confirmation

 

Race starts at 10:00 am at W.L.McLeod Elementary School across from Nechako Valley High School

Race # pick up: 8:30-9:45
Awards & Prizes: 11:10am
Refreshments & food after race

 

For more Wild Goose Chase information please contact Brian Nemethy, phone: 1.250.567.5324 - evenings.

 

Mothers Day 5K Run and Walk, May 13, 2012

ROTARY CLUB OF

FORT ST. JOHN

Mother's Day Rotary Run & Walk

May 10, 2015

Race Registration

Online Registration Confirmation

Volunteer Registration

Online Registration Confirmation

Online registration for this event closes Thursday, May 7th at midnight.  Please visit http://mothersdayrotaryrun.weebly.com/ for more race and registration information.

 

 

Date/Time

Sunday, May 10th, 2015 at 9:45am
Registration begins at 8:00 am, ends at 9:30 am sharp
1km Kids Dash start time 11:15 am
Prize Presentations 11:30am
Rotary-sponsored Pancake Breakfast to follow
Package pickup on Saturday, May 9th, 2015 – Ernies Sports Experts, Totem Mall 11am-3pm

  .
Location
Surerus Fields
86th Street & 101st Avenue, Fort St. John, BC
  .
To Benefit
Fort St. John Women’s Resource Society, a non-profit organization dedicated to providing valuable services and promoting the betterment of all women’s lives.
$2 from every entry will go towards Fort St. John Women’s Resource Society
  .
Entry Fee
5 KM Run or Walk:
$15 if received by Thursday, May 7th, 2015
$20 if received after May 7th, 2015

10 KM Run:
$20 if received by Thursday, May 7th, 2015
$25 if received after May 7th, 2015

  .
Entry Fee 1K Kids Dash
Free
  .
Information
http://mothersdayrotaryrun.weebly.com/ our Facebook page: FSJ Rotary Mother’s Day Run and Walk
Online registration is encouraged
Bronwen Surerus (250) 794-7642

 

 

 

 

 

 

 

Emperors Challenge Registration
 
 
Registration Opens April 8th, 2014
 
 
Please note that hotel accommodations in Tumbler Ridge will be challenging to find; there are several camping options.  Please see http://www.emperorschallenge.com for more details. Entry fees are non-refundable and non-deferrable under any circumstances.

20KM Event

Online Registration Confirmation

Kids' Event

Online Registration Confirmation

Registration Fees

Half Marathon- $65
Kids Race - $15
 

Babcock 20KM Route Map
Babcock Kids Route Map
Babcock Mountain Route Description
Core Lodge Directions
FAQ 2014
Entry Information

 

You are encouraged pick up your race package on Friday August 8th from 6:00 to 8:30 PM in the Community Centre.   Photo id will be required to pick up 20 Km race packages.  Packages can also be picked up at the race site on race morning before 8:15 AM.

  • No race day registrations accepted.
  • Bear Spray is optional
  • Race start 9 AM at the Core Lodge (1/2 hour from Tumbler Ridge). Kids start at 9:30 AM
  • Directions/Additional Info at Tumbler Ridge Visitor Info Center. Follow signs to Info Booth.
  • Awards presented at completion of race
  • Special Award given to those completing their 5th & 10th Emperor’s Challenge Campaigns.
  • All entries are non-refundable and non-transferable.
  • Time limit is 4.5 hours to have a qualifying time and receive a finisher’s medal
  • Accommodations are limited, so please book early
 
Frequently Asked Questions

Where exactly is Tumbler Ridge?
Tumbler Ridge is located in northern British Columbia, 400 km north-east of Prince George, 100 km south-east of Chetwynd, and 120 km south-west of Dawson Creek.
 
Can I register by mail instead of online?
No, the only way to register for the race is online through Stride & Glide Sports. This is due to the large number or people entering the race, to make things more manageable for the organizing committee.
 
If the race is full, can use someone else’s number who I know isn’t participating?
No. The cap is set at 800 for the 20k race, so we anticipate around 750 people. This is as many as the course and the volunteers at the water stations can handle. Also, this is the limit for our parking space.
 
Can I walk all or parts of the 20 km course?
Participants are more than welcome to walk all or parts of the course, realizing that the cut-off for receiving an official finishing time is 5 hours. Most participants will find that it is easier to hike some of the uphill sections. The 4.5-hour time limit is the same cut-off time as when there was a separate walking category. The reason for eliminating the walking category was to make things easier for the volunteer organizers, and it was too difficult to confirm that the fastest walkers didn’t actually do any running.
 
Do I have to pick up my race package on the Friday evening?
You do not have to pick up your race package at the Friday evening event, but if you are in Tumbler Ridge on that day it is recommended to do so. This makes for less congestion for the participants and the organizers on race day morning at the race site.
 
Do I have to stick around at the race site after the race for the awards?
Everyone who finishes in the 4.5 hour time limit will receive their finishers medal as they cross the finish line. The awards after the race will start a few minutes after 2 pm, and are to present the top overall male and female, and the top 3 finishers in each age category for the adult and kids races. If you stay for the awards ceremony, as you will still make it to the swimming pool in Tumbler Ridge (open until 5pm on race day) to use the saunas and hot tub.
 
Can my 12-year-old son/daughter enter the 20 km race?
Anyone under the age of 18 must have parental consent to enter the 20 km race, and ensure organizers that he or she is capable of completing the distance. That said, the youngest participant was 10 years old (her father ran with her), and there have been a dozen participants aged 14 and under in the 20 km race in the past two years alone. It is recommended that a parent or another responsible person run/walk with these younger participants, for safety’s sake.
 
Are there port-o-potties on the race course?
There are not, but there are lots of bushes to hide behind for much of the route, except for the middle third or so that is in the alpine.
 
Can I carry a young child in an infant carrier in the race?
No, due to safety concerns about the terrain, the length of time you would be on the course, possible cold/wet/windy mountain weather, and the logistics of getting you and your child off of the mountain if something were to go wrong.

Prince George Triathlon

 

Race package pickup and bike check will be performed at EVOLVE Bike, Board and Ski, 2609 Vance Road, Prince George, BC,  (250) 564-9333, on Saturday, July 19th, 2014 from 12:00pm to 4:00pm.

Note: Bike check is mandatory


***Out of town athletes can pick up race packages and have their bikes checked on race day***


Following are race event details:
LOCATION:
West Lake Provincial Park
British Columbia
Canada
Main Parking Lot

AGENDA
07/20/2014   07:00:00 AM--08:30:00 AM
Check in and body markings

07/20/2014 08:40:00 AM
Pre-Race Meeting

07/20/2014 09:00:00 AM
Olympic Triathlon/Duathlon Start

07/20/2014 09:30:00 AM
Sprint Triathlon Start

07/20/2014 01:00:00 PM
Post race luncheon & awards

All Prince George Triathlon inquires may be directed to Craig Somerville This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Fort St. John Triathlon & Duathlon


Race Location
The race will be at the Fort St John North Peace Leisure Pool - 9505 - 100 Street.

Schedule

Check-in 8:00 AM. (Pool Lobby)
Pre-Race meeting 8:30 AM. (Pool Lobby)
Swim Start – 1st Wave 9:00 AM.
Swim Start – 2nd Wave 9:40 AM.
Swim Start – 3rd Wave (if needed) 10:20 AM.
Duathlon 9:00 AM.


*Note: A chart with swim lane assignments will be posted in the Leisure Centre foyer on race day. Start times are dependent on number of participants, so be prepared to start at 9:00 AM. All participants should be present for the pre-race meeting.

SWIM COURSE
Fort St. John Leisure Pool is 25 m long with 6 lanes. There will be heats as needed. (Maximum times 45 min. for adults and 20 min. for short course) Mandatory race cap will be issued and must be worn by all swim competitors. Swimmers start at 5 sec. intervals based on submitted estimated swim time. Strict guidelines regarding turning at each end will be enforced.

BIKE COURSE
On local paved roads, a relatively flat out and back course with some short hills and technical turns. Course map included with race package.

RUN COURSE
Mainly flat and paved with one hill near the end. Start and finish at Leisure Pool. Course map included with race package.

DUATHLON
The duathlon starts at the transitions zone (run to bike transition) west of the Swimming Pool. All competitors must exit transition at the marked exit. No accompanying runners or cyclists are permitted.
Obey all officials and marshals. Watch for vehicles as not all intersections will have marshals.

AID STATIONS
Medical personnel will be supervising the course. Aid stations located in transition zone and on the run course.

DISTANCES

Group Swim (lengths) Bike Run
Short Course 300Mm (12) 11km 3.0km
12-17 300m (12) 11km 3.0km
18-39 750m (25) 26km 6.0km
40+ 750m (25) 26km 6.0km
Duathlon Run 3km Bike 26km Run 3km


OTHER INFO…
Please park away from the front doors and west side of the swim pool to avoid congestion. Parking on the north side of the pool complex in front of the arena is best.

When racking bikes, alternate bike direction as space is limited and this allows room for other participants to store necessary equipment (please keep equipment to a minimum). Hang bikes from seat or handle bars.

Race results will be posted on our website at http://triathlon.ath.cx and http://www.resultscanada.com

If weather is inclement, an award ceremony will take place in arena foyer next to pool (can access from pool lobby).

Race packages will include a numbered ticket which will be used for a draw prize and bring it with you to the awards after the race.

REGISTRATION
Registration online at http://www.strideandglide.ca/

 

Event and Registration Sign Up Event Results
Prince George Iceman


Experience Prince George's Winter Multi-sport Event
Skiing, Running, Skating, and Swimming
 
Entry Deadline: Wednesday, Feb. 5th, 9:00 pm
 
Registration needs to be completed online by this time/date - no exceptions.
 
Register early!!!
After Tuesday, January 14th, registration costs will increase
 
Limited Entries - 1st come, 1st served!
 

 

Division: Senior Boys        
Position Bib # Name Time   Gender Team Name
1 33 Bax Jordan 00:23:09   M DP Todd
2 31 Wangler Adam 00:23:29   M Dawson Creek
3 36 McCleary Nolan 00:24:11   M Nechako Valley
4 32 Wright Jack 00:24:16   M Dawson Creek
5 30 McKechnie Landon 00:25:05   M Dawson Creek
6 38 Snider Quinlan 00:25:13   M North Peace
7 25 Andres Joshua 00:25:30   M Correlieu Sec
8 34 Steiner Matthias 00:26:12   M Fraser Lake
9 58 Davis Shawn 00:27:02   M Prince George Sec
10 37 Sewell Logan 00:27:16   M Nechako Valley
11 28 Nicholas Adam 00:27:50   M Correlieu Sec
12 140 MacDonald Owen 00:28:00   M Duchess Park
13 26 Caine Matthew 00:28:14   M Correlieu Sec
14 24 Hatch Kayleb 00:28:26   M College Hts
15 27 Henderson Christopher 00:28:29   M Correlieu Sec
16 29 Christenson Dayton 00:32:30   M Dawson Creek
17 35 Ebert Connor 00:33:59   M Nechako Valley
18 40 Tivadar Liam 00:35:34   M Ron Pettigrew
             
Division: Senior Girls        
Position Bib # Name Time   Gender Team Name
1 52 Chilcott Kenzie 00:28:25   F North Peace
2 53 Hedges Leigh 00:28:49   F North Peace
3 57 Barwise Robyn 00:28:51   F Prince George Sec
4 56 Turner Claire 00:29:15   F North Peace
5 42 Mansour Nadia 00:29:40   F College Hts
6 41 Kish Rya 00:30:20   F College Hts
7 55 Quigley Celine 00:30:23   F North Peace
8 54 McPherson Jordynn 00:30:41   F North Peace
9 44 Mezaros Jenna 00:32:10   F Dawson Creek
10 51 Seely Alexis 00:32:29   F Nechako Valley
11 43 Proudfoot Amber 00:33:15   F Correlieu Sec
12 47 Morris Christina 00:33:29   F Fraser Lake
13 48 Vanwerkhoven Kyla 00:33:30   F Fraser Lake
14 46 Koenig Alyssa 00:33:44   F Fraser Lake
15 45 Strout Chloe 00:34:11   F Duchess Park
16 39 Bankowski Alexia 00:38:26   F Prince George Sec
17 50 MacKinlay Madisyn 00:43:52   F Nechako Valley
             
Division: Junior Boys        
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 109 Schreiner Kane 00:14:50 14 M Bert Bowes
2 90 Whitehouse Max 00:15:02 15 M Cedars
3 96 Pedersen Lachlan 00:15:03 15 M Nechako Valley
4 139 Green Tyson 00:15:04 15 M Duchess Park
5 95 Vanwerkhoven Cody 00:15:54 15 M Fraser Lake
6 98 Verduzco Hyatt 00:15:57 15 M Nechako Valley
7 108 Jackle Nathan 00:16:11 14 M Bert Bowes
8 66 Rempel Rayen 00:16:21 13 M Nechako Valley
9 99 Morris Bryce 00:16:24 15 M Prince George Sec
10 110 Fiala Josh 00:16:28 14 M DP Todd
11 119 Woollends Caleb 00:16:38 14 M Quesnel Jr
12 112 Dyer Logan 00:17:03 14 M Lake City
13 68 Thomson Mitch 00:17:10 13 M Nechako Valley
14 71 Klassen Judah 00:17:19 13 M Quesnel Jr
15 114 Rochefort Cole 00:17:21 14 M Lake City
16 117 Spencer Linden 00:17:23 14 M Quesnel Jr
17 91 Bolton Tanner 00:17:26 15 M Correlieu Sec
18 113 Reid Ethan 00:17:28 14 M Lake City
19 70 Shewchuck Brenden 00:17:30 13 M Prince George Sec
20 73 Roberts Tyson 00:17:39 13 M Quesnel Jr
21 65 Mueller Tanton 00:17:46 13 M Nechako Valley
22 116 Arnold Lucas 00:17:49 14 M Quesnel Jr
23 97 Staffey Wyatt 00:17:52 15 M Nechako Valley
24 64 LePoidevin Dominic 00:18:13 13 M Nechako Valley
25 115 Zacharias Hayden 00:18:16 14 M Nechako Valley
26 62 Schulz David 00:18:27 13 M Dawson Creek
27 141 Veeken Nick 00:18:29 15 M Duchess Park
28 59 Maddigan Mason 00:19:03 13 M Bert Bowes
29 72 Owen Rossmann 00:19:23 13 M Quesnel Jr
30 118 Tilsner Joshua 00:19:48 14 M Quesnel Jr
31 94 Wankling Cole 00:20:02 15 M DP Todd
32 60 Hatch Thayne 00:20:07 13 M College Hts
33 111 Noullett Edmund 00:20:39 14 M DP Todd
34 69 Wild Reiner 00:21:16 13 M Nechako Valley
35 93 Travale Aiden 00:21:54 15 M DP Todd
             
Division: Junior Girls        
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 137 Nicholas Ruby 00:16:21 14 F Quesnel Jr
2 102 Wankling Olivia 00:17:33 15 F DP Todd
3 104 Mueller Payton 00:17:34 15 F Nechako Valley
4 101 Strand Megan 00:17:40 15 F Correlieu Sec
5 107 Witwicki Brynn 00:17:54 15 F Prince George Sec
6 87 Arronge Stephanie 00:18:00 13 F Prince George Sec
7 135 Stephen Zoe 00:18:12 14 F Nechako Valley
8 120 Amboe Isabel 00:18:18 14 F Clearview Jr. Sec
9 83 Bailey Danica 00:18:35 13 F Nechako Valley
10 134 Seely Madison 00:18:35 14 F Nechako Valley
11 124 Graham-Smith Jenny 00:18:36 14 F Kelly Road
12 82 Reid Ciara 00:18:54 13 F Lake City
13 138 Green Moira 00:19:09 14 F Duchess Park
14 86 Pedersen Jaylen 00:19:15 13 F Nechako Valley
15 126 Smith Brenn 00:19:33 14 F Kelly Road
16 125 Lang Helaina 00:19:41 14 F Kelly Road
17 133 Roberge Kate 00:20:02 14 F Nechako Valley
18 127 Arnold Ocean 00:20:13 14 F Nechako Valley
19 131 McIntyre Charlee 00:20:14 14 F Nechako Valley
20 84 McCleary Ailis 00:20:16 13 F Nechako Valley
21 80 Patrick Kassidy 00:20:18 13 F Kelly Road
22 129 Klassen Siobhan 00:20:21 14 F Nechako Valley
23 103 Robinson Leah 00:21:09 15 F Kelly Road
24 121 Rude Jessica 00:21:26 14 F Dawson Creek
25 132 Nelson Elise 00:21:30 14 F Nechako Valley
26 78 Blackburn Mya 00:21:45 13 F Kelly Road
27 130 Kusler Kailie 00:22:07 14 F Nechako Valley
28 123 Day Breanna 00:22:48 14 F Kelly Road
29 74 Erbacher Madelyn 00:23:15 13 F Cedars
30 77 Whitehouse Medeline 00:24:19 13 F Cedars
31 106 Hainstock Jessica 00:24:20 15 F Prince George Sec
32 76 Ward Emma 00:24:31 13 F Cedars
33 100 Friesen McKenzie 00:24:37 15 F Cedars
34 75 Hillhouse Elizabeth 00:24:37 13 F Cedars
35 85 Mckinlay Nikki 00:24:53 13 F Nechako Valley
36 128 Burgener Ava 00:24:54 14 F Nechako Valley
             
JUNIOR BOYS Age Group Results for Male 13 Bantam Boys based on Gun Elapsed time
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 66 Rempel Rayen 00:16:21 13 M Nechako Valley
2 68 Thomson Mitch 00:17:10 13 M Nechako Valley
3 71 Klassen Judah 00:17:19 13 M Quesnel Jr
4 70 Shewchuck Brenden 00:17:30 13 M Prince George Sec
5 73 Roberts Tyson 00:17:39 13 M Quesnel Jr
6 65 Mueller Tanton 00:17:46 13 M Nechako Valley
7 64 LePoidevin Dominic 00:18:13 13 M Nechako Valley
8 62 Schulz David 00:18:27 13 M Dawson Creek
9 59 Maddigan Mason 00:19:03 13 M Bert Bowes
10 72 Owen Rossmann 00:19:23 13 M Quesnel Jr
11 60 Hatch Thayne 00:20:07 13 M College Hts
12 69 Wild Reiner 00:21:16 13 M Nechako Valley
             
JUNIOR BOYS Age Group Results for Male 14 Juvenile Boys based on Gun Elapsed time
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 109 Schreiner Kane 00:14:50 14 M Bert Bowes
2 108 Jackle Nathan 00:16:11 14 M Bert Bowes
3 110 Fiala Josh 00:16:28 14 M DP Todd
4 119 Woollends Caleb 00:16:38 14 M Quesnel Jr
5 112 Dyer Logan 00:17:03 14 M Lake City
6 114 Rochefort Cole 00:17:21 14 M Lake City
7 117 Spencer Linden 00:17:23 14 M Quesnel Jr
8 113 Reid Ethan 00:17:28 14 M Lake City
9 116 Arnold Lucas 00:17:49 14 M Quesnel Jr
10 115 Zacharias Hayden 00:18:16 14 M Nechako Valley
11 118 Tilsner Joshua 00:19:48 14 M Quesnel Jr
12 111 Noullett Edmund 00:20:39 14 M DP Todd
             
JUNIOR BOYS Age Group Results for Male 15 Junior Boys based on Gun Elapsed time
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 90 Whitehouse Max 00:15:02 15 M Cedars
2 96 Pedersen Lachlan 00:15:03 15 M Nechako Valley
3 139 Green Tyson 00:15:04 15 M Duchess Park
4 95 Vanwerkhoven Cody 00:15:54 15 M Fraser Lake
5 98 Verduzco Hyatt 00:15:57 15 M Nechako Valley
6 99 Morris Bryce 00:16:24 15 M Prince George Sec
7 91 Bolton Tanner 00:17:26 15 M Correlieu Sec
8 97 Staffey Wyatt 00:17:52 15 M Nechako Valley
9 141 Veeken Nick 00:18:29 15 M Duchess Park
10 94 Wankling Cole 00:20:02 15 M DP Todd
11 93 Travale Aiden 00:21:54 15 M DP Todd
             
JUNIOR GIRLS Age Group Results for Female 13 Bantam Girls based on Gun Elapsed time
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 87 Arronge Stephanie 00:18:00 13 F Prince George Sec
2 83 Bailey Danica 00:18:35 13 F Nechako Valley
3 82 Reid Ciara 00:18:54 13 F Lake City
4 86 Pedersen Jaylen 00:19:15 13 F Nechako Valley
5 84 McCleary Ailis 00:20:16 13 F Nechako Valley
6 80 Patrick Kassidy 00:20:18 13 F Kelly Road
7 78 Blackburn Mya 00:21:45 13 F Kelly Road
8 74 Erbacher Madelyn 00:23:15 13 F Cedars
9 77 Whitehouse Medeline 00:24:19 13 F Cedars
10 76 Ward Emma 00:24:31 13 F Cedars
11 75 Hillhouse Elizabeth 00:24:37 13 F Cedars
12 85 Mckinlay Nikki 00:24:53 13 F Nechako Valley
             
JUNIOR GIRLS Age Group Results for Female 14 Juvenile Girls based on Gun Elapsed time
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 137 Nicholas Ruby 00:16:21 14 F Quesnel Jr
2 135 Stephen Zoe 00:18:12 14 F Nechako Valley
3 120 Amboe Isabel 00:18:18 14 F Clearview Jr. Sec
4 134 Seely Madison 00:18:35 14 F Nechako Valley
5 124 Graham-Smith Jenny 00:18:36 14 F Kelly Road
6 138 Green Moira 00:19:09 14 F Duchess Park
7 126 Smith Brenn 00:19:33 14 F Kelly Road
8 125 Lang Helaina 00:19:41 14 F Kelly Road
9 133 Roberge Kate 00:20:02 14 F Nechako Valley
10 127 Arnold Ocean 00:20:13 14 F Nechako Valley
11 131 McIntyre Charlee 00:20:14 14 F Nechako Valley
12 129 Klassen Siobhan 00:20:21 14 F Nechako Valley
13 121 Rude Jessica 00:21:26 14 F Dawson Creek
14 132 Nelson Elise 00:21:30 14 F Nechako Valley
15 130 Kusler Kailie 00:22:07 14 F Nechako Valley
16 123 Day Breanna 00:22:48 14 F Kelly Road
17 128 Burgener Ava 00:24:54 14 F Nechako Valley
             
JUNIOR GIRLS Age Group Results for Female 15 Junior Girls based on Gun Elapsed time
Position Bib # Name Time Age Gender Team Name
1 102 Wankling Olivia 00:17:33 15 F DP Todd
2 104 Mueller Payton 00:17:34 15 F Nechako Valley
3 101 Strand Megan 00:17:40 15 F Correlieu Sec
4 107 Witwicki Brynn 00:17:54 15 F Prince George Sec
5 103 Robinson Leah 00:21:09 15 F Kelly Road
6 106 Hainstock Jessica 00:24:20 15 F Prince George Sec
7 100 Friesen McKenzie 00:24:37 15 F Cedars

 

 

Division: Senior Boys
Position Bib # Name Gun Elapsed Rank Age Gender Division Team Name
                 
Team Name: DAWSON CREEK                
Team Score: 14                
1 31 Wangler Adam 00:23:29 1   M Senior Boys Dawson Creek
2 32 Wright Jack 00:24:16 2   M Senior Boys Dawson Creek
3 30 McKechnie Landon 00:25:05 3   M Senior Boys Dawson Creek
4 29 Christenson Dayton 00:32:30 8   M Senior Boys Dawson Creek
                 
Team Name: CORRELIEU SEC                
Team Score: 22                
1 25 Andres Joshua 00:25:30 4   M Senior Boys Correlieu Sec
2 28 Nicholas Adam 00:27:50 5   M Senior Boys Correlieu Sec
3 26 Caine Matthew 00:28:14 6   M Senior Boys Correlieu Sec
4 27 Henderson Christopher 00:28:29 7   M Senior Boys Correlieu Sec
                 
                 
Summary Report of Team Scores                
                 
Division; Senior Boys                
                 
Place Score Team Name                
1 14 DAWSON CREEK            
2 22 CORRELIEU SEC            
                 
The following teams did not have enough finishers to be scored:      
DP TODD                
NECHAKO VALLEY                
                 
Division: Senior Girls
Position Bib # Name Gun Elapsed Rank Age Gender Division Team Name
                 
Team Name: NORTH PEACE            
Team Score: 10                
1 52 Chilcott Kenzie 00:28:25 1   F Senior Girls North Peace
2 53 Hedges Leigh 00:28:49 2   F Senior Girls North Peace
3 56 Turner Claire 00:29:15 3   F Senior Girls North Peace
4 55 Quigley Celine 00:30:23 4   F Senior Girls North Peace
                 
                 
                 
Division; Senior Girls                
                 
Place Score Team Name                
1 10 NORTH PEACE            
                 
The following teams did not have enough finishers to be scored:      
PRINCE GEORGE SEC            
                 
Division: Junior Boys
Position Bib # Name Gun Elapsed Rank Age Gender Division Team Name
                 
Team Name: NECHAKO VALLEY            
Team Score: 12                
1 96 Pedersen Lachlan 00:15:03 1 15 M Junior Boys Nechako Valley
2 98 Verduzco Hyatt 00:15:57 2 15 M Junior Boys Nechako Valley
3 66 Rempel Rayen 00:16:21 3 13 M Junior Boys Nechako Valley
4 68 Thomson Mitch 00:17:10 6 13 M Junior Boys Nechako Valley
                 
Team Name: QUESNEL JR                
Team Score: 29                
1 119 Woollends Caleb 00:16:38 5 14 M Junior Boys Quesnel Jr
2 71 Klassen Judah 00:17:19 7 13 M Junior Boys Quesnel Jr
3 117 Spencer Linden 00:17:23 8 14 M Junior Boys Quesnel Jr
4 73 Roberts Tyson 00:17:39 9 13 M Junior Boys Quesnel Jr
                 
Team Name: DP TODD                
Team Score: 37                
1 110 Fiala Josh 00:16:28 4 14 M Junior Boys DP Todd
2 94 Wankling Cole 00:20:02 10 15 M Junior Boys DP Todd
3 111 Noullett Edmund 00:20:39 11 14 M Junior Boys DP Todd
4 93 Travale Aiden 00:21:54 12 15 M Junior Boys DP Todd
                 
                 
Division; Junior Boys            
                 
Place Score Team Name                
1 12 NECHAKO VALLEY            
2 29 QUESNEL JR            
3 37 DP TODD            
                 
The following teams did not have enough finishers to be scored:        
BERT BOWES            
CEDARS            
DUCHESS PARK            
Division: Junior Girls
Position Bib # Name Gun Elapsed Rank Age Gender Division Team Name
                 
Team Name: NECHAKO VALLEY                
Team Score: 10                
1 104 Mueller Payton 00:17:34 1 15 F Junior Girls Nechako Valley
2 135 Stephen Zoe 00:18:12 2 14 F Junior Girls Nechako Valley
3 83 Bailey Danica 00:18:35 3 13 F Junior Girls Nechako Valley
4 134 Seely Madison 00:18:35 4 14 F Junior Girls Nechako Valley
                 
Team Name: KELLY ROAD                
Team Score: 26                
1 124 Graham-Smith Jenny 00:18:36 5 14 F Junior Girls Kelly Road
2 126 Smith Brenn 00:19:33 6 14 F Junior Girls Kelly Road
3 125 Lang Helaina 00:19:41 7 14 F Junior Girls Kelly Road
4 80 Patrick Kassidy 00:20:18 8 13 F Junior Girls Kelly Road
                 
Team Name: CEDARS                
Team Score: 42                
1 74 Erbacher Madelyn 00:23:15 9 13 F Junior Girls Cedars
2 77 Whitehouse Medeline 00:24:19 10 13 F Junior Girls Cedars
3 76 Ward Emma 00:24:31 11 13 F Junior Girls Cedars
4 100 Friesen McKenzie 00:24:37 12 15 F Junior Girls Cedars
                 
                 
                 
Division; Junior Girls            
                 
Place Score Team Name                
1 10 NECHAKO VALLEY            
2 26 KELLY ROAD            
3 42 CEDARS            
                 
The following teams did not have enough finishers to be scored:      
QUESNEL JR              
DP TODD                
CORRELIEU SEC              

5 KM Walk Overall
5 KM Walk Age Groups

5 KM Run Overall
5 KM Run Age Groups

10 KM Walk Overall
10 KM Walk Age Groups

10 KM Run Overall
10 KM Run Age Groups

Half Marathon Overall
Half Marathon Age Groups

 

 

 

5 KM Walk Overall

Division: 5 KM Walk           
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 165 Barden KC 00:37:02 00:37:19 F 5 KM Walk
2 186 Christman Joan 00:37:43 00:37:43 F 5 KM Walk
3 242 Legere Audrey 00:37:44 00:37:44 F 5 KM Walk
4 311 Tresierra Pat 00:37:46 00:37:46 F 5 KM Walk
5 217 Griffiths Helen 00:42:48 00:42:52 F 5 KM Walk
6 189 Crearar Pat 00:44:48 00:44:53 F 5 KM Walk
7 171 Biller Carolyn 00:45:10 00:45:22 F 5 KM Walk
8 201 Dougan Diane 00:45:10 00:45:22 F 5 KM Walk
9 306 Vandeweghe Lorraine 00:45:11 00:45:15 F 5 KM Walk
10 223 Hopton Courtney 00:47:28 00:47:36 F 5 KM Walk
11 279 Richardson Liz 00:47:40 00:47:47 F 5 KM Walk
12 267 Pelletier Mya 00:48:28 00:48:30 F 5 KM Walk
13 312 Botes Nicole 00:48:32 00:48:39 F 5 KM Walk
14 313 Tudhope Rene 00:48:33 00:48:40 F 5 KM Walk
15 315 Scheepers Xane 00:48:33 00:48:40 F 5 KM Walk
16 168 Bare Vivian 00:48:57 00:49:12 F 5 KM Walk
17 228 Hyde Trish 00:48:57 00:49:12 F 5 KM Walk
18 305 Turner Linda 00:49:23 00:49:38 F 5 KM Walk
19 246 Matheson Sue 00:49:23 00:49:38 F 5 KM Walk
20 272 Pomeroy Kelly 00:49:25 00:49:41 F 5 KM Walk
21 163 Armstrong Sarah 00:50:27 00:50:27 F 5 KM Walk
22 162 Armstrong Natalie 00:50:27 00:50:27 F 5 KM Walk
23 268 Pelletier Tamara 00:50:46 00:50:46 F 5 KM Walk
24 170 Best Brandi 00:51:03 00:51:21 F 5 KM Walk
25 220 Haynes Diane 00:51:10 00:51:31 F 5 KM Walk
26 310 Zacharias Holly 00:52:23 00:52:44 F 5 KM Walk
27 286 Schuster Krystal 00:52:27 00:52:44 F 5 KM Walk
28 166 La Heureux Brooke 00:52:33 00:52:42 F 5 KM Walk
29 321 Mower Carrie 00:52:33 00:52:42 F 5 KM Walk
30 206 Falk Pamela 00:52:33 00:52:33 F 5 KM Walk
31 216 Gonzalez Julie 00:52:33 00:52:33 F 5 KM Walk
32 572 MacDonald Gayle 00:52:41 00:52:51 F 5 KM Walk
33 573 McGauley Pam 00:52:42 00:52:52 F 5 KM Walk
34 176 Burt Candace 00:53:04 00:53:24 F 5 KM Walk
35 177 Burt Ricki 00:53:04 00:53:25 F 5 KM Walk
36 188 Coffey Luanne 00:53:59 00:54:10 F 5 KM Walk
37 294 Spinks Doris 00:54:02 00:54:10 F 5 KM Walk
38 278 Redden Gail 00:54:03 00:54:11 F 5 KM Walk
39 204 Eriksson Ingrid 00:54:03 00:54:11 F 5 KM Walk
40 248 McKenzie Carol 00:54:09 00:54:12 F 5 KM Walk
41 213 Furstenberg Sue 00:54:14 00:54:14 F 5 KM Walk
42 292 Smith Louise 00:54:14 00:54:14 F 5 KM Walk
43 169 Bautista Martha 00:54:14 00:54:14 F 5 KM Walk
44 218 Gutteridge Noelle 00:54:22 00:54:36 F 5 KM Walk
45 209 Fookes Paige 00:54:22 00:54:36 F 5 KM Walk
46 309 Wilson Jamie 00:54:26 00:54:32 F 5 KM Walk
47 262 Nutter Carmen 00:54:26 00:54:32 F 5 KM Walk
48 200 Dobie Anita 00:55:22 00:55:27 F 5 KM Walk
49 173 Bird Kristy 00:55:23 00:55:28 F 5 KM Walk
50 284 Schell Rhonda 00:55:48 00:55:56 F 5 KM Walk
51 274 Potter Jackie 00:55:51 00:56:06 F 5 KM Walk
52 175 Brewer Alisa 00:55:51 00:56:05 F 5 KM Walk
53 264 Patterson Kerry 00:55:51 00:56:12 F 5 KM Walk
54 178 Cahoose Tina 00:55:51 00:56:10 F 5 KM Walk
55 254 Morrison Cheryl 00:55:51 00:56:13 F 5 KM Walk
56 322 Bremner Carly 00:55:52 00:56:11 F 5 KM Walk
57 215 Goffic Rochelle 00:55:52 00:56:11 F 5 KM Walk
58 259 Nelson Margo 00:56:36 00:57:00 F 5 KM Walk
59 291 Smith Heather 00:56:37 00:56:58 F 5 KM Walk
60 236 Kemball Maxine 00:56:49 00:57:06 F 5 KM Walk
61 290 Shopa Rosemarie 00:56:52 00:57:00 F 5 KM Walk
62 302 Sturt Anne 00:58:08 00:58:08 F 5 KM Walk
63 193 D'Lugos Linda 00:58:08 00:58:08 F 5 KM Walk
64 237 Lackey Meghan 00:58:23 00:58:44 F 5 KM Walk
65 247 Matzner Lauren 00:58:40 00:59:03 F 5 KM Walk
66 195 Dale Erin 00:58:41 00:59:02 F 5 KM Walk
67 266 Pelletier Justine 00:58:41 00:59:03 F 5 KM Walk
68 243 Loewen Jamie 00:58:43 00:59:04 F 5 KM Walk
69 239 Larson Karen 00:58:52 00:59:13 F 5 KM Walk
70 235 Jones Reilly 00:58:52 00:59:13 F 5 KM Walk
71 261 Norman Corrina 01:00:55 01:01:12 F 5 KM Walk
72 275 Preston Beverley 01:01:09 01:01:26 F 5 KM Walk
73 207 Fedoruk Ricki 01:02:17 01:02:35 F 5 KM Walk
74 234 Johnston Beth 01:02:17 01:02:35 F 5 KM Walk
75 224 Hunt Jill 01:04:35 01:05:43 F 5 KM Walk
76 253 Monych Judy 01:05:29 01:05:43 F 5 KM Walk
77 303 Tobin Cindy 01:05:30 01:05:43 F 5 KM Walk
78 270 Pfleiderer Erica 01:06:56 01:07:18 F 5 KM Walk
79 214 Gabrielson Kelly 01:06:57 01:07:17 F 5 KM Walk
80 271 Pfleiderer Kristina 01:06:57 01:07:18 F 5 KM Walk
81 250 Melney Diana 01:06:58 01:07:19 F 5 KM Walk
82 225 Hunter Bonnie 01:11:18 01:11:25 F 5 KM Walk
83 301 Stromsten Colleen 01:12:44 01:12:44 F 5 KM Walk
84 187 Clarke Cyndie 01:24:34 01:24:55 F 5 KM Walk
85 288 Severeid Jayla 01:24:44 01:25:13 F 5 KM Walk
86 289 Severeid Tara 01:24:48 01:25:15 F 5 KM Walk
87 257 Muir Jean 01:24:48 01:25:16 F 5 KM Walk
88 199 Devereux Pam 01:24:49 01:25:15 F 5 KM Walk

 

5 KM Walk Age Groups

5 KM WALK Age Group Results for Female 6-12 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 171 Biller Carolyn 00:45:10 00:45:22 F 5 KM Walk
2 223 Hopton Courtney 00:47:28 00:47:36 F 5 KM Walk
3 267 Pelletier Mya 00:48:28 00:48:30 F 5 KM Walk
4 288 Severeid Jayla 01:24:44 01:25:13 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 13-19 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 163 Armstrong Sarah 00:50:27 00:50:27 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 20-29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 177 Burt Ricki 00:53:04 00:53:25 F 5 KM Walk
2 218 Gutteridge Noelle 00:54:22 00:54:36 F 5 KM Walk
3 209 Fookes Paige 00:54:22 00:54:36 F 5 KM Walk
4 322 Bremner Carly 00:55:52 00:56:11 F 5 KM Walk
5 247 Matzner Lauren 00:58:40 00:59:03 F 5 KM Walk
6 243 Loewen Jamie 00:58:43 00:59:04 F 5 KM Walk
7 235 Jones Reilly 00:58:52 00:59:13 F 5 KM Walk
8 270 Pfleiderer Erica 01:06:56 01:07:18 F 5 KM Walk
9 271 Pfleiderer Kristina 01:06:57 01:07:18 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 30-39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 165 Barden KC 00:37:02 00:37:19 F 5 KM Walk
2 312 Botes Nicole 00:48:32 00:48:39 F 5 KM Walk
3 313 Tudhope Rene 00:48:33 00:48:40 F 5 KM Walk
4 268 Pelletier Tamara 00:50:46 00:50:46 F 5 KM Walk
5 170 Best Brandi 00:51:03 00:51:21 F 5 KM Walk
6 310 Zacharias Holly 00:52:23 00:52:44 F 5 KM Walk
7 286 Schuster Krystal 00:52:27 00:52:44 F 5 KM Walk
8 169 Bautista Martha 00:54:14 00:54:14 F 5 KM Walk
9 173 Bird Kristy 00:55:23 00:55:28 F 5 KM Walk
10 264 Patterson Kerry 00:55:51 00:56:12 F 5 KM Walk
11 237 Lackey Meghan 00:58:23 00:58:44 F 5 KM Walk
12 266 Pelletier Justine 00:58:41 00:59:03 F 5 KM Walk
13 289 Severeid Tara 01:24:48 01:25:15 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 40-49 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 201 Dougan Diane 00:45:10 00:45:22 F 5 KM Walk
2 315 Scheepers Xane 00:48:33 00:48:40 F 5 KM Walk
3 272 Pomeroy Kelly 00:49:25 00:49:41 F 5 KM Walk
4 162 Armstrong Natalie 00:50:27 00:50:27 F 5 KM Walk
5 166 La Heureux Brooke 00:52:33 00:52:42 F 5 KM Walk
6 321 Mower Carrie 00:52:33 00:52:42 F 5 KM Walk
7 309 Wilson Jamie 00:54:26 00:54:32 F 5 KM Walk
8 262 Nutter Carmen 00:54:26 00:54:32 F 5 KM Walk
9 284 Schell Rhonda 00:55:48 00:55:56 F 5 KM Walk
10 175 Brewer Alisa 00:55:51 00:56:05 F 5 KM Walk
11 178 Cahoose Tina 00:55:51 00:56:10 F 5 KM Walk
12 195 Dale Erin 00:58:41 00:59:02 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 50-59 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 311 Tresierra Pat 00:37:46 00:37:46 F 5 KM Walk
2 246 Matheson Sue 00:49:23 00:49:38 F 5 KM Walk
3 220 Haynes Diane 00:51:10 00:51:31 F 5 KM Walk
4 216 Gonzalez Julie 00:52:33 00:52:33 F 5 KM Walk
5 572 MacDonald Gayle 00:52:41 00:52:51 F 5 KM Walk
6 573 McGauley Pam 00:52:42 00:52:52 F 5 KM Walk
7 274 Potter Jackie 00:55:51 00:56:06 F 5 KM Walk
8 215 Goffic Rochelle 00:55:52 00:56:11 F 5 KM Walk
9 239 Larson Karen 00:58:52 00:59:13 F 5 KM Walk
10 261 Norman Corrina 01:00:55 01:01:12 F 5 KM Walk
11 275 Preston Beverley 01:01:09 01:01:26 F 5 KM Walk
12 224 Hunt Jill 01:04:35 01:05:43 F 5 KM Walk
13 214 Gabrielson Kelly 01:06:57 01:07:17 F 5 KM Walk
14 250 Melney Diana 01:06:58 01:07:19 F 5 KM Walk
15 301 Stromsten Colleen 01:12:44 01:12:44 F 5 KM Walk
16 199 Devereux Pam 01:24:49 01:25:15 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 60-69 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 186 Christman Joan 00:37:43 00:37:43 F 5 KM Walk
2 242 Legere Audrey 00:37:44 00:37:44 F 5 KM Walk
3 279 Richardson Liz 00:47:40 00:47:47 F 5 KM Walk
4 228 Hyde Trish 00:48:57 00:49:12 F 5 KM Walk
5 305 Turner Linda 00:49:23 00:49:38 F 5 KM Walk
6 206 Falk Pamela 00:52:33 00:52:33 F 5 KM Walk
7 176 Burt Candace 00:53:04 00:53:24 F 5 KM Walk
8 248 McKenzie Carol 00:54:09 00:54:12 F 5 KM Walk
9 213 Furstenberg Sue 00:54:14 00:54:14 F 5 KM Walk
10 292 Smith Louise 00:54:14 00:54:14 F 5 KM Walk
11 200 Dobie Anita 00:55:22 00:55:27 F 5 KM Walk
12 254 Morrison Cheryl 00:55:51 00:56:13 F 5 KM Walk
13 259 Nelson Margo 00:56:36 00:57:00 F 5 KM Walk
14 291 Smith Heather 00:56:37 00:56:58 F 5 KM Walk
15 236 Kemball Maxine 00:56:49 00:57:06 F 5 KM Walk
16 302 Sturt Anne 00:58:08 00:58:08 F 5 KM Walk
17 193 D'Lugos Linda 00:58:08 00:58:08 F 5 KM Walk
18 303 Tobin Cindy 01:05:30 01:05:43 F 5 KM Walk
19 225 Hunter Bonnie 01:11:18 01:11:25 F 5 KM Walk
20 187 Clarke Cyndie 01:24:34 01:24:55 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Female 70-79 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 217 Griffiths Helen 00:42:48 00:42:52 F 5 KM Walk
2 189 Crearar Pat 00:44:48 00:44:53 F 5 KM Walk
3 306 Vandeweghe Lorraine 00:45:11 00:45:15 F 5 KM Walk
4 168 Bare Vivian 00:48:57 00:49:12 F 5 KM Walk
5 188 Coffey Luanne 00:53:59 00:54:10 F 5 KM Walk
6 278 Redden Gail 00:54:03 00:54:11 F 5 KM Walk
7 204 Eriksson Ingrid 00:54:03 00:54:11 F 5 KM Walk
8 290 Shopa Rosemarie 00:56:52 00:57:00 F 5 KM Walk
9 207 Fedoruk Ricki 01:02:17 01:02:35 F 5 KM Walk
10 234 Johnston Beth 01:02:17 01:02:35 F 5 KM Walk
11 253 Monych Judy 01:05:29 01:05:43 F 5 KM Walk
             
5 KM WALK Age Group Results for Femlae 80+ based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 294 Spinks Doris 00:54:02 00:54:10 F 5 KM Walk
2 257 Muir Jean 01:24:48 01:25:16 F 5 KM Walk

 

5 KM Run Overall

Division: 5 KM Run
         
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 260 Nicholas Ruby 00:20:36 00:20:36 F 5 KM Run
2 182 Champagne Sarah 00:22:08 00:22:08 F 5 KM Run
3 190 Cronkhite Jane 00:27:25 00:27:29 F 5 KM Run
4 281 Richter Kimber 00:28:23 00:28:25 F 5 KM Run
5 203 Eckford Robin 00:29:16 00:29:16 F 5 KM Run
6 263 Oldring Jessica 00:29:39 00:29:39 F 5 KM Run
7 197 Dell Amelia 00:30:21 00:30:22 F 5 KM Run
8 221 Hoehn Sara 00:30:22 00:30:22 F 5 KM Run
9 198 Dell Erin 00:30:23 00:30:23 F 5 KM Run
10 282 Rowland Nicole 00:30:57 00:31:04 F 5 KM Run
11 304 Tresierra-Durocher Lori 00:31:08 00:31:08 F 5 KM Run
12 226 Hyde Ella 00:31:28 00:31:31 F 5 KM Run
13 320 Hopton Chloe 00:31:42 00:31:42 F 5 KM Run
14 172 Biller Justine 00:32:13 00:32:21 F 5 KM Run
15 212 Friesen Tammi 00:32:13 00:32:20 F 5 KM Run
16 191 Cronkhite Wendy 00:32:39 00:32:43 F 5 KM Run
17 316 Anderson Robyn 00:33:54 00:33:59 F 5 KM Run
18 317 Anderson Elyse 00:33:54 00:33:59 F 5 KM Run
19 196 Daly Ayla Jane 00:34:21 00:34:31 F 5 KM Run
20 287 Scott Jennifer 00:34:34 00:34:40 F 5 KM Run
21 205 Faggiani Tonya 00:34:34 00:34:40 F 5 KM Run
22 161 Andrews Judy 00:35:06 00:35:10 F 5 KM Run
23 285 Schultz Heather 00:35:06 00:35:10 F 5 KM Run
24 180 Cameron Norah 00:35:18 00:35:26 F 5 KM Run
25 179 Cameron Jennifer 00:35:19 00:35:26 F 5 KM Run
26 181 Catherall Jennifer 00:36:21 00:36:38 F 5 KM Run
27 231 Ives Emily 00:36:21 00:36:37 F 5 KM Run
28 183 Chase Christein 00:36:28 00:36:36 F 5 KM Run
29 185 Chong Nickkie 00:36:32 00:37:07 F 5 KM Run
30 208 Fenton Margaret 00:36:49 00:36:49 F 5 KM Run
31 258 Nelson Alicia 00:36:50 00:36:50 F 5 KM Run
32 293 Spiers Sonya 00:36:52 00:36:57 F 5 KM Run
33 192 Cruxall Candace 00:36:57 00:37:00 F 5 KM Run
34 276 Pronger Christina 00:36:58 00:37:01 F 5 KM Run
35 314 Leroux Roslyn 00:37:02 00:37:09 F 5 KM Run
36 251 Merta Kathleen 00:37:04 00:37:11 F 5 KM Run
37 211 Richardson Wendy 00:37:16 00:37:18 F 5 KM Run
38 219 Hanson Darlene 00:38:54 00:39:20 F 5 KM Run
39 210 Fookes Tara 00:38:55 00:39:19 F 5 KM Run
40 245 Mackay Wendy 00:39:39 00:39:42 F 5 KM Run
41 252 Millar Kathryn 00:39:41 00:39:41 F 5 KM Run
42 244 Love Maria 00:39:56 00:40:01 F 5 KM Run
43 232 Jantz Cindy 00:39:56 00:40:01 F 5 KM Run
44 174 Blackier Michelle 00:40:34 00:40:39 F 5 KM Run
45 194 Da Ros Monica 00:40:37 00:40:53 F 5 KM Run
46 222 Hofmeier Christine 00:41:18 00:41:26 F 5 KM Run
47 256 Mufford Amber 00:41:19 00:41:27 F 5 KM Run
48 307 Wards Kalie 00:41:45 00:42:00 F 5 KM Run
49 318 Hanson Pat 00:41:56 00:41:56 F 5 KM Run
50 167 Bare Laurie 00:42:16 00:42:30 F 5 KM Run
51 227 Hyde Irene 00:42:16 00:42:30 F 5 KM Run
52 202 Durocher Irene 00:42:49 00:42:56 F 5 KM Run
53 295 Staats Rose 00:44:35 00:44:42 F 5 KM Run
54 240 Laverty Desiree 00:46:26 00:46:33 F 5 KM Run
55 184 Chase Raylee 00:47:28 00:47:35 F 5 KM Run
56 229 Hyshka Mallary 00:48:26 00:48:47 F 5 KM Run
57 230 Hyshka Rhylee 00:48:27 00:48:48 F 5 KM Run
58 265 Pelchat Kathleen 00:51:09 00:51:31 F 5 KM Run
59 277 Rai Bobbi 00:54:27 00:54:33 F 5 KM Run
60 255 Mueller Debbie 00:54:27 00:54:34 F 5 KM Run
61 233 Jia Xiaoyu 00:54:32 00:54:32 F 5 KM Run

5 KM Run Age Groups

5 KM RUN Age Group Results for Female 6-12 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 190 Cronkhite Jane 00:27:25 00:27:29 F 5 KM Run
2 281 Richter Kimber 00:28:23 00:28:25 F 5 KM Run
3 203 Eckford Robin 00:29:16 00:29:16 F 5 KM Run
4 197 Dell Amelia 00:30:21 00:30:22 F 5 KM Run
5 226 Hyde Ella 00:31:28 00:31:31 F 5 KM Run
6 320 Hopton Chloe 00:31:42 00:31:42 F 5 KM Run
7 172 Biller Justine 00:32:13 00:32:21 F 5 KM Run
8 317 Anderson Elyse 00:33:54 00:33:59 F 5 KM Run
9 196 Daly Ayla Jane 00:34:21 00:34:31 F 5 KM Run
10 180 Cameron Norah 00:35:18 00:35:26 F 5 KM Run
11 227 Hyde Irene 00:42:16 00:42:30 F 5 KM Run
12 184 Chase Raylee 00:47:28 00:47:35 F 5 KM Run
13 230 Hyshka Rhylee 00:48:27 00:48:48 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 13-19 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 260 Nicholas Ruby 00:20:36 00:20:36 F 5 KM Run
2 263 Oldring Jessica 00:29:39 00:29:39 F 5 KM Run
3 314 Leroux Roslyn 00:37:02 00:37:09 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 20-29 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 233 Jia Xiaoyu 00:54:32 00:54:32 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 30-39 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 182 Champagne Sarah 00:22:08 00:22:08 F 5 KM Run
2 221 Hoehn Sara 00:30:22 00:30:22 F 5 KM Run
3 198 Dell Erin 00:30:23 00:30:23 F 5 KM Run
4 205 Faggiani Tonya 00:34:34 00:34:40 F 5 KM Run
5 179 Cameron Jennifer 00:35:19 00:35:26 F 5 KM Run
6 192 Cruxall Candace 00:36:57 00:37:00 F 5 KM Run
7 276 Pronger Christina 00:36:58 00:37:01 F 5 KM Run
8 194 Da Ros Monica 00:40:37 00:40:53 F 5 KM Run
9 307 Wards Kalie 00:41:45 00:42:00 F 5 KM Run
10 240 Laverty Desiree 00:46:26 00:46:33 F 5 KM Run
11 229 Hyshka Mallary 00:48:26 00:48:47 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 40-49 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 282 Rowland Nicole 00:30:57 00:31:04 F 5 KM Run
2 212 Friesen Tammi 00:32:13 00:32:20 F 5 KM Run
3 191 Cronkhite Wendy 00:32:39 00:32:43 F 5 KM Run
4 316 Anderson Robyn 00:33:54 00:33:59 F 5 KM Run
5 287 Scott Jennifer 00:34:34 00:34:40 F 5 KM Run
6 181 Catherall Jennifer 00:36:21 00:36:38 F 5 KM Run
7 231 Ives Emily 00:36:21 00:36:37 F 5 KM Run
8 183 Chase Christein 00:36:28 00:36:36 F 5 KM Run
9 185 Chong Nickkie 00:36:32 00:37:07 F 5 KM Run
10 258 Nelson Alicia 00:36:50 00:36:50 F 5 KM Run
11 293 Spiers Sonya 00:36:52 00:36:57 F 5 KM Run
12 211 Richardson Wendy 00:37:16 00:37:18 F 5 KM Run
13 232 Jantz Cindy 00:39:56 00:40:01 F 5 KM Run
14 174 Blackier Michelle 00:40:34 00:40:39 F 5 KM Run
15 222 Hofmeier Christine 00:41:18 00:41:26 F 5 KM Run
16 256 Mufford Amber 00:41:19 00:41:27 F 5 KM Run
17 167 Bare Laurie 00:42:16 00:42:30 F 5 KM Run
18 295 Staats Rose 00:44:35 00:44:42 F 5 KM Run
19 277 Rai Bobbi 00:54:27 00:54:33 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 50-59 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 161 Andrews Judy 00:35:06 00:35:10 F 5 KM Run
2 285 Schultz Heather 00:35:06 00:35:10 F 5 KM Run
3 251 Merta Kathleen 00:37:04 00:37:11 F 5 KM Run
4 219 Hanson Darlene 00:38:54 00:39:20 F 5 KM Run
5 210 Fookes Tara 00:38:55 00:39:19 F 5 KM Run
6 244 Love Maria 00:39:56 00:40:01 F 5 KM Run
7 265 Pelchat Kathleen 00:51:09 00:51:31 F 5 KM Run
8 255 Mueller Debbie 00:54:27 00:54:34 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 60-69 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 304 Tresierra-Durocher Lori 00:31:08 00:31:08 F 5 KM Run
2 208 Fenton Margaret 00:36:49 00:36:49 F 5 KM Run
3 245 Mackay Wendy 00:39:39 00:39:42 F 5 KM Run
4 252 Millar Kathryn 00:39:41 00:39:41 F 5 KM Run
             
5 KM RUN Age Group Results for Female 70-79 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 318 Hanson Pat 00:41:56 00:41:56 F 5 KM Run
2 202 Durocher Irene 00:42:49 00:42:56 F 5 KM Run

10 KM Walk Overall

Division: 10 KM Walk
       
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 517 Crothers Louise 01:08:51 01:08:58 F 10 KM Walk
2 532 Keith Gail 01:15:43 01:15:47 F 10 KM Walk
3 552 Osborne Darlene 01:19:41 01:19:44 F 10 KM Walk
4 503 Aulakh Daneeta 01:23:53 01:24:01 F 10 KM Walk
5 514 Cindric Eileen 01:24:42 01:24:51 F 10 KM Walk
6 519 Draginov Carolyn 01:24:42 01:24:51 F 10 KM Walk
7 507 Beaudoin Pam 01:26:12 01:26:23 F 10 KM Walk
8 518 Deyaeger Amelie 01:26:12 01:26:23 F 10 KM Walk
9 560 Sandhu Jasreen 01:26:14 01:26:23 F 10 KM Walk
10 565 Sull-Aulakh Sukhvir 01:26:14 01:26:22 F 10 KM Walk
11 555 Powell Karen 01:28:51 01:28:54 F 10 KM Walk
12 513 Brinkert Yvonne 01:28:51 01:28:54 F 10 KM Walk
13 525 Haggart Emma 01:34:52 01:34:52 F 10 KM Walk
14 563 Sieben Jacquie 01:35:05 01:35:06 F 10 KM Walk
15 551 Nickel Judy 01:35:05 01:35:11 F 10 KM Walk
16 516 Crosson Beth 01:38:15 01:38:22 F 10 KM Walk
17 537 LeBlanc Bobbie 01:38:15 01:38:22 F 10 KM Walk
18 570 Moffatt Loree 01:40:02 01:40:18 F 10 KM Walk
19 576 Kemp Doris 01:40:09 01:40:25 F 10 KM Walk
20 549 Musselman Ruth 01:41:39 01:41:42 F 10 KM Walk
21 578 Stasiuk Emily 01:41:40 01:41:42 F 10 KM Walk
22 511 Braconnier Shirley 01:46:52 01:47:03 F 10 KM Walk
23 531 Johannesen Judy 01:47:02 01:47:02 F 10 KM Walk
24 534 Laskowski Gloria 01:48:25 01:48:32 F 10 KM Walk
25 557 Randhawa Surinder 01:48:26 01:48:28 F 10 KM Walk
26 538 LeComte Linda 01:48:30 01:48:31 F 10 KM Walk
27 730 Wurm Vivian 01:48:30 01:48:32 F 10 KM Walk
28 506 Beaton Dianne 01:48:30 01:48:32 F 10 KM Walk
29 729 Wilms Hannah 01:50:48 01:51:00 F 10 KM Walk
30 727 Wickam Doreen 01:51:06 01:51:19 F 10 KM Walk
31 540 Long Megan 01:57:45 01:58:19 F 10 KM Walk
32 533 Lansdowne Edna 01:57:47 01:58:20 F 10 KM Walk
33 502 Atkinson Jean 01:57:48 01:58:21 F 10 KM Walk
34 571 Freeman Tara 01:57:54 01:58:19 F 10 KM Walk
35 529 Jaffary Katherin 01:57:56 01:58:19 F 10 KM Walk
36 524 Gagne Margot 01:57:56 01:58:21 F 10 KM Walk
37 544 Mauger Carleen 01:58:07 01:58:20 F 10 KM Walk
38 522 Forsythe Wendy 01:58:07 01:58:18 F 10 KM Walk
39 510 Bolin Suzanne 01:58:07 01:58:18 F 10 KM Walk
40 566 Thomas Charlene 01:58:08 01:58:19 F 10 KM Walk
41 526 Jaroszuk Leslie 01:58:10 01:58:36 F 10 KM Walk
42 558 Stavast Cathy 01:58:10 01:58:36 F 10 KM Walk
43 577 freeman savannah 01:58:11 01:58:36 F 10 KM Walk
44 541 Lowe Sue 02:03:09 02:03:24 F 10 KM Walk
45 728 Wilms Cheryl 02:03:12 02:03:23 F 10 KM Walk

10 KM Walk Age Groups

10 KM WALK Age Group Results for Female 6-12 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 503 Aulakh Daneeta 01:23:53 01:24:01 F 10 KM Walk
2 729 Wilms Hannah 01:50:48 01:51:00 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 13-19 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 20-29 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 577 freeman savannah 01:58:11 01:58:36 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 30-39 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 518 Deyaeger Amelie 01:26:12 01:26:23 F 10 KM Walk
2 560 Sandhu Jasreen 01:26:14 01:26:23 F 10 KM Walk
3 565 Sull-Aulakh Sukhvir 01:26:14 01:26:22 F 10 KM Walk
4 578 Stasiuk Emily 01:41:40 01:41:42 F 10 KM Walk
5 728 Wilms Cheryl 02:03:12 02:03:23 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 40-49 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 507 Beaudoin Pam 01:26:12 01:26:23 F 10 KM Walk
2 525 Haggart Emma 01:34:52 01:34:52 F 10 KM Walk
3 549 Musselman Ruth 01:41:39 01:41:42 F 10 KM Walk
4 571 Freeman Tara 01:57:54 01:58:19 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 50-59 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 517 Crothers Louise 01:08:51 01:08:58 F 10 KM Walk
2 563 Sieben Jacquie 01:35:05 01:35:06 F 10 KM Walk
3 570 Moffatt Loree 01:40:02 01:40:18 F 10 KM Walk
4 511 Braconnier Shirley 01:46:52 01:47:03 F 10 KM Walk
5 531 Johannesen Judy 01:47:02 01:47:02 F 10 KM Walk
6 540 Long Megan 01:57:45 01:58:19 F 10 KM Walk
7 502 Atkinson Jean 01:57:48 01:58:21 F 10 KM Walk
8 524 Gagne Margot 01:57:56 01:58:21 F 10 KM Walk
9 544 Mauger Carleen 01:58:07 01:58:20 F 10 KM Walk
10 522 Forsythe Wendy 01:58:07 01:58:18 F 10 KM Walk
11 510 Bolin Suzanne 01:58:07 01:58:18 F 10 KM Walk
12 526 Jaroszuk Leslie 01:58:10 01:58:36 F 10 KM Walk
13 558 Stavast Cathy 01:58:10 01:58:36 F 10 KM Walk
14 541 Lowe Sue 02:03:09 02:03:24 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 60-69 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 532 Keith Gail 01:15:43 01:15:47 F 10 KM Walk
2 552 Osborne Darlene 01:19:41 01:19:44 F 10 KM Walk
3 555 Powell Karen 01:28:51 01:28:54 F 10 KM Walk
4 513 Brinkert Yvonne 01:28:51 01:28:54 F 10 KM Walk
5 551 Nickel Judy 01:35:05 01:35:11 F 10 KM Walk
6 516 Crosson Beth 01:38:15 01:38:22 F 10 KM Walk
7 537 LeBlanc Bobbie 01:38:15 01:38:22 F 10 KM Walk
8 576 Kemp Doris 01:40:09 01:40:25 F 10 KM Walk
9 534 Laskowski Gloria 01:48:25 01:48:32 F 10 KM Walk
10 557 Randhawa Surinder 01:48:26 01:48:28 F 10 KM Walk
11 538 LeComte Linda 01:48:30 01:48:31 F 10 KM Walk
12 506 Beaton Dianne 01:48:30 01:48:32 F 10 KM Walk
13 727 Wickam Doreen 01:51:06 01:51:19 F 10 KM Walk
14 533 Lansdowne Edna 01:57:47 01:58:20 F 10 KM Walk
15 529 Jaffary Katherin 01:57:56 01:58:19 F 10 KM Walk
16 566 Thomas Charlene 01:58:08 01:58:19 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Female 70-79 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 514 Cindric Eileen 01:24:42 01:24:51 F 10 KM Walk
2 519 Draginov Carolyn 01:24:42 01:24:51 F 10 KM Walk
             
10 KM WALK Age Group Results for Femlae 80+ based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 730 Wurm Vivian 01:48:30 01:48:32 F 10 KM Walk

 

10 KM Run Overall

Division: 10 KM Run
       
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 579 Warr Erynn 00:48:42 00:48:46 F 10 KM Run
2 550 Nicholas Claire 00:50:17 00:50:18 F 10 KM Run
3 575 Jawanda Sarah 00:51:20 00:51:23 F 10 KM Run
4 543 Mathews Kyla 00:54:15 00:54:17 F 10 KM Run
5 515 Coffey Shannon 00:54:41 00:54:41 F 10 KM Run
6 556 Proudfoot Amber 00:55:17 00:55:17 F 10 KM Run
7 530 Jaworski Agatha 00:56:59 00:57:03 F 10 KM Run
8 569 VanSoest Carly 00:57:00 00:57:07 F 10 KM Run
9 542 MacKenzie Selena 00:57:33 00:57:37 F 10 KM Run
10 726 Weightman Bev 01:01:07 01:01:10 F 10 KM Run
11 545 Miller Candace 01:01:22 01:01:30 F 10 KM Run
12 539 Legary Sylvia 01:02:49 01:02:48 F 10 KM Run
13 580 Salmons Michelle 01:04:45 01:04:53 F 10 KM Run
14 523 Fuller Amanda 01:05:45 01:05:47 F 10 KM Run
15 521 Eldridge Lacy 01:08:33 01:08:41 F 10 KM Run
16 559 Rolph Susan 01:08:42 01:08:46 F 10 KM Run
17 509 Best Phyllis 01:13:24 01:13:28 F 10 KM Run
18 546 MILLS KARA 01:18:37 01:18:48 F 10 KM Run
19 508 Bennison Kari 01:18:37 01:18:48 F 10 KM Run
20 528 Isnardy Tammy-Lee 01:18:38 01:18:49 F 10 KM Run
21 561 Schorcht Blanca 01:21:27 01:21:36 F 10 KM Run
22 553 Owen Jennifer 01:22:52 01:22:54 F 10 KM Run
23 547 Mitchell Shelley 01:24:11 01:24:22 F 10 KM Run
24 548 Mulholland Eliane 01:40:26 01:40:32 F 10 KM Run
25 568 Tresierra Vera 01:55:49 01:56:05 F 10 KM Run
26 567 Tresierra Nyomi 01:55:56 01:56:07 F 10 KM Run

10 KM Run Age Group

10 KM RUN Age Group Results for Female 6-12 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 550 Nicholas Claire 00:50:17 00:50:18 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 13-19 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 556 Proudfoot Amber 00:55:17 00:55:17 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 20-29 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 575 Jawanda Sarah 00:51:20 00:51:23 F 10 KM Run
2 530 Jaworski Agatha 00:56:59 00:57:03 F 10 KM Run
3 523 Fuller Amanda 01:05:45 01:05:47 F 10 KM Run
4 567 Tresierra Nyomi 01:55:56 01:56:07 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 30-39 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 543 Mathews Kyla 00:54:15 00:54:17 F 10 KM Run
2 542 MacKenzie Selena 00:57:33 00:57:37 F 10 KM Run
3 521 Eldridge Lacy 01:08:33 01:08:41 F 10 KM Run
4 546 MILLS KARA 01:18:37 01:18:48 F 10 KM Run
5 508 Bennison Kari 01:18:37 01:18:48 F 10 KM Run
6 553 Owen Jennifer 01:22:52 01:22:54 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 40-49 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 579 Warr Erynn 00:48:42 00:48:46 F 10 KM Run
2 515 Coffey Shannon 00:54:41 00:54:41 F 10 KM Run
3 569 VanSoest Carly 00:57:00 00:57:07 F 10 KM Run
4 545 Miller Candace 01:01:22 01:01:30 F 10 KM Run
5 528 Isnardy Tammy-Lee 01:18:38 01:18:49 F 10 KM Run
6 568 Tresierra Vera 01:55:49 01:56:05 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 50-59 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 580 Salmons Michelle 01:04:45 01:04:53 F 10 KM Run
2 559 Rolph Susan 01:08:42 01:08:46 F 10 KM Run
3 509 Best Phyllis 01:13:24 01:13:28 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 60-69 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 726 Weightman Bev 01:01:07 01:01:10 F 10 KM Run
2 539 Legary Sylvia 01:02:49 01:02:48 F 10 KM Run
3 561 Schorcht Blanca 01:21:27 01:21:36 F 10 KM Run
4 547 Mitchell Shelley 01:24:11 01:24:22 F 10 KM Run
             
10 KM RUN Age Group Results for Female 70-79 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 548 Mulholland Eliane 01:40:26 01:40:32 F 10 KM Run

 

Half Marathon Overall

Division: Half Marathon
       
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 804 Blackmore Allison 01:26:55 01:26:55 F Half Marathon
2 831 Neudorf Tabetha 01:39:31 01:39:31 F Half Marathon
3 803 Billups Carley 01:43:12 01:43:12 F Half Marathon
4 837 van Leusden Marianne 01:54:37 01:54:37 F Half Marathon
5 829 McNolty Hillary 01:56:49 01:56:49 F Half Marathon
6 832 Nicol Jane 01:57:24 01:57:27 F Half Marathon
7 806 Levant Robin 01:57:30 01:57:30 F Half Marathon
8 827 Mark Barbara 01:57:46 01:57:46 F Half Marathon
9 828 McMahon Katelyn 01:58:13 01:58:15 F Half Marathon
10 833 Pilon Nancy 02:01:50 02:01:50 F Half Marathon
11 820 Dysserinck Danielle 02:02:46 02:02:49 F Half Marathon
12 805 Burt Robyn 02:03:13 02:03:18 F Half Marathon
13 802 Berry Jolene 02:03:14 02:03:18 F Half Marathon
14 821 Edwards Keri 02:04:04 02:04:06 F Half Marathon
15 824 King Kim 02:04:19 02:04:21 F Half Marathon
16 836 Turner Jessica 02:06:34 02:06:36 F Half Marathon
17 826 Lowe Mackenzie 02:07:29 02:07:36 F Half Marathon
18 830 Menard Chloe 02:12:33 02:12:34 F Half Marathon
19 838 Zacharias Janelle 02:14:13 02:14:15 F Half Marathon
20 834 Schweb Sheri 02:24:46 02:24:50 F Half Marathon
21 835 Sieben Chanelle 02:28:14 02:28:18 F Half Marathon
22 819 Daly Melissa 02:33:36 02:33:45 F Half Marathon
23 801 Attree Emilie 02:44:49 02:44:49 F Half Marathon
24 807 Dorval Michele 02:44:49 02:44:49 F Half Marathon
25 822 Eyford Willow 03:01:42 03:02:01 F Half Marathon
26 818 Cirotto Mia 03:02:17 03:02:36 F Half Marathon

Half Marathon Age Group

HALF MARATHON Age Group Results for Female 20-29 based on Chip Elapsed time
 
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 828 McMahon Katelyn 01:58:13 01:58:15 F Half Marathon
2 820 Dysserinck Danielle 02:02:46 02:02:49 F Half Marathon
3 802 Berry Jolene 02:03:14 02:03:18 F Half Marathon
4 826 Lowe Mackenzie 02:07:29 02:07:36 F Half Marathon
5 830 Menard Chloe 02:12:33 02:12:34 F Half Marathon
6 838 Zacharias Janelle 02:14:13 02:14:15 F Half Marathon
7 835 Sieben Chanelle 02:28:14 02:28:18 F Half Marathon
             
HALF MARATHON Age Group Results for Female 30-39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 831 Neudorf Tabetha 01:39:31 01:39:31 F Half Marathon
2 803 Billups Carley 01:43:12 01:43:12 F Half Marathon
3 837 van Leusden Marianne 01:54:37 01:54:37 F Half Marathon
4 829 McNolty Hillary 01:56:49 01:56:49 F Half Marathon
5 805 Burt Robyn 02:03:13 02:03:18 F Half Marathon
6 819 Daly Melissa 02:33:36 02:33:45 F Half Marathon
7 801 Attree Emilie 02:44:49 02:44:49 F Half Marathon
8 807 Dorval Michele 02:44:49 02:44:49 F Half Marathon
9 822 Eyford Willow 03:01:42 03:02:01 F Half Marathon
10 818 Cirotto Mia 03:02:17 03:02:36 F Half Marathon
             
HALF MARATHON Age Group Results for Female 40-49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 806 Levant Robin 01:57:30 01:57:30 F Half Marathon
2 827 Mark Barbara 01:57:46 01:57:46 F Half Marathon
3 821 Edwards Keri 02:04:04 02:04:06 F Half Marathon
4 824 King Kim 02:04:19 02:04:21 F Half Marathon
5 836 Turner Jessica 02:06:34 02:06:36 F Half Marathon
6 834 Schweb Sheri 02:24:46 02:24:50 F Half Marathon
             
HALF MARATHON Age Group Results for Female 50-59 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 804 Blackmore Allison 01:26:55 01:26:55 F Half Marathon
2 832 Nicol Jane 01:57:24 01:57:27 F Half Marathon
             
HALF MARATHON Age Group Results for Female 60-69 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Chip Elapsed Gun Elapsed Gender Division
1 833 Pilon Nancy 02:01:50 02:01:50 F Half Marathon

 

10 KM Moose Calf
Half Moose Marathon
Full Moose Marathon
63 KM Ultra Moose Marathon

Division: 10 KM        
Position Bib # Name Time Gender Division
1 219 Balogh Dennis 00:44:31 M 10 KM
2 318 Powell Rebecca 00:45:18 F 10 KM
3 311 Laurie Jason 00:46:14 M 10 KM
4 313 Manning Lindsey 00:47:51 F 10 KM
5 316 McIndoe Anna 00:48:33 F 10 KM
6 323 Sherwood Emma 00:49:35 F 10 KM
7 206 Antos Louie 00:50:12 M 10 KM
8 327 Textor Dwain 00:50:15 M 10 KM
9 321 Rowswell Kristine 00:51:21 F 10 KM
10 328 Wilson Madeline 00:51:21 F 10 KM
11 211 Cosio Ingrid 00:51:45 F 10 KM
12 271 Doyle Karoline 00:52:18 F 10 KM
13 329 McWhinnie Kelsey 00:58:26 F 10 KM
14 296 Ireland shawna 00:58:38 F 10 KM
15 285 Giesbrecht Maria 00:59:17 F 10 KM
16 326 stobbe meghan 00:59:17 F 10 KM
17 322 Ruff Mary 01:02:08 F 10 KM
18 290 Heagy Laura 01:02:37 F 10 KM
19 291 Helfrich Kristen 01:03:22 F 10 KM
20 294 Hoehn Gabby 01:05:22 F 10 KM
21 263 Cadell Iona 01:05:23 F 10 KM
22 320 Roe Nancy 01:06:09 F 10 KM
23 288 Hargreaves Jana 01:06:09 F 10 KM
24 312 Lunty Craig 01:07:01 M 10 KM
25 266 Cadell Isla 01:07:04 F 10 KM
26 261 Cadell Ali 01:07:05 F 10 KM
27 325 Stobbe Kim 01:07:34 F 10 KM
28 298 Kane Barb 01:07:43 F 10 KM
29 295 Hovland Holly 01:08:06 F 10 KM
30 315 McGowan Heather 01:08:19 F 10 KM
31 317 Perrin Caroline 01:09:11 F 10 KM
32 293 Heppner Geoff 01:09:13 M 10 KM
33 292 Heppner Carlene 01:09:14 F 10 KM
34 324 siemens Ceri 01:18:48 F 10 KM
35 273 Garcia Kylah 01:19:11 F 10 KM
36 252 Dela Cruz Kirsty 01:19:11 F 10 KM
37 331 Hanson Clayton 01:58:53 M 10 KM 
38 287 Hanson Melanie 01:58:53 F 10 KM
           

 

Division: Half Marathon           
Position Bib # Name 6 KM Split Time Gender City Division
1 139 dagenais cote francois 00:22:08 01:25:10 M Prince George Half Marathon
2 124 Bartell Nicholas 00:22:35 01:26:33 M Prince George Half Marathon
3 179 Poirier-Hardy Jocelyn 00:24:04 01:31:57 F Prince George Half Marathon
4 172 McNamara Cam 00:24:04 01:32:32 M Prince George Half Marathon
5 118 Balogh Shar 00:24:08 01:34:04 F Prince George Half Marathon
6 154 Huzar Dale 00:25:22 01:41:05 M Prince George Half Marathon
7 149 Green Miriam 00:27:58 01:42:51 F Prince George Half Marathon
8 183 Roberts Gillian 00:27:03 01:43:06 F Prince George Half Marathon
9 224 Vandermeer Lindsay 00:27:58 01:45:59 F Prince George Half Marathon
10 227 Worden-Stibbs Matthew 00:30:07 01:48:23 M Prince George Half Marathon
11 170 McCurdy James 00:27:03 01:51:00 M Prince George Half Marathon
12 176 Neudorf Tabetha 00:29:17 01:51:14 F Prince george Half Marathon
13 141 Eadie Mike 00:30:08 01:52:06 M Prince George Half Marathon
14 193 stobbe Alyn 00:28:16 01:53:15 M FORT ST. JOHN Half Marathon
15 147 Giesbrecht Wendy 00:28:13 01:53:25 F Cecil Lake Half Marathon
16 135 Cadell Will 00:30:45 01:53:57 M Prince George Half Marathon
17 229 Hall Erin 00:31:39 01:54:07 F Smithers Half Marathon
18 182 rasmussen Clark 00:31:16 01:54:44 M Prince george Half Marathon
19 130 Bouck Ken 00:31:21 01:58:29 M Charlie Lake Half Marathon
20 156 Jurgens Marika 00:31:09 01:58:41 F Prince George Half Marathon
21 164 Levermann Katya 00:30:27 01:58:47 F Prince George Half Marathon
22 225 Winslade Tj 00:30:06 01:58:59 M Prince George Half Marathon
23 137 Champagne Sarah 00:31:03 02:02:50 F Quesnel Half Marathon
24 218 Straussfogel Dennis 00:31:15 02:03:18 M Prince George Half Marathon
25 145 Garrison Leanne 00:31:30 02:04:39 F Prince George Half Marathon
26 178 Piper Gillian 00:36:57 02:08:21 F Prince George Half Marathon
27 166 Logeman Brianne 00:31:48 02:08:32 F Fort St. John Half Marathon
28 173 McNolty Hillary 00:32:24 02:09:39 F Vanderhoof Half Marathon
29 146 Gaudet Kathryn 00:32:57 02:12:20 F PRINCE GEORGE Half Marathon
30 129 Bouck Julie 00:35:09 02:12:44 F Charlie Lake Half Marathon
31 152 Hedayati Tony 00:32:12 02:13:49 M North Vacncouver Half Marathon
32 168 Mansour Nadia 00:31:01 02:16:26 F Prince George Half Marathon
33 226 Winsor Rachelle 00:33:44 02:16:29 F Prince george Half Marathon
34 153 Himmelspach Jesse 00:34:15 02:16:34 M Prince George Half Marathon
35 161 Laundry Alan 00:35:07 02:18:14 M Prince George Half Marathon
36 162 Lee Jeni 00:34:37 02:19:19 F PRINCE GEORGE Half Marathon
37 151 Hanlon Belinda 00:34:37 02:19:19 F prince george Half Marathon
38 160 Lane Eric 00:34:36 02:20:29 M Prince George Half Marathon
39 128 Bellis Norielle 00:36:10 02:23:13 F PRINCE GEORGE Half Marathon
40 174 Millard Matt 00:36:15 02:24:45 M Prince George Half Marathon
41 180 Radcliffe Claire 00:38:45 02:28:11 F Vanderhoof Half Marathon
42 131 Brandle Andrea 00:38:44 02:28:13 F Prince George Half Marathon
43 177 Olsen Sharla-Rae 00:38:43 02:28:13 F Prince George Half Marathon
44 165 Little Jennifer 00:38:50 02:35:15 F Vanderhoof Half Marathon
45 184 Sharpe Frances 00:40:04 02:35:17 F Smithers Half Marathon
46 167 Lutz Megan 00:38:45 02:38:35 F Dawson Creek Half Marathon
47 158 Kristoff Megan 00:36:48 02:42:11 F Prince George Half Marathon
48 228 Wyllie Erin 00:39:08 02:43:38 F Mackenzie Half Marathon
49 171 McMahon Katelyn 00:39:08 02:43:38 F Mackenzie Half Marathon
50 142 Fox Martin 00:40:36 02:49:32 M Fort St John Half Marathon
51 163 Lehmann Madeleine 00:41:38 02:51:13 F Cecil Lake Half Marathon
52 159 Laboucane Crystal 00:44:28 03:01:46 F Fort St. John Half Marathon
53 109 Amaral Danielle 00:48:31 03:04:59 F Surrey Half Marathon
54 144 Fredrickson Laura 00:44:28 03:05:00 F Prince George Half Marathon
55 138 Coates Deanna 00:50:53 03:25:41 F Rose Prairie Half Marathon
56 143 Fox Melanie 00:50:53 03:25:41 F Fort St John Half Marathon
               
               
               
Division: Marathon            
Position Bib # Name 6 KM Split Time Gender City Division
1 616 VanBakel Jim 00:28:58 03:34:14 M Prince George Marathon
2 609 Bluemink John 00:29:03 03:44:04 M Prince George Marathon
3 612 Lobermayer Eric 00:29:44 04:06:27 M Prince George Marathon
4 610 Grasley Mark 00:30:40 04:42:38 M Prince George Marathon
5 611 Himmelspach Harold 00:33:10 05:05:57 M Prince George Marathon
6 614 Penner Mike 00:33:23 05:05:57 M Prince George Marathon
7 617 Warr Michael 00:39:06 06:03:31 M Prince George Marathon
8 613 Mouland Ethan 00:35:08 06:26:47 M Prince George Marathon
9 2 Evdokimoff Will   09:10:31* M Prince George Marathon
48.2 KM

Division: Ultra Marathon
               
Position Bib # Name 6 KM Split 12 KM Split 48 KM Split 63 KM Split Time Gender City Division
1 11 Malmgren Larry 00:32:09 00:30:37 03:45:28 01:47:33 06:35:46 M Prince George Ultra
2 18 Taylor Jonathan 00:32:38 00:32:14 03:47:51 01:57:20 06:50:01 M Prince George Ultra
3 3 Lambright Fred 00:36:47 00:32:09 04:32:21 02:10:51 07:52:07 M Terrace Ultra
4 15 Payne Geoffrey 00:34:11 00:35:01 04:49:00 02:32:09 08:30:20 M Prince George Ultra
5 1 Dolling Ron 00:36:34 00:34:29 04:51:48 02:30:42 08:33:31 M North Vancouver Ultra
6 8 Lambright Javy 00:36:47 00:36:45 05:00:00 02:32:36 08:46:06 F Terrace Ultra
7 10 Levant Robin 00:43:40 00:42:52 05:13:29 02:20:30 09:00:30 F Dome Creek Ultra

5km Overall
5km Age Group

8.5 Mile Run Overall
8.5 Mile Run Age Group

17 Mile Overall
17 Mile Age Group

 

5 KM Overall

Division: 5 KM Run         
Position Bib # Name Time Gender Division
1 311 McCleary Nolan 00:19:30 M 5 KM Run
2 324 Willimason Martin 00:19:56 M 5 KM Run
3 327 Webber Mike 00:20:34 M 5 KM Run
4 301 Balogh Dennis 00:20:53 M 5 KM Run
5 302 Baroff David 00:21:17 M 5 KM Run
6 326 Plourde Daniel 00:22:05 M 5 KM Run
7 328 Textor Dwain 00:22:05 M 5 KM Run
8 315 Ransome Bill 00:23:24 M 5 KM Run
9 320 Witwicki Brynn 00:24:01 F 5 KM Run
10 318 Seely Madison 00:25:01 F 5 KM Run
11 321 Seersee Amandeep 00:26:07 M 5 KM Run
12 333 Russell Darcy 00:26:09 F 5 KM Run
13 317 Seely Alexis 00:26:20 F 5 KM Run
14 329 McDonald Angus 00:27:04 M 5 KM Run
15 323 James Kira 00:27:53 F 5 KM Run
16 310 Hoehn Gabby 00:28:44 F 5 KM Run
17 331 Cadell Iona 00:28:45 F 5 KM Run
18 306 Gaudet Brian 00:28:49 M 5 KM Run
19 332 Cadell Isla 00:31:00 F 5 KM Run
20 305 Flegel Taylor 00:31:59 M 5 KM Run
21 309 Hargreaves Jana 00:32:02 F 5 KM Run
22 316 Reid Mike 00:32:29 M 5 KM Run
23 330 Yeo Michaela 00:32:29 F 5 KM Run
24 325 Fraser Monica 00:33:17 F 5 KM Run
25 303 Blanchette Denise 00:33:28 F 5 KM Run
26 304 Bourdon Linda 00:52:27 F 5 KM Run
27 307 Hanson Clayton 00:53:29 M 5 KM Run
28 308 Hanson Melanie 00:53:29 F 5 KM Run
29 314 Moore Shirley 00:56:04 F 5 KM Run
30 319 Thiessen Abe 00:56:04 M 5 KM Run

5 KM Age Group

5 KM RUN Age Group Results for Bantam Men - Under 16       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 324 Willimason Martin 00:19:56 M 5 KM Run
2 326 Plourde Daniel 00:22:05 M 5 KM Run
3 305 Flegel Taylor 00:31:59 M 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Junior Men 16-18       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 311 McCleary Nolan 00:19:30 M 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Open Men 19-39       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 327 Webber Mike 00:20:34 M 5 KM Run
2 321 Seersee Amandeep 00:26:07 M 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Masters Men 1 40-49       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 301 Balogh Dennis 00:20:53 M 5 KM Run
2 328 Textor Dwain 00:22:05 M 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Masters Men 2 50-59       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 302 Baroff David 00:21:17 M 5 KM Run
2 315 Ransome Bill 00:23:24 M 5 KM Run
3 329 McDonald Angus 00:27:04 M 5 KM Run
4 306 Gaudet Brian 00:28:49 M 5 KM Run
5 307 Hanson Clayton 00:53:29 M 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Grandmasters Men 60+       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 316 Reid Mike 00:32:29 M 5 KM Run
2 319 Thiessen Abe 00:56:04 M 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Bantam Women - Under 16      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 320 Witwicki Brynn 00:24:01 F 5 KM Run
2 318 Seely Madison 00:25:01 F 5 KM Run
3 317 Seely Alexis 00:26:20 F 5 KM Run
4 323 James Kira 00:27:53 F 5 KM Run
5 310 Hoehn Gabby 00:28:44 F 5 KM Run
6 331 Cadell Iona 00:28:45 F 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Junior Women 16-18      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 330 Yeo Michaela 00:32:29 F 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Open Women 19-39      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 333 Russell Darcy 00:26:09 F 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Masters Women 1 40-49      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 309 Hargreaves Jana 00:32:02 F 5 KM Run
2 325 Fraser Monica 00:33:17 F 5 KM Run
3 308 Hanson Melanie 00:53:29 F 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Masters Women 2 50-59      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 303 Blanchette Denise 00:33:28 F 5 KM Run
           
5 KM RUN Age Group Results for Grandmasters Women 60+      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 304 Bourdon Linda 00:52:27 F 5 KM Run
2 314 Moore Shirley 00:56:04 F 5 KM Run

8.5 KM Overall

Division: 8.5 Mile Run         
Position Bib # Name Time Gender Division
1 116 Matyas Zach 00:48:31 M 8.5 Mile Run
2 118 Nemethy Brian 00:53:24 M 8.5 Mile Run
3 111 Huzar Dale 00:57:23 M 8.5 Mile Run
4 128 Watts Cory 00:57:28 M 8.5 Mile Run
5 102 Balogh Shar 00:58:57 F 8.5 Mile Run
6 125 Seely Jeremy 01:03:54 M 8.5 Mile Run
7 119 Penner Mike 01:05:23 M 8.5 Mile Run
8 105 Billups Carley 01:05:53 F 8.5 Mile Run
9 129 Cadell Will 01:07:22 M 8.5 Mile Run
10 126 Seely Jessica 01:07:39 F 8.5 Mile Run
11 110 Hannon Laurie 01:10:19 F 8.5 Mile Run
12 121 phipps ryan 01:13:27 M 8.5 Mile Run
13 120 phipps Alexa 01:13:27 F 8.5 Mile Run
14 123 Radcliffe Claire 01:15:57 F 8.5 Mile Run
15 130 Bourque James 01:16:43 M 8.5 Mile Run
16 124 Reid Megan 01:17:04 F 8.5 Mile Run
17 133 Creaser Julie 01:18:14 F 8.5 Mile Run
18 134 James Misha 01:20:42 F 8.5 Mile Run
19 107 Gudlaugson Glen 01:21:14 M 8.5 Mile Run
20 113 Little Jennifer 01:22:41 F 8.5 Mile Run
21 109 Haight Randy 01:23:26 M 8.5 Mile Run
22 108 Haight Bev 01:23:26 F 8.5 Mile Run
23 127 Simon Ken 01:25:51 M 8.5 Mile Run
24 114 Lunn Scott 01:27:31 M 8.5 Mile Run
25 131 Dorval Michele 01:28:27 F 8.5 Mile Run
26 132 Berg Evan 01:29:28 M 8.5 Mile Run
27 112 Legary Sylvia 01:29:46 F 8.5 Mile Run
28 101 Attree Emilie 01:35:10 F 8.5 Mile Run
29 122 Pike Kate 01:36:13 F 8.5 Mile Run
30 106 English Nadine 01:36:13 F 8.5 Mile Run
31 104 Best Phyllis 01:47:38 F 8.5 Mile Run

 

8.5 Mile Age Group

8.5 MILE RUN Age Group Results for Bantam Men       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 132 Berg Evan 01:29:28 M 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Junior Men 16-18       
Position Bib # Name Time Gender Division
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Open Men 19-39       
Position Bib # Name Time Gender Division
1 116 Matyas Zach 00:48:31 M 8.5 Mile Run
2 121 phipps ryan 01:13:27 M 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Masters Men 1 40-49      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 111 Huzar Dale 00:57:23 M 8.5 Mile Run
2 128 Watts Cory 00:57:28 M 8.5 Mile Run
3 125 Seely Jeremy 01:03:54 M 8.5 Mile Run
4 129 Cadell Will 01:07:22 M 8.5 Mile Run
5 107 Gudlaugson Glen 01:21:14 M 8.5 Mile Run
6 109 Haight Randy 01:23:26 M 8.5 Mile Run
7 114 Lunn Scott 01:27:31 M 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Masters Men 2 50-59      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 118 Nemethy Brian 00:53:24 M 8.5 Mile Run
2 119 Penner Mike 01:05:23 M 8.5 Mile Run
3 130 Bourque James 01:16:43 M 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Grandmasters Men 60+      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 127 Simon Ken 01:25:51 M 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Open Women 19-39      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 102 Balogh Shar 00:58:57 F 8.5 Mile Run
2 105 Billups Carley 01:05:53 F 8.5 Mile Run
3 120 phipps Alexa 01:13:27 F 8.5 Mile Run
4 131 Dorval Michele 01:28:27 F 8.5 Mile Run
5 101 Attree Emilie 01:35:10 F 8.5 Mile Run
6 122 Pike Kate 01:36:13 F 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Masters Women 1 40-49      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 126 Seely Jessica 01:07:39 F 8.5 Mile Run
2 124 Reid Megan 01:17:04 F 8.5 Mile Run
3 133 Creaser Julie 01:18:14 F 8.5 Mile Run
4 134 James Misha 01:20:42 F 8.5 Mile Run
5 108 Haight Bev 01:23:26 F 8.5 Mile Run
6 106 English Nadine 01:36:13 F 8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Masters Women 2 50-59      
Position Bib # Name Time Gender Division
1 110 Hannon Laurie 01:10:19 F 8.5 Mile Run
2 113 Little Jennifer 01:22:41 F 8.5 Mile Run
 3  104 Best Phyllis 01:47:38  F  8.5 Mile Run
           
8.5 MILE RUN Age Group Results for Grandmasters Women 60+     
Position Bib # Name Time Gender Division
1 123 Radcliffe Claire 01:15:57 F 8.5 Mile Run
2 112 Legary Sylvia 01:29:46 F 8.5 Mile Run

17 Mile Overall

Division: 17 Mile Run        
Position Bib # Name Time Gender Division
1 8 VanBakel Jim 01:52:08 M 17 Mile Run
2 9 Wan Andy 01:54:06 M 17 Mile Run
3 3 Harrison Richard 02:11:39 M 17 Mile Run
4 7 Tiani Matija 02:25:27 F 17 Mile Run
5 4 Levant Robin 02:34:33 F 17 Mile Run
6 1 Gagnon Sarah 02:37:08 F 17 Mile Run
7 2 Garrison Leanne 02:37:51 F 17 Mile Run
8 10 Winslade Tj 02:37:51 M 17 Mile Run
9 3 Mansfield Richard 03:06:27 M 17 Mile Run

17 Mile Age Group

17 MILE RUN Age Group Results for Open Men 19-39    
Position Bib # Name Time Gender Division
1 9 Wan Andy 01:54:06 M 17 Mile Run
           
17 MILE RUN Age Group Results for Masters Men 1 40-49  
Position Bib # Name Time Gender Division
1 8 VanBakel Jim 01:52:08 M 17 Mile Run
2 10 Winslade Tj 02:37:51 M 17 Mile Run
           
17 MILE RUN Age Group Results for Grandmasters Men 60+  
Position Bib # Name Time Gender Division
1 3 Harrison Richard 02:11:39 M 17 Mile Run
2 3 Mansfield Richard 03:06:27 M 17 Mile Run
           
17 MILE RUN Age Group Results for Open Women 19-39  
Position Bib # Name Time Gender Division
1 1 Gagnon Sarah 02:37:08 F 17 Mile Run
2 2 Garrison Leanne 02:37:51 F 17 Mile Run
           
17 MILE RUN Age Group Results for Masters Women 1 40-49  
Position Bib # Name Time Gender Division
1 7 Tiani Matija 02:25:27 F 17 Mile Run
2 4 Levant Robin 02:34:33 F 17 Mile Run

 

20 KM Overall
20 KM By Age Group

4 KM Overall
4 KM By Age Group

2 KM Overall
2 KM By Age Group

 

 

 

20 KM Overall

Division: 20 KM
         
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 1 Swanson Kris 01:25:01 4:15 M Victoria
2 1038 Stephens-Whale Shaun 01:36:16 4:49 M Roberts Creek
3 1196 Wladyko Brandon 01:36:18 4:49 M Grande Prairie
4 1221 Carson Lindsay 01:39:42 4:59 F  
5 892 Poirier-Hardy Jocelyn 01:41:12 5:04 F Prince George
6 554 Helm Daniel 01:41:47 5:05 M tumbler ridge
7 1223 Morrison Jayms 01:42:52 5:09 M  
8 822 Nelissen Chris 01:43:56 5:12 M Grande Prairie
9 382 Drover Conrad 01:44:29 5:13 M Winnepeg
10 855 Oostra Paul 01:45:49 5:17 M Grande Prairie
11 546 Hawryluk Sean 01:46:42 5:20 M Prince George
12 282 Carrigan Jack 01:48:33 5:26 M Tumbler Ridge
13 875 Phelan Phil 01:49:16 5:28 M Fort St John
14 551 Heinz Jonathan 01:49:44 5:29 M Calgary
15 420 Ferron Mark 01:50:17 5:31 M Grande Prairie
16 671 Lee ByungJoo 01:50:43 5:32 M Dawson Creek
17 258 Buehler Robert 01:50:57 5:33 M grande prairie
18 251 Brown Robert 01:51:13 5:34 M Moberly lake
19 583 Huzar Dale 01:51:21 5:34 M Prince George
20 347 Dawes Matthew 01:51:29 5:34 M Fort St John
21 637 Knowles Steven 01:51:37 5:35 M Prince George
22 931 Rogers Laine 01:51:40 5:35 M Edmonton
23 444 Friesen Marvin 01:51:50 5:36 M Prince George
24 1129 Vandewater Shane 01:52:26 5:37 M Smithers
25 1142 Wangler Adam 01:52:52 5:39 M Dawson Creek
26 308 Coatta Erik 01:53:01 5:39 M Fort St. John
27 1084 Tinto Alan 01:53:27 5:40 M Dawson Creek
28 335 cunniffe kathleen 01:53:34 5:41 F prince george
29 687 Lindsay Kurtis 01:54:06 5:42 M Tumbler Ridge
30 1010 Smith Terry 01:54:10 5:42 M Grande Prairie
31 455 Gale Caleb 01:54:14 5:43 M tumbler ridge
32 929 Rogers Andrew 01:54:54 5:45 M Grande Prairie
33 1216 Zemp Florian 01:55:07 5:45 M Dawson Creek
34 900 Raps Ben 01:55:17 5:46 M Tumbler Ridge
35 719 MacFarlane Ryley 01:55:29 5:46 M Chetwynd
36 733 Malmgren Larry 01:55:34 5:47 M Prince George
37 165 Bayly Keith 01:56:10 5:49 M Calgary
38 366 Dickinson Dean 01:56:17 5:49 M Fort St. John
39 433 Fox Jordan 01:56:28 5:49 M Hythe
40 1200 Wright Jack 01:56:28 5:49 M Tomslake
41 861 Parent Eric 01:56:48 5:50 M Chetwynd
42 1011 Smith-Salter Todd 01:57:05 5:51 M Grande Prairie
43 985 Senay Andrew 01:57:11 5:52 M Vancouver
44 474 Giesbrecht Wendy 01:58:00 5:54 F Cecil Lake
45 138 Austin Robbie 01:59:39 5:59 M taylor
46 567 Hodges Megan 01:59:47 5:59 F Beaverlodge
47 1100 Toynbee Logan 02:00:27 6:01 M Tumlber Ridge
48 322 Corsi Trevor 02:00:36 6:02 M Tumbler Ridge
49 682 Letourneau Matthew 02:00:37 6:02 M Edmonton
50 564 Himmelspach Harold 02:01:21 6:04 M Prince george
51 698 Lobermayer Eric 02:01:38 6:05 M Prince George
52 772 McKechnie Landon 02:01:43 6:05 M Dawson Creek
53 2 Kucheran Julianne 02:01:49 6:05 F Fort St. John
54 119 Anderson Nils 02:02:07 6:06 M Bezanson
55 421 Fiala Joshua 02:02:25 6:07 M Prince George
56 864 Penner Mike 02:03:13 6:10 M Prince George
57 894 Pranszka Matthew 02:04:11 6:13 M Grande Prairie
58 1065 Tan Edmund 02:04:39 6:14 M Dawson Creek
59 906 rea Hilary 02:04:50 6:14 F Chetwynd
60 284 Carroll Robert 02:05:43 6:17 M Grande Prairie
61 255 Brunet Tyler 02:05:58 6:18 M Fort St John
62 615 Kaempf Amy 02:06:45 6:20 F Dawson Creek
63 874 Peterson Liam 02:06:53 6:21 M Rose Prairie
64 1153 Warriner Levi 02:07:13 6:22 M Fort St John
65 820 Naylor Michael 02:07:59 6:24 M Tumbler Ridge
66 1122 van der Giessen Anna 02:08:25 6:25 F Bezanson
67 340 D'Amours Robert 02:09:10 6:27 M Kamloops
68 536 Harrison Tyler 02:09:32 6:29 M Fort St John
69 1187 Williamson Cory 02:09:33 6:29 M Prince George
70 154 Barnfield Jordan 02:09:37 6:29 M Sexsmith
71 658 Lamothe Dave 02:10:12 6:31 M Taylor
72 968 Scharbach Leonard 02:10:20 6:31 M GRANDE PRAIRIE
73 1182 whiting corbet 02:10:32 6:32 M prince george
74 339 Cyr-Whiting Michelle 02:10:32 6:32 F prince george
75 137 Austin Leah 02:10:40 6:32 F taylor
76 465 Gerstel Blaine 02:10:57 6:33 M Chetwynd
77 1170 Wellstead James 02:11:07 6:33 M Fort St. John
78 949 Rushton Neil 02:11:19 6:34 M Victoria
79 449 Frost Ryan 02:12:01 6:36 M Dawson Creek
80 701 Logeman Brianne 02:12:05 6:36 F Fort St. John
81 818 Murray Kelsie 02:12:14 6:37 F Fort St John
82 456 Gale Terri 02:12:17 6:37 F Tumbler Ridge
83 1197 Wolf Eric 02:12:27 6:37 M Dawson Creek
84 838 Noble Jimmy 02:12:30 6:38 M Fort St. John
85 158 Bassendowski Clay 02:12:51 6:39 M Chetwynd
86 553 Helm Carina 02:13:04 6:39 F Tumbler Ridge
87 760 McCurdy Cory 02:13:16 6:40 M Edmonton
88 1160 Weber Jay 02:13:27 6:40 M Fort St John
89 680 Lenart Lindsay 02:13:41 6:41 F Dawson Creek
90 947 Ruddell Matthew 02:13:48 6:41 M Grande Prairie
91 1162 Weber-Roy Amanda 02:13:51 6:42 F Kimberley
92 1227 Helm Charles 02:13:53 6:42 M Tumbler Ridge
93 1134 Villis Michael 02:14:00 6:42 M New Farm
94 290 Cheetham Nicholas 02:14:00 6:42 M Beaverlodge
95 505 Gummesen Julie 02:14:03 6:42 F Manning
96 198 Bissell Jen 02:14:48 6:44 F Dease Lake
97 381 Dreyer Hendrik 02:14:53 6:45 M Prince George
98 612 Jurgens Marika 02:14:53 6:45 F Prince George
99 519 Hanna Eric 02:15:04 6:45 M Ft St John
100 239 Brody Erin 02:15:08 6:45 F Charlie Lake
101 232 Bratland Kailey 02:15:14 6:46 F Hythe
102 685 Lindballe Curtis 02:15:29 6:46 M Dawson Creek BC
103 807 Morrell Shayna 02:15:42 6:47 F Fort St John
104 458 Gamble George 02:15:48 6:47 M Taylor
105 700 Loeseken Theresa 02:15:56 6:48 F Fort Saint John
106 844 North Mathew 02:15:57 6:48 M Fort St John
107 292 Chilcott Kenzie 02:15:57 6:48 F Fort St. John
108 210 Boettcher Torsten 02:16:06 6:48 M Taylor
109 390 Dysserinck Danielle 02:16:10 6:49 F Mackenzie
110 363 Desor Ronnie 02:16:29 6:49 M Fort St. John
111 1052 Straussfogel Dennis 02:16:43 6:50 M Prince George
112 847 Nunn Emma 02:16:45 6:50 F Fort St. John
113 676 Lefebvre Stephane 02:16:51 6:51 M Fort St John
114 667 LeBlanc Desiree 02:16:55 6:51 F Fort St john
115 203 Blackwell Derek 02:17:22 6:52 M Tumbler Ridge
116 721 Mackay Hunter 02:17:29 6:52 M Fort St John
117 276 Carew Jason 02:17:59 6:54 M Fort St. John
118 496 Grange Pauline 02:18:09 6:54 F Fort St.John
119 328 Craig Toni 02:18:12 6:55 F Fairview
120 653 Lacey Sheila 02:18:29 6:55 F Fort st john
121 1183 Wiebe Amos 02:18:32 6:56 M Grande Prairie
122 778 McWalter Scott 02:18:36 6:56 M Prince George
123 373 Donohoe Matthew 02:19:04 6:57 M Fort st john
124 717 MacDonald Alistair 02:19:08 6:57 M Edmonton
125 482 Goddard Greta 02:19:21 6:58 F Hudson's Hope
126 479 Gilmore Daniel 02:19:25 6:58 M Fort St. John
127 1230 Strebchuk Holly 02:19:36 6:59 F Fort St. John
128 640 Koop Chase 02:19:46 6:59 M Fort St. John
129 1050 Stone Colin 02:19:58 6:59 M Peace River
130 1047 Stewart Lindsay 02:20:06 7:00 F Grande Prairie
131 425 Fine Alison 02:20:09 7:00 F Vanderhoof
132 773 McKenzie Caitlin 02:20:10 7:01 F Fort St John
133 1023 Spenner Cadence 02:20:11 7:01 F Arras
134 216 Bouck Ken 02:20:57 7:03 M Charlie Lake
135 279 Carias Deneb 02:21:08 7:03 M Edmonton
136 794 Milonas Jill 02:21:17 7:04 F Fort St John
137 477 Gill Jason 02:21:33 7:05 M Fort St. John
138 655 Lafreniere Alexander 02:21:44 7:05 M Calgary
139 650 Kursteiner Clayton 02:21:49 7:05 M Fort St John
140 1019 Sound Melissa 02:21:53 7:06 F Fort St John
141 1192 Winslade Tj 02:22:37 7:08 M Prince George
142 532 Harper Aaron 02:22:38 7:08 M Peace River Regional Dist
143 388 Dyck Sandra 02:23:11 7:10 F Clairmont
144 710 Lund Terry 02:23:13 7:10 M Fairview
145 234 Braumandl Max 02:23:21 7:10 M Fort St John
146 310 Coatta Stephen 02:23:30 7:10 M Coquitlam
147 208 Boettcher Marcia 02:23:32 7:11 F Taylor
148 999 Skarberg Brian 02:23:39 7:11 M Sexsmith
149 962 Sanregret Landin 02:23:47 7:11 M Arras
150 495 Grandish Schuyler 02:24:09 7:12 M Tumbler Ridge
151 598 Johnson Braden 02:24:14 7:13 M Fort St. John
152 1139 Wagner Chris 02:24:20 7:13 M Edmonton
153 986 Sharman Birgit 02:25:11 7:16 F Tumbler Ridge
154 151 BARAN JONATHAN 02:25:20 7:16 M POUCE COUPE
155 126 Armitage Spencer 02:25:25 7:16 M Fort. St John
156 801 Moon Terry 02:25:27 7:16 M Bezanson
157 499 Gray Logan 02:25:29 7:16 M Whitehorse
158 215 Bouck Julie 02:25:29 7:16 F Charlie Lake
159 798 Mombourquette Neil 02:25:30 7:17 M Fort St John
160 461 Garrison Leanne 02:25:35 7:17 F Prince George
161 614 Kaehn Emily 02:25:39 7:17 F Mackenzie
162 873 Peterson Leyton 02:25:44 7:17 M Rose Prarie
163 813 Muir Conall 02:25:45 7:17 M Grande Prairie
164 1180 White Steve 02:25:51 7:18 M Fort St. John
165 543 Hawker Dan 02:25:51 7:18 M Fort St. John
166 699 Lobermayer Gunter 02:25:56 7:18 M Prince George
167 708 Lowe Evan 02:25:57 7:18 M Fairview
168 280 Carias Rafael 02:26:16 7:19 M Fort Sakatchewan
169 102 Adams Megan 02:26:18 7:19 F Edmonton
170 839 Noble Luke 02:26:19 7:19 M Taylor
171 475 Gilbert Yvonne 02:26:23 7:19 F Fort St James
172 950 Russell Caitlin 02:26:31 7:20 F Dawson creek
173 497 Gratton Joanne 02:26:59 7:21 F Dawson Creek
174 969 Scheel Maike 02:27:03 7:21 F Bonanza
175 1123 van der Giessen Christine 02:27:13 7:22 F Bezanson
176 227 Braam Brandon 02:27:14 7:22 M Tumbler Ridge
177 442 Friesen Haley 02:27:18 7:22 F Bezanson
178 783 Miles Annamari 02:27:25 7:22 F Charlie Lake
179 377 Doyle Karoline 02:27:26 7:22 F Prince George
180 271 Campbell Megan 02:27:51 7:24 F Chetwynd
181 1163 Weidner Nadine 02:27:54 7:24 F Tumbler Ridge
182 537 Hartman Greg 02:28:03 7:24 M Grande Prairie
183 732 mallis lenore 02:28:10 7:24 F fort st john
184 185 Bergen Dana 02:28:33 7:26 F Chetwynd
185 1066 Tan Kelly 02:28:35 7:26 F Dawson Creek
186 808 Morris Duncan 02:28:37 7:26 M Edmonton
187 538 Hartman Ray 02:28:42 7:26 M Peace River
188 998 Sipprell Krista 02:28:45 7:26 F Prince George
189 665 Lauzon Lisa 02:28:46 7:26 F Grande Prairie
190 1067 Tattersall Erin 02:28:51 7:27 F Vancouver
191 1068 Tattersall Lindsay 02:28:51 7:27 F Vancouver
192 819 Mytron Layne 02:29:09 7:27 M Fort St John
193 590 Jackman Mikel 02:29:15 7:28 M Grimshaw
194 946 Routledge Robin 02:29:30 7:28 M Fort St. John
195 225 Bowman Bryce 02:29:55 7:30 M Calgary
196 849 O'Reilly Shannon 02:30:03 7:30 F Dawson Creek
197 857 Paetkau Tyler 02:30:09 7:30 M Grande Prairie
198 1108 Tyrrell Avary 02:30:22 7:31 F Fort St. John
199 364 DeVries Lillian 02:30:32 7:32 F Kamloops
200 411 Farquharson Jason 02:30:39 7:32 M Chetwynd
201 937 Roots Robin 02:30:45 7:32 F Prince George
202 601 Johnson Ronald 02:30:45 7:32 M Taylor
203 443 Friesen Margaret 02:31:05 7:33 F Bezanson
204 1231 Heistad Rudy 02:31:22 7:34 M Fort St John
205 152 Barker Troy 02:31:30 7:35 M Red Deer
206 209 Boettcher Morgan 02:31:36 7:35 F Taylor
207 673 Leer Duane 02:31:41 7:35 M Dawson Creek
208 1107 Tyrrell Andrew 02:31:49 7:35 M Fort St. John
209 925 Robertson Ronan 02:31:57 7:36 M Fairview
210 672 Lee Jeni 02:31:58 7:36 F Prince George
211 1145 Ward Valerie 02:32:23 7:37 F Prince George
212 281 carnes Kendrick 02:32:23 7:37 M Prince George
213 307 Coates Ty 02:32:29 7:37 M Rose prairie
214 571 Hoogendoorn Branden 02:32:32 7:38 M Fort St John
215 385 Dwyer Brian 02:32:50 7:38 M Beaverlodge
216 780 Meise Dave 02:33:02 7:39 M Dawson Creek
217 357 Dela Rosa Brittany 02:34:23 7:43 F Calgary
218 876 Phelan Tiffany 02:34:50 7:44 M Fort St John
219 784 Miles Tom 02:34:57 7:45 M Charlie Lake
220 1037 Stenton Michael 02:34:59 7:45 M Charlie Lake
221 866 Penson-Boucher Joanne 02:35:22 7:46 F Grovedale
222 918 Roach Troy 02:35:28 7:46 M Fort St. John
223 1151 Warkentin Lance 02:35:30 7:47 M Grande Prairie
224 1041 Stevenson Duane 02:35:33 7:47 M Grande Prairie
225 468 Getz Natasha 02:35:37 7:47 F Grande Prairie
226 1190 Willms Jeff 02:35:59 7:48 M Fort St John
227 195 Birmingham Anna 02:36:01 7:48 F Dawson Creek
228 1103 Tucker Alison 02:36:25 7:49 F Taylor
229 1154 Waters Craig 02:36:30 7:50 M Tumbler Ridge
230 814 Muise Rob 02:36:45 7:50 M Tumbler Ridge
231 1205 Yastremski Melissa 02:36:49 7:50 F Fort St. John
232 1228 Braun Jared 02:36:55 7:51 M Fort St John
233 1106 Turyk Courtney 02:36:57 7:51 F Grande Prairie
234 131 Atkinson Jodie 02:37:08 7:51 F Dawson Creek
235 1044 Steward Deanna 02:37:08 7:51 F Chetwynd
236 754 Mayoh Ryan 02:37:08 7:51 M PRRD
237 323 Cosgrove Stacy 02:37:09 7:51 F Bonanza
238 236 Brett Connie 02:37:11 7:52 F Dawson Creek
239 899 Randall Patrick 02:37:32 7:53 M Fort St John
240 329 crantz crystal 02:37:46 7:53 F Dawson Creek
241 711 Lupu Ioana 02:37:53 7:54 F Fort Nelson
242 217 Boudreau Kalun 02:38:15 7:55 M Fort St. John
243 218 Boudreau Robyn 02:38:15 7:55 F Fort St. John
244 514 Hamre Tricia 02:38:15 7:55 F Fort st john
245 369 Dolen Evelyn 02:38:17 7:55 F calgary
246 1090 Tjepkema Leah 02:38:21 7:55 F Fort ST. John
247 750 Maxfield Erin 02:38:25 7:55 F Fort St. John
248 871 Peters Tristan 02:38:27 7:55 F Grande Prairie
249 312 Colton Sheena 02:38:28 7:55 F Chetwynd
250 651 Kyle Brady 02:38:34 7:56 M Fort St. John
251 652 Kyle Tristan 02:38:35 7:56 M Fort St. John
252 1064 Sweder Jackson 02:39:15 7:58 M Beaverlodge
253 355 Deck Michael 02:39:16 7:58 M Chetwynd
254 670 Lebrun Kim 02:39:25 7:58 F County of Grande Prairie No. 1
255 1089 Tjepkema Joseph 02:39:25 7:58 M Fort St. John
256 228 Brain Brad 02:39:35 7:59 M Fort St John
257 274 Capelle Lorraine 02:39:37 7:59 F Dawson Creek
258 877 Phillips Colin 02:39:52 7:59 M Prince George
259 288 Chambers Wendy 02:39:56 7:59 F Bluesky
260 936 Romeyn Rob 02:39:59 7:59 M Prince George
261 181 Bennett Tara 02:40:07 8:00 F Grande Prairie
262 1149 Warkentin Julie 02:40:21 8:01 F Chetwynd
263 508 Haab Rebekka 02:40:42 8:02 F Charlie Lake
264 940 Ross Declan 02:40:43 8:02 M Dawson Creek
265 941 Ross Zoe 02:40:45 8:02 F Dawson Creek
266 1016 Sooley Jennifer 02:40:48 8:02 F Fort St. John
267 1045 Steward Katelan 02:40:51 8:03 F Chetwynd
268 916 Richmond Holly 02:41:00 8:03 F Dawson Creek
269 1150 Warkentin Kara 02:41:02 8:03 F Bezanson
270 666 Law Joselyn 02:41:28 8:04 F Fort St. John
271 779 Meisburger Dustin 02:41:30 8:04 M Tumbler Ridge
272 159 Bassett Bobby 02:41:48 8:05 M Chetwynd
273 1015 sonmor Janelle 02:41:52 8:06 F Fort st John
274 302 Clark Shalise 02:42:02 8:06 F Fort st john
275 954 Rutherford Shane 02:42:09 8:06 M Fort St. John
276 961 Saluk Veronica 02:42:26 8:07 F Fort St. John
277 127 Armstrong Morgan 02:42:33 8:08 F Fort St John
278 792 Millions Jenelle 02:42:38 8:08 F Fort St John
279 742 Martin Kyla 02:42:51 8:09 F Beaverlodge
280 360 Dempsey Calvin 02:42:58 8:09 M Fort St. John
281 1104 Tumidei Salinas Ilaria 02:43:00 8:09 F Fort St. John
282 842 Nordhagen Corrie 02:43:39 8:11 F Hythe
283 303 Clarkson Johnathan 02:44:06 8:12 M Grande Prairie
284 574 Huber Angie 02:44:08 8:12 F County of Grande Prairie
285 277 Carew Sean 02:44:19 8:13 M Fort St. John
286 523 Hanselpacker Ruth 02:44:35 8:14 F Belfast
287 880 Piccini Alysha 02:44:36 8:14 F Kamloops
288 327 Craig Terri-Lee 02:44:37 8:14 F Grande Prairie
289 1161 Weber Valerie 02:44:46 8:14 F Fort St John
290 749 Matvejova Zuzana 02:44:56 8:15 F Fort St. John
291 155 Barth Katrina 02:45:05 8:15 F Dawson Creek
292 427 Fletcher Esther 02:45:16 8:16 F Goodfare
293 1220 Zwaryck Logan 02:45:19 8:16 M Fort St. John
294 610 Joy Rachel 02:45:25 8:16 F Dawson Creek
295 1061 Sutherland Karen 02:45:28 8:16 F Charlie Lake
296 626 Kim Austin You seung 02:45:29 8:16 M Prince George
297 821 Neil David 02:45:32 8:17 M Fort saint john
298 688 Link Austin 02:45:34 8:17 M Honolulu
299 398 Elter Robin 02:45:34 8:17 F Dawson Creek
300 578 Hunt Andrea 02:45:49 8:17 F Fort St John
301 435 Fox Martin 02:45:50 8:17 M Fort St John
302 1111 Unrau Linda 02:46:03 8:18 F Fort St John
303 248 Brough Lyndon 02:46:12 8:19 M Grande Prairie
304 705 Lotze Tracey 02:46:17 8:19 F Prince George
305 938 Roscoe Lynda 02:46:22 8:19 F Peace River Regional District
306 305 cmurrin09 Chris 02:46:27 8:19 M Fort st john
307 197 Birtwistle Ryder 02:46:28 8:19 M 108 mile ranch
308 196 Birtwistle Catherine 02:46:28 8:19 F 108 Mile Ranch
309 802 Moore Ali 02:46:55 8:21 F Dawson Creek
310 273 Camplair Yvonne 02:46:57 8:21 F Beaverlodge
311 246 Brough Halle 02:47:15 8:22 F Grande Prairie
312 768 McIlvenna Veronica 02:47:19 8:22 F Quesnel
313 463 Gavin Darcy 02:47:26 8:22 M County of Grande Prairie
314 229 brainard Benjamin 02:47:31 8:23 M Pomona
315 751 Maxfield Nancy 02:47:34 8:23 F Fort St. John
316 1147 Warkentin Brent 02:47:38 8:23 M Nampa
317 1093 toews daniel 02:47:43 8:23 M fort st john
318 316 Corbett Patrick 02:47:48 8:23 M Fort St. John
319 317 Corbett Samantha 02:47:59 8:24 F Fort St. John
320 988 Shaw Amanda 02:48:00 8:24 F Fort St. John
321 520 Hanna Hope 02:48:05 8:24 F Ft St John
322 182 Bentley Ashley 02:48:09 8:24 F Charlie Lake
323 533 Harper Matti 02:48:34 8:26 F Arras
324 341 daley brian 02:48:56 8:27 M fort st. john
325 953 Rutherford Nicole 02:49:14 8:28 F Fort St John
326 1188 williamson doris 02:49:24 8:28 F quesnel
327 1130 VanHeddegan Fred 02:49:32 8:29 M Fort St John
328 440 Fraser Cheri 02:49:48 8:29 F Taylor
329 1193 Winstanley Nicole 02:50:19 8:31 F Fort St John
330 702 London Keir 02:50:23 8:31 F Dawson Creek
331 252 Brule Daniel 02:50:23 8:31 M Fort St John
332 419 Fequet Robert 02:50:24 8:31 M Hudson's Hope
333 1158 Webber Christie 02:50:34 8:32 F Dawson Creek
334 297 Chretien Dale 02:50:50 8:32 M High Level
335 298 Chung Lindsay 02:51:00 8:33 F Quesnel
336 657 Lamothe Angela 02:51:05 8:33 F Taylor
337 191 Billings Liz 02:51:17 8:34 F Charlie Lake
338 124 Aracki Nicole 02:51:20 8:34 F Kamloops
339 293 Chisholm Michelle 02:51:33 8:35 F Tumbler Ridge
340 706 Low Kirk 02:52:04 8:36 M Peace river
341 810 Morris Myles 02:52:18 8:37 M Pouce Coupe
342 984 Seabrook Denise 02:52:33 8:38 F Grande Prairie
343 454 Gale Bob 02:52:37 8:38 M tumbler ridge
344 1024 Spenner Keaton 02:52:38 8:38 F Arras
345 863 Paul Jocelyn 02:52:48 8:38 F Fort St John
346 952 Rutherford Mary 02:52:55 8:39 F Charlie Lake
347 759 McCue Travis 02:52:56 8:39 M Fort St John
348 799 Montalbo Shari 02:52:59 8:39 F Grande Prairie
349 415 Feldmann Jonathan 02:53:00 8:39 M Charlie lake
350 1157 Webb Elaine 02:53:05 8:39 F Chetwynd
351 1034 Stefanyk Nicole 02:53:16 8:40 F Dawson Creek
352 550 hegge brandi 02:53:16 8:40 F dawson creek
353 1189 Willms Casey 02:53:19 8:40 F Fort St John
354 718 MacDonald Sharon 02:53:23 8:40 F Quesnel
355 190 Billings Brant 02:53:32 8:41 M Charlie Lake
356 935 Romero Lidia Karina 02:53:36 8:41 F Edmonton
357 256 budd ashley 02:53:42 8:41 F sexsmith
358 187 Bestward Wendy 02:53:49 8:41 F Dawson Creek
359 1102 Travis Clifford 02:54:00 8:42 M Bonanza
360 467 Gerstel Megan 02:54:01 8:42 F Chetwynd
361 1021 Soychuk Brooke 02:54:01 8:42 F Fort St. John
362 830 Neumeier Wes 02:54:03 8:42 M Fort st John
363 896 Pringle Michelle 02:54:22 8:43 F Fort St. John
364 192 Bird Dawn 02:54:41 8:44 F Fort St. John
365 971 Schiebelbein Nikala 02:54:48 8:44 F Grande Prairie
366 254 Brunet Cindy 02:54:52 8:45 F Fort St John
367 593 Jacobs Jenny 02:55:04 8:45 F Fort St John
368 995 Shilka Kristy 02:55:12 8:46 F Worsley
369 597 Johnson Bill 02:55:15 8:46 M Peace River
370 204 Blackwell Michelle 02:55:22 8:46 F Kimberley
371 897 Proctor Tonisha 02:55:28 8:46 F Tumbler Ridge
372 491 Govenlock Amanda 02:55:29 8:46 F Dawson creek
373 257 Buehler James 02:55:34 8:47 M Grande Prairie
374 529 Harder Kenton 02:55:34 8:47 M Fort St John
375 309 Coatta Rene 02:55:35 8:47 F Fort St. John
376 242 Brogan Jason 02:55:45 8:47 M Fort st john
377 1143 Wank Krista 02:55:48 8:47 F Dease Lake
378 344 Davidson Lindsay 02:55:49 8:47 F Fort St. John
379 1000 Skarberg Terry Lynn 02:56:09 8:48 F Sexsmith
380 1048 Stickel Dee-Ann 02:56:19 8:49 F Fort St John
381 1148 Warkentin Jeffrey 02:56:39 8:50 M Bezanson
382 803 Moore Amanda 02:56:53 8:51 F Wembley
383 724 Mackenzie Nancy 02:56:54 8:51 F Beaverlodge
384 692 Little Jennifer 02:57:35 8:53 F Vanderhoof
385 247 Brough Lori 02:57:39 8:53 F Grande Prairie
386 507 Haab Kevin 02:57:42 8:53 M Charlie Lake
387 767 Mcilmoyle Tyler 02:58:00 8:54 M Fort St.John
388 942 Rossignol Andre 02:58:05 8:54 M Fort St John
389 781 Merk Erin 02:58:09 8:54 F Charlie Lake
390 114 Allen Tanya 02:58:09 8:54 F Fort St. John
391 796 Moch Melanie 02:58:14 8:55 F Pouce Coupe
392 166 Beale Karla 02:58:15 8:55 F Charlie Lake
393 834 Nicolaisen Melissa 02:58:15 8:55 F Spirit river
394 694 Lively Christopher 02:58:15 8:55 M Tumbler Ridge
395 186 Berresheim Lorne 02:58:16 8:55 M fort st john
396 509 Hale Twyla 02:58:17 8:55 F Edmonton
397 753 Mayer Nathan 02:58:24 8:55 M Grande Prairie
398 1179 White Shelby 02:58:55 8:57 F Fort St John
399 1136 Visser Cassie 02:58:58 8:57 F Beaverlodge
400 175 Bell Jim 02:58:59 8:57 M Fort St. John
401 1057 Stringer Wendy 02:59:25 8:58 F Dawson Creek
402 428 Ford Kendra 02:59:54 8:59 F Sexsmith
403 967 Savor Verna 03:00:00 9:00 F Pouce Coupe
404 664 Lau Melinda 03:00:49 9:02 F Fort St. John
405 261 Burres Barb 03:00:56 9:03 F PRRD
406 1025 Spenner Lindsay 03:00:57 9:03 F Arras
407 901 Rashke Melissa 03:00:59 9:03 F Edmonton
408 722 MacKay Stephanie 03:00:59 9:03 F Grande Prairie
409 176 Bell Jonathan 03:01:02 9:03 M Fort St. John
410 171 Beebe Brandy 03:01:03 9:03 F Fort St John
411 241 Brody Kristyn 03:01:07 9:03 F Fort St. John
412 858 Pardell Lynne 03:01:08 9:03 F Grimshaw
413 1079 Thibodeau Mike 03:01:26 9:04 M Tumbler Ridge
414 118 Anderson Lee-Ann 03:01:40 9:05 F Sexsmith
415 777 McNeil Lorna 03:02:40 9:08 F Grande Prairie
416 762 McCurdy Steven 03:02:57 9:09 M Drayton Valley
417 575 Hudson Anna 03:03:04 9:09 F Chetwynd
418 852 Olosn Maverick 03:03:08 9:09 M Fort St John
419 160 Bassett Brandy 03:03:26 9:10 F Chetwynd
420 448 Froese Jack 03:03:32 9:11 M Langley
421 1215 Zacharias Nathaniel 03:03:48 9:11 M County of Grande Prairie No 1
422 1214 Zacharias April 03:03:48 9:11 F County of Grande Prairie No 1
423 1095 Toews Olive 03:03:58 9:12 F Berwyn
424 1144 Ward Kimi 03:04:02 9:12 F Prince George
425 342 Dansereau Michaela 03:04:02 9:12 F Prince George
426 1125 van der Giessen Nico 03:04:20 9:13 M Bezanson
427 1138 Waddell Shelbie 03:04:25 9:13 F Dawson Creek
428 1076 Thede Melissa 03:04:28 9:13 F Dawson Creek
429 563 Hilton Hilary 03:04:31 9:14 F Prince George
430 885 Pittam Lynnette 03:04:31 9:14 F fort st john
431 122 Angus Brodie 03:04:32 9:14 M Prince george
432 728 Maddigan Isabel 03:04:42 9:14 F Charlie Lake
433 727 Maddigan Cole 03:04:42 9:14 M Charlie Lake
434 766 McFetridge Lynne 03:04:43 9:14 F Quesnel
435 559 Hill Angie 03:04:56 9:15 F Edmonton
436 393 Elias-Bertrim Robert 03:04:56 9:15 M Fort St. John
437 417 Felske Andrew 03:04:57 9:15 M Fort St. John
438 1022 Speager Dwayne 03:04:59 9:15 M Hythe
439 669 LeBlanc Terry 03:05:06 9:15 M Charlie Lake
440 121 Anderson Will 03:05:10 9:15 M Groundbirch
441 862 Parslow Carmen 03:05:10 9:15 F Peace River R
442 353 Dechant Tanya 03:05:11 9:16 F County of Grande Prairie No. 1
443 352 Dechant Darryl 03:05:11 9:16 M Grande Prairie
444 125 Arberry Reid 03:05:39 9:17 M Fort Saint John
445 178 Bell Stu 03:05:40 9:17 M Tumbler Ridge
446 712 Luscombe Elise 03:05:44 9:17 F Tumbler Ridge
447 833 Nicholson Blaine 03:06:02 9:18 M DAWSON CREEK
448 1213 Yule Sarah 03:06:18 9:19 F Fort St. John
449 709 Lowe Mackenzie 03:06:34 9:20 F Quesnel
450 785 Miller Candace 03:06:35 9:20 F Quesnel
451 194 Bird Jaycee 03:06:57 9:21 F Fort St. John
452 912 Reinbolt Joshua 03:07:03 9:21 M Dawson Creek
453 987 Sharman Kevin 03:07:04 9:21 M Tumbler Ridge
454 1018 Sorken Alicia 03:07:15 9:22 F Dawson Creek
455 679 Leigh Carolyn 03:07:26 9:22 F Vanderhoof
456 365 Dewetter Lacy 03:07:26 9:22 F Progress
457 453 Gainor Amanda 03:07:28 9:22 F Tumbler ridge
458 139 Babcock Katherine 03:07:56 9:24 F Moberly Lake
459 965 Sather Sarah 03:07:58 9:24 F Beaverlodge
460 1028 St Louis Daniela 03:08:02 9:24 F Chetwynd
461 542 Haughian Nicole 03:08:23 9:25 F Grande Prairie
462 1159 Webber Kyal 03:08:35 9:26 M Grande Prairie
463 589 Jackman Kiersten 03:08:49 9:26 F Edmonton
464 591 Jackman Rosemarie 03:08:49 9:26 F Grimshaw
465 446 Fritzsons William 03:08:51 9:27 M Fort St. John
466 164 Bayet Kristin 03:08:51 9:27 F Fort St John
467 585 Hydamacka Rebecca 03:09:35 9:29 F Quesnel
468 464 Gentles Gordon 03:10:11 9:31 M Fort St John
469 268 Callihoo Tina 03:10:24 9:31 F County of Grande Prairie
470 951 Rutherford Ken 03:10:26 9:31 M Charlie Lake
471 869 Peters Corey 03:10:26 9:31 M Charlie Lake
472 480 Gilmore Justina 03:10:35 9:32 F Fort st John
473 451 Funk Katlynn 03:10:49 9:32 F Prince George
474 173 Befus-Nogel Jan 03:10:50 9:32 F Blue Ridge
475 1175 Wheeler Stacy 03:11:09 9:33 F Dawson Creek
476 148 Ball Collin 03:11:09 9:33 M Tumbler Ridge
477 624 kidd brian 03:11:12 9:34 M dawson creek
478 1119 Urion Lisa 03:11:15 9:34 F Beaverlodge
479 233 Bratland Lisa 03:11:19 9:34 F Hythe
480 868 Perron Logan 03:11:26 9:34 M Little Smoky
481 1212 Yuan Joann 03:11:42 9:35 F Dawson Creek
482 720 Mackay Dwayne 03:11:56 9:36 M Fort St. John
483 800 Moon Margaret 03:12:42 9:38 F Bezanson
484 1181 Whitford Erin 03:12:43 9:38 F Fort St. John
485 693 Lively Christina 03:12:46 9:38 F Tumbler Ridge
486 623 Kesick-Gorder Emily 03:12:55 9:39 F Taylor
487 926 Rodger Leighann 03:12:57 9:39 F Queen Charlotte
488 955 Saar Anne 03:13:03 9:39 F Prince George
489 1031 Stark Ceejay 03:13:26 9:40 F Fort St. John
490 1207 Yewchuk Kayla 03:13:27 9:40 F Salmon Arm
491 135 Aurala Corey 03:13:58 9:42 M Fort St John
492 707 Low Shannon 03:14:02 9:42 F Peace river
493 430 Forest Tara 03:14:07 9:42 F Fort St. John
494 161 Bassett Frank 03:14:11 9:43 M Chetwynd
495 162 Bassett Rhonda 03:14:11 9:43 F Chetwynd
496 632 Klamut Linda 03:14:12 9:43 F Fort St. John
497 108 Albrecht Penny 03:14:15 9:43 F Taylor
498 1173 Westergaard Bailey 03:14:23 9:43 F Fort Saint John
499 238 Brock Kaley 03:14:27 9:43 F Dawson creek
500 605 Johnston Ian 03:14:58 9:45 M Fort St. John
501 806 Morgret Christina 03:15:07 9:45 F Chetwynd
502 1088 Tivadar Liam 03:15:07 9:45 M Dawson Creek
503 963 Sargeant Emilee 03:15:24 9:46 F Dawson Creek
504 607 Johnston Jody 03:15:31 9:47 F Grande Prairie
505 631 Kirschbaum Hilde 03:15:56 9:48 F Chetwynd
506 466 Gerstel Nichole 03:15:56 9:48 F Fort st John
507 805 Morgan Scott 03:16:39 9:50 M Fort St. John
508 1198 Wolsey Nicole 03:17:05 9:51 F Chetwynd
509 490 Gould Teela 03:17:22 9:52 F Fort St. John
510 345 Davis Jennifer 03:17:33 9:53 F Fort St John
511 620 Kennedy Christopher 03:18:02 9:54 M St. John's
512 848 O'Brien Jessica 03:18:03 9:54 F St. John's
513 245 Brough Clayton 03:18:12 9:55 M grande prairie
514 404 Esau Cameron 03:18:13 9:55 M Fort St. John
515 763 Mcdonald Corine 03:18:14 9:55 F grande prairie
516 405 Esau Joanna 03:18:15 9:55 F Fort St. John
517 502 Greenhalgh James 03:18:15 9:55 M Fort St John
518 407 Esau Travis 03:18:16 9:55 M Fort St. John
519 518 Hanna Dylan 03:18:26 9:55 M Dawson Creek
520 582 Huynh Ngoc 03:18:50 9:56 F Prince George
521 1058 Sullivan Alaine 03:18:59 9:57 F Dawson Creek
522 1060 Sullivan Shawn 03:18:59 9:57 M Dawson Creek
523 704 lorenz steve 03:19:02 9:57 M prince george
524 104 Adams Shaun 03:19:26 9:58 M Peace River
525 231 Brandle Andrea 03:19:31 9:59 F prince george
526 414 Feldmann Darla 03:19:36 9:59 F Charlie lake
527 841 Norbury Chris 03:19:50 9:59 M Tumbler Ridge
528 973 Schmidt Byron 03:19:52 9:59 M Beaverlodge
529 106 Akanegbu Ifeanyichukwu 03:20:19 10:01 M 0
530 1184 Wiebe Cheryl 03:20:29 10:01 F Dawson Creek
531 977 Schubert Amy 03:20:40 10:02 F Fort St John
532 627 King Nadine 03:21:04 10:03 F Sexsmith
533 211 Bogh Natalie 03:21:04 10:03 F Grande Prairie
534 1226 Antle Patsy 03:21:09 10:03 F Tumbler Ridge
535 584 Huzyk Kathryn 03:21:29 10:04 F Fort st John
536 948 Ruether Steven 03:21:34 10:05 M Grande Prairie
537 169 Bedell Galia 03:21:42 10:05 F Dawson Creek
538 889 Plamondon Tyria 03:21:49 10:05 F Chetwynd
539 887 Plamondon Kayla 03:21:49 10:05 F Chetwynd
540 418 Fenton Alanna 03:21:52 10:06 F Fort St. John
541 577 Hull Pat 03:22:11 10:07 F Grande Prairie
542 416 Felix Paula Giorgiana 03:22:33 10:08 F Fort St John
543 150 Balyuta Mariya 03:22:34 10:08 F Fort St John
544 348 Dawkin Danette 03:22:41 10:08 F Fort st john
545 506 Gut Livia 03:23:10 10:09 F Fort St John
546 272 Camplair Wendy 03:23:24 10:10 F Beaverlodge
547 1171 Wesenberg Katie 03:23:27 10:10 F Fort St John
548 384 Dwernychuk Erin 03:23:50 10:11 F Beaverlodge
549 736 Mann Heather 03:23:53 10:12 F fort st john
550 1035 Steiner Gertrude 03:24:03 10:12 F CHARLIE LAKE
551 1036 steiner tyrell 03:24:04 10:12 M Charlie lake
552 790 Miller Serenity 03:24:06 10:12 F Tumbler Ridge
553 120 Anderson Ryan 03:24:12 10:13 M Groundbirch
554 789 Miller Melissa 03:24:12 10:13 F Tumbler Ridge
555 243 Bromba Rebeccah 03:24:13 10:13 F Fort st john
556 683 Lewis Shirley 03:24:51 10:15 F Fort St. John
557 1210 Young Doug 03:24:57 10:15 M Dawson Creek
558 1211 Young Tara 03:24:58 10:15 F Dawson Creek
559 1005 Smith Kennedy 03:25:00 10:15 F Arras
560 924 Robertson Robyn 03:26:10 10:19 F Fairview
561 494 Graham Jennifer 03:26:24 10:19 F Tumbler Ridge
562 321 Corsi Sandy 03:26:25 10:19 F Tumbler Ridge
563 202 Blackwell Bethan 03:26:52 10:21 F Tumbler Ridge
564 447 Froese Gerald 03:27:21 10:22 M Chilliwack
565 1083 Tingstad Marty 03:27:28 10:22 M Grande Prairie
566 486 Gordon Doris 03:27:59 10:24 F Grande Prairie
567 557 Henderson Rita 03:28:20 10:25 F Tumbler Ridge
568 397 Elter Nolen 03:28:25 10:25 M Dawson Creek
569 396 Elliott Rae 03:28:26 10:25 F Grande Prairie
570 913 Reitsma Dorothy 03:28:27 10:25 F Dawson Creek
571 726 MacTavish Camille 03:28:27 10:25 F DAWSON CREEK
572 570 Holmstrom Shirley 03:28:29 10:25 F Edmonton
573 1071 te Bulte Israel 03:28:30 10:26 F Fort Saint John
574 1072 te Bulte Joseph 03:28:30 10:26 M Fort Saint John
575 1105 Turner Deborah 03:28:46 10:26 F Slave Lake
576 1099 Townsend Micah 03:28:50 10:26 M Fort St. John
577 859 Pardell Philip 03:29:03 10:27 M Grimshaw
578 133 Atzenberger Amy 03:29:08 10:27 F Dawson creek
579 105 Agoston Ibolya 03:29:16 10:28 F Fort st john
580 691 Listhaeghe Debra 03:29:22 10:28 F Grande Prairie
581 743 Martin Tamara 03:29:27 10:28 F Fort st john
582 432 Fowler Kenna 03:29:37 10:29 F Chetwynd
583 878 Phillips Tom 03:30:04 10:30 M Tumbler Ridge
584 1201 Wright Lianne 03:30:21 10:31 F Tomslake
585 741 Martin Cynthia 03:30:22 10:31 F Grande Prairie
586 628 Kinley Colleen 03:30:31 10:32 F Chetwynd
587 823 Nelson Julia 03:30:31 10:32 F Chetwynd
588 933 Rogers Mark 03:30:35 10:32 M Dawson Creek
589 1113 Unruh Jace 03:30:47 10:32 M Fort St John
590 1112 Unruh Abraham 03:30:47 10:32 M fort st john
591 470 Giesbrecht Alana 03:30:55 10:33 F Dawson Creek
592 1117 Unruh Shelley 03:30:59 10:33 F fort st john
593 306 Coates Deanna 03:31:05 10:33 F Rose Prairie
594 264 Cage Rhonda 03:31:15 10:34 F Prince George
595 547 Hazelwood Kimberly 03:31:15 10:34 F Fort St John
596 1092 Toews Beth 03:31:27 10:34 F Grande Prairie
597 177 Bell Sheryl 03:31:39 10:35 F Fort St. John
598 606 Johnston Jenna 03:33:14 10:40 F tumbler ridge
599 735 Mandapat Rhea 03:33:20 10:40 F Fort St John
600 555 Helm Linda 03:33:32 10:41 F Tumbler Ridge
601 696 Ljuden Holly 03:33:33 10:41 F County of Grande Prairie No. 1
602 697 Ljuden Miranda 03:33:33 10:41 F County of Grande Prairie No. 1
603 1085 Tithecott Ron 03:33:35 10:41 M Scotch Creek
604 1033 Steckly Jade 03:33:43 10:41 F Dawson Creek
605 752 Mayer Dakota 03:33:44 10:41 F Grande Prarie
606 489 Gould Natasha 03:33:52 10:42 F Dawson creek
607 758 McCue Bonnie 03:33:57 10:42 F Fort St John
608 793 Millsap Melissa 03:34:04 10:42 F Chetwynd
609 867 Perreault Gaetan 03:34:10 10:43 M Tumbler Ridge
610 371 Dommasch Chelsea 03:34:11 10:43 F Chetwynd
611 594 Janosek Lucie 03:34:40 10:44 F Fort St. John
612 978 Schwalm Gwen 03:35:26 10:46 F Fort st john
613 572 Howrish Patricia 03:35:26 10:46 F Grande Prairie
614 689 Lint Cheryl 03:35:44 10:47 F Chilliwack
615 690 Lint Chris 03:35:44 10:47 M Chilliwack
616 436 Fox Melanie 03:36:09 10:48 F Fort St John
617 517 Hanna Don 03:36:56 10:51 M Dawson Creek
618 522 Hanna Pam 03:36:56 10:51 F Dawson Creek
619 409 Evoy Derek 03:37:40 10:53 M Calgary
620 391 Eddy Heather 03:37:40 10:53 F Calgary
621 865 Penson Charlotte 03:37:45 10:53 F SEXSMITH
622 596 Jarvis Sindy 03:38:33 10:56 F Grande Prairie
623 920 Robbins Jocelyn 03:38:49 10:56 F Fort st John
624 485 Goldie Lyle 03:39:02 10:57 M Fort St John
625 115 Aloysius Naomi 03:39:03 10:57 F SILVERVALLEY
626 851 Ollenberger Lauren 03:39:21 10:58 F Fort St John
627 400 English Shellie 03:39:26 10:58 F Montney
628 983 Scriba Ashley 03:39:26 10:58 F Fort St John
629 226 Bowman Kaitlyn 03:39:27 10:58 F Calgary
630 870 Peters Stephanie 03:39:28 10:58 F Charlie Lake
631 1008 Smith Savannah 03:39:29 10:58 F Fort St. John
632 1002 Smith Bonnie 03:39:32 10:59 F Fort St. John
633 909 Rees Chelsea 03:39:55 10:59 F Cochrane
634 829 Neumeier Judie 03:40:01 11:00 F fort st John
635 172 Beerling Samantha 03:40:02 11:00 F Fort St. John
636 174 Bell Amber 03:40:38 11:02 F Tumbler Ridge
637 811 Mortenson Gina 03:41:04 11:03 F Fort St. John
638 854 Olson Alysha 03:41:05 11:03 F Chetwynd
639 1080 Thompson Theresa 03:41:09 11:03 F Grande Prairie
640 128 Armstrong Shannon 03:41:09 11:03 F Grande Prairie
641 922 Robertson Brandee 03:41:17 11:04 F Fairview
642 296 Chretien Charlene 03:41:49 11:05 F High Level
643 1026 Sperling Randi 03:42:16 11:07 F Grande Prairie
644 644 Krefting Nathan 03:42:16 11:07 M Grande Prairie
645 205 Blaskovits Richard 03:42:18 11:07 M Dawson Creek
646 804 Moran Flores Laura 03:43:45 11:11 F Tumbler Ridge
647 117 Anderson Jean 03:44:00 11:12 F Groundbirch
648 738 Marsh Leah 03:45:12 11:16 F Fort St. John
649 314 Cooper Jennifer 03:45:14 11:16 F Fort St John
650 401 Enns Steven 03:45:32 11:17 M Spirit River
651 558 Hewitt Sherri 03:45:40 11:17 F Tumbler Ridge
652 621 Kennedy Juanita 03:45:41 11:17 F Baie Verte
653 917 Ricketts Aster 03:46:45 11:20 F Grande Prairie
654 512 Hampton Robert 03:46:48 11:20 M Blueberry Mntn
655 513 Hampton Terrina 03:46:49 11:20 F Blueberry Mntn
656 608 Johnston Scott 03:47:05 11:21 M Fort St John
657 828 Neumann Allison 03:47:06 11:21 F Dawson creek
658 199 Bjorseth Michaela 03:47:12 11:22 F Fort St John
659 960 Salmond Carla 03:47:37 11:23 F Fort St. John
660 1126 van der Giessen Nico 03:47:53 11:24 M Bezanson
661 1007 Smith Robyn 03:48:05 11:24 F Arras
662 516 Hanison-Nagel Charlotte 03:48:05 11:24 F Campbell River
663 835 nobbs Jordan 03:48:19 11:25 F bonanza
664 1098 Tonnesen Charissa 03:49:11 11:28 F Tumbler Ridge
665 219 Bougiridis Shawna 03:49:39 11:29 F Grande Prairie
666 315 Coppens Patrick 03:49:47 11:29 M Grande Prairie
667 1006 Smith Marlene 03:49:48 11:29 F Beaverlodge
668 376 Doucette Rhonda 03:50:05 11:30 F Fort St John
669 262 Burres Christy 03:50:27 11:31 F Tumbler Ridge
670 223 Bowie Abbey 03:50:40 11:32 F Dawson Creek
671 224 Bowie Grant 03:50:40 11:32 M Dawson Creek
672 592 Jackson Lacey 03:50:54 11:33 F Dawson Creek
673 879 Picard Michelle 03:50:54 11:33 F Grande Prairie
674 891 Plews Ryan 03:51:05 11:33 M Fort St. John
675 361 Denault Sonja 03:51:09 11:33 F Fort Saint John
676 755 Mazga Brandi 03:51:13 11:34 F Grande Prairie
677 980 Scott Ashley 03:51:28 11:34 F North pine
678 319 Cornet Sarah 03:52:31 11:38 F Taylor
679 853 Olsen Sharla-Rae 03:52:37 11:38 F Prince George
680 163 Bauldic Amelia 03:52:38 11:38 F Dawson Creek
681 747 Mattson Marie 03:52:41 11:38 F Fort St. John
682 622 Kesick-Gorder Colton 03:52:47 11:38 M Taylor
683 488 Gould Lisa 03:52:54 11:39 F Fort St John
684 979 Sciog Tanya 03:52:54 11:39 F Fort St John
685 426 Fleming Jodi 03:53:55 11:42 F Fort St John
686 982 Scott Renee 03:54:03 11:42 F Bezanson
687 782 miceli tara 03:54:03 11:42 F grande prairie
688 649 Kuenzl Tracy 03:54:15 11:43 F Tomslake
689 1051 Stone Rhoda 03:54:17 11:43 F Peace River
690 1118 Urion Armand 03:54:32 11:44 M Beaverlodge
691 249 brown crystal 03:54:35 11:44 F dawson creek
692 1229 Holoboff Brian 03:54:35 11:44 M DAWSON CREEK
693 890 Plews Kaitie 03:54:37 11:44 F Fort St. John
694 1003 Smith Debra 03:54:40 11:44 F Cecil Lake
695 1009 Smith Stephanie 03:54:48 11:44 F Dawson Creek
696 846 Neuner Patricia 03:55:01 11:45 F Fort St John
697 528 Harder Justina 03:55:02 11:45 F Fort St John
698 525 Harder Breanna 03:55:10 11:45 F Fort St John
699 910 Rees Garret 03:55:34 11:47 M Cochrane
700 358 Dela Rosa Erickson 03:55:35 11:47 M Calgary
701 299 Clark Abby 03:55:54 11:48 F Beaverlodge
702 1217 Zenner Paydon 03:56:29 11:49 F Chetwynd
703 1218 Zenner Tamara 03:56:40 11:50 F Chetwynd
704 1203 Wuthrich Raechel 03:56:51 11:51 F Fort St. John
705 200 Blackall Richard 03:58:01 11:54 M Charlie Lake
706 541 Haughian Nancy 03:58:13 11:55 F Grande Prairie
707 748 Matveev Lena 03:58:15 11:55 F Fort St John
708 431 Foronda Ashley 03:58:24 11:55 F Fort St. John
709 775 McLean Cara 03:58:29 11:55 F Tumbler ridge
710 662 Lapasen Analynne 03:58:29 11:55 F Tumbler Ridge
711 1056 Strickland Zanne 03:58:31 11:56 F Sexsmith
712 220 Boulet Roberta 03:58:35 11:56 F Grande Prairie
713 1030 Stang Stacy 03:58:41 11:56 F Grande Prairie
714 291 Chilcott Connie 03:58:45 11:56 F Fort St John
715 354 Deck Juanita 03:58:47 11:56 F Chetwynd
716 908 Redekopp Jenelle 03:58:47 11:56 F Chetwynd
717 921 Roberts Katherine 03:59:03 11:57 F Goodlow
718 1121 Van De Veen Gloria 03:59:10 11:58 F Ridgedale
719 286 Carruthers Cheryl 03:59:10 11:58 F Peace River
720 907 Rebchuk Amanda 03:59:13 11:58 F Tumbler Ridge
721 460 Garrett Jessica 03:59:44 11:59 F Edmonton
722 1132 Vickers-Redhead Hayley 03:59:45 11:59 F Fort St John
723 287 Chalmers Danielle 03:59:48 11:59 F Grande Prairie
724 587 Isaac Agnes 03:59:48 11:59 F SILVERVALLEY
725 372 Doney Barbara 03:59:49 11:59 F Grande Prairie
726 1194 Wittig Gretchen 03:59:51 11:59 F Quesnel
727 934 Rogers Terrance 03:59:58 11:59 M Fort St.John
728 928 Rogers Alexa 04:00:00 12:00 F Fort St. John
729 240 Brody Kari 04:00:08 12:00 F Fort St. John
730 101 Adams Gary 04:00:28 12:01 M High Prairie
731 1055 Stribbell Skye 04:01:41 12:05 F tumbler ridge
732 994 Shields Ashley 04:02:53 12:09 F Dawson Creek
733 1137 Visser megan 04:03:03 12:09 F Beaverlodge
734 222 Bouwmeester Thomas 04:03:07 12:09 M Groundbirch
735 301 Clark Greg 04:03:08 12:09 M Beaverlodge
736 300 Clark Farrell 04:03:08 12:09 F Beaverlodge
737 1206 Yates Carter 04:03:13 12:10 M Charlie Lake
738 1075 Tetreault Rebekah 04:03:14 12:10 F Charlie Lake
739 996 Sieben Jennifer 04:03:56 12:12 F Grande Prairie
740 179 Bellows Candice 04:04:06 12:12 F Chetwynd
741 180 Bellows Emma 04:04:06 12:12 F Chetwynd
742 932 Rogers Louise 04:04:35 12:14 F Dawson Creek
743 556 Helm Mellody 04:05:03 12:15 F Fort. St. John.
744 113 Allard Rosslyn 04:07:30 12:22 M Fort St John
745 787 Miller Glen 04:08:52 12:27 M Tumbler Ridge
746 788 Miller Koal 04:08:53 12:27 M Tumbler Ridge
747 320 Corsi Brooke 04:08:59 12:27 F Dawson Creek
748 903 Raw Jenny 04:08:59 12:27 F Dawson Creek
749 379 Dressler Arlene 04:09:31 12:29 F Baldonnel
750 1014 Solli Earl 04:11:44 12:35 M Dawson creek
751 1225 Wheeler Marg 04:11:44 12:35 F  
752 214 Boomer Chris 04:12:03 12:36 M Fort St. John
753 1074 Terkilsen Katrina 04:12:11 12:37 F Pouce Coupe
754 609 Joy Leslie 04:12:38 12:38 F Dawson Creek
755 611 Joy Sheldon 04:12:39 12:38 M Dawson Creek
756 797 Moman Amber 04:12:45 12:38 F Pouce Coupe
757 1059 Sullivan Sharla 04:12:46 12:38 F Dawson Creek
758 483 Goetjen-Pilgrim Carolyn 04:13:52 12:42 F Bezanson
759 450 Fulford Aden 04:14:30 12:43 M Dawson Creek
760 562 Hillton Skylar 04:14:36 12:44 F Chetwynd
761 350 Day Loryn 04:15:42 12:47 F Dawson Creek
762 713 Lynde Nicole 04:18:01 12:54 F Dawson Creek
763 1233 Cram Cherie 04:18:07 12:54 F Chetwynd
764 911 Reid Elizabeth 04:18:10 12:54 F Dawson Creek
765 919 Robar Kara 04:19:22 12:58 F Fort St John
766 1224 Walkley Fred 04:19:27 12:58 M  
767 1140 Walkley Ruth 04:19:28 12:58 F Fairview
768 774 McKenzie Linda 04:19:45 12:59 F Fort Nelson
769 100 Adams Barb 04:20:27 13:01 F High Prairie
770 1127 Vandemark Courtney 04:22:05 13:06 F North Star
771 677 LeGeyt Melanie 04:22:12 13:07 F Calgary
772 1094 toews marjorie 04:22:12 13:07 F fort st john
773 826 Neufeld Bettyanne (Elizabeth) 04:22:12 13:07 F Pender Island
774 902 Rauscher Tania 04:23:12 13:10 F Fort St John
775 534 Harris Kristina 04:23:40 13:11 F Dawson Creek
776 1078 Therrien Kathy 04:23:40 13:11 F Pouce Coupe
777 1128 Vandemark Kyli 04:24:49 13:14 F Manning
778 429 Ford Mandy 04:25:17 13:16 F Grande Prairie
779 695 Livingstone John 04:25:50 13:17 M Tumbler Ridge
780 723 Mackenzie Lisa 04:25:51 13:18 F Tumbler Ridge
781 332 Crossland Wendy 04:26:52 13:21 F Charlie Lake
782 367 dineley sharryn 04:26:57 13:21 F fort st john
783 744 Materi Tanis 04:27:06 13:21 F Fort St John
784 1115 Unruh Kristy 04:27:07 13:21 F Fort St John
785 663 Larson Deanna 04:28:11 13:25 F Dawson Creek
786 989 Shaw Sarah 04:28:12 13:25 F Dawson Creek
787 560 Hillier Krystal 04:28:22 13:25 F Dawson Creek
788 1032 Stark Nicole 04:29:17 13:28 F Fort St. John
789 603 Johnston Catherine 04:29:20 13:28 F Fort St John
790 602 Johnston Blair 04:29:20 13:28 M Fort St John
791 674 Lefebvre Brenda 04:29:56 13:30 F Grande Prairie
792 1086 Tivadar Andrew 04:30:00 13:30 M Dawson Creek
793 1087 Tivadar Barbara 04:30:00 13:30 F Dawson Creek

 

 

20 KM Age Groups

20 KM Age Group Results for Junior Men 18 & Under
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 822 Nelissen Chris 01:43:56 5:12 M Grande Prairie
2 1142 Wangler Adam 01:52:52 5:39 M Dawson Creek
3 719 MacFarlane Ryley 01:55:29 5:46 M Chetwynd
4 1200 Wright Jack 01:56:28 5:49 M Tomslake
5 772 McKechnie Landon 02:01:43 6:05 M Dawson Creek
6 421 Fiala Joshua 02:02:25 6:07 M Prince George
7 874 Peterson Liam 02:06:53 6:21 M Rose Prairie
8 925 Robertson Ronan 02:31:57 7:36 M Fairview
9 876 Phelan Tiffany 02:34:50 7:44 M Fort St John
10 652 Kyle Tristan 02:38:35 7:56 M Fort St. John
11 355 Deck Michael 02:39:16 7:58 M Chetwynd
12 940 Ross Declan 02:40:43 8:02 M Dawson Creek
13 248 Brough Lyndon 02:46:12 8:19 M Grande Prairie
14 125 Arberry Reid 03:05:39 9:17 M Fort Saint John
15 1088 Tivadar Liam 03:15:07 9:45 M Dawson Creek
16 404 Esau Cameron 03:18:13 9:55 M Fort St. John
17 518 Hanna Dylan 03:18:26 9:55 M Dawson Creek
18 120 Anderson Ryan 03:24:12 10:13 M Groundbirch
19 397 Elter Nolen 03:28:25 10:25 M Dawson Creek
20 1113 Unruh Jace 03:30:47 10:32 M Fort St John
21 608 Johnston Scott 03:47:05 11:21 M Fort St John
22 1206 Yates Carter 04:03:13 12:10 M Charlie Lake
             
20 KM Age Group Results for Open Men 19-34
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 1038 Stephens-Whale Shaun 01:36:16 4:49 M Roberts Creek
2 1196 Wladyko Brandon 01:36:18 4:49 M Grande Prairie
3 554 Helm Daniel 01:41:47 5:05 M tumbler ridge
4 382 Drover Conrad 01:44:29 5:13 M Winnepeg
5 546 Hawryluk Sean 01:46:42 5:20 M Prince George
6 282 Carrigan Jack 01:48:33 5:26 M Tumbler Ridge
7 551 Heinz Jonathan 01:49:44 5:29 M Calgary
8 420 Ferron Mark 01:50:17 5:31 M Grande Prairie
9 671 Lee ByungJoo 01:50:43 5:32 M Dawson Creek
10 258 Buehler Robert 01:50:57 5:33 M grande prairie
11 347 Dawes Matthew 01:51:29 5:34 M Fort St John
12 931 Rogers Laine 01:51:40 5:35 M Edmonton
13 1129 Vandewater Shane 01:52:26 5:37 M Smithers
14 687 Lindsay Kurtis 01:54:06 5:42 M Tumbler Ridge
15 455 Gale Caleb 01:54:14 5:43 M tumbler ridge
16 929 Rogers Andrew 01:54:54 5:45 M Grande Prairie
17 1216 Zemp Florian 01:55:07 5:45 M Dawson Creek
18 900 Raps Ben 01:55:17 5:46 M Tumbler Ridge
19 433 Fox Jordan 01:56:28 5:49 M Hythe
20 861 Parent Eric 01:56:48 5:50 M Chetwynd
21 985 Senay Andrew 01:57:11 5:52 M Vancouver
22 1100 Toynbee Logan 02:00:27 6:01 M Tumlber Ridge
23 119 Anderson Nils 02:02:07 6:06 M Bezanson
24 1065 Tan Edmund 02:04:39 6:14 M Dawson Creek
25 255 Brunet Tyler 02:05:58 6:18 M Fort St John
26 1153 Warriner Levi 02:07:13 6:22 M Fort St John
27 820 Naylor Michael 02:07:59 6:24 M Tumbler Ridge
28 340 D'Amours Robert 02:09:10 6:27 M Kamloops
29 465 Gerstel Blaine 02:10:57 6:33 M Chetwynd
30 838 Noble Jimmy 02:12:30 6:38 M Fort St. John
31 1134 Villis Michael 02:14:00 6:42 M New Farm
32 290 Cheetham Nicholas 02:14:00 6:42 M Beaverlodge
33 685 Lindballe Curtis 02:15:29 6:46 M Dawson Creek BC
34 844 North Mathew 02:15:57 6:48 M Fort St John
35 363 Desor Ronnie 02:16:29 6:49 M Fort St. John
36 1183 Wiebe Amos 02:18:32 6:56 M Grande Prairie
37 778 McWalter Scott 02:18:36 6:56 M Prince George
38 373 Donohoe Matthew 02:19:04 6:57 M Fort st john
39 479 Gilmore Daniel 02:19:25 6:58 M Fort St. John
40 640 Koop Chase 02:19:46 6:59 M Fort St. John
41 279 Carias Deneb 02:21:08 7:03 M Edmonton
42 655 Lafreniere Alexander 02:21:44 7:05 M Calgary
43 650 Kursteiner Clayton 02:21:49 7:05 M Fort St John
44 962 Sanregret Landin 02:23:47 7:11 M Arras
45 495 Grandish Schuyler 02:24:09 7:12 M Tumbler Ridge
46 598 Johnson Braden 02:24:14 7:13 M Fort St. John
47 1139 Wagner Chris 02:24:20 7:13 M Edmonton
48 126 Armitage Spencer 02:25:25 7:16 M Fort. St John
49 499 Gray Logan 02:25:29 7:16 M Whitehorse
50 798 Mombourquette Neil 02:25:30 7:17 M Fort St John
51 813 Muir Conall 02:25:45 7:17 M Grande Prairie
52 708 Lowe Evan 02:25:57 7:18 M Fairview
53 839 Noble Luke 02:26:19 7:19 M Taylor
54 227 Braam Brandon 02:27:14 7:22 M Tumbler Ridge
55 808 Morris Duncan 02:28:37 7:26 M Edmonton
56 946 Routledge Robin 02:29:30 7:28 M Fort St. John
57 225 Bowman Bryce 02:29:55 7:30 M Calgary
58 857 Paetkau Tyler 02:30:09 7:30 M Grande Prairie
59 152 Barker Troy 02:31:30 7:35 M Red Deer
60 281 carnes Kendrick 02:32:23 7:37 M Prince George
61 571 Hoogendoorn Branden 02:32:32 7:38 M Fort St John
62 1037 Stenton Michael 02:34:59 7:45 M Charlie Lake
63 899 Randall Patrick 02:37:32 7:53 M Fort St John
64 217 Boudreau Kalun 02:38:15 7:55 M Fort St. John
65 1064 Sweder Jackson 02:39:15 7:58 M Beaverlodge
66 1089 Tjepkema Joseph 02:39:25 7:58 M Fort St. John
67 779 Meisburger Dustin 02:41:30 8:04 M Tumbler Ridge
68 159 Bassett Bobby 02:41:48 8:05 M Chetwynd
69 954 Rutherford Shane 02:42:09 8:06 M Fort St. John
70 360 Dempsey Calvin 02:42:58 8:09 M Fort St. John
71 277 Carew Sean 02:44:19 8:13 M Fort St. John
72 821 Neil David 02:45:32 8:17 M Fort saint john
73 688 Link Austin 02:45:34 8:17 M Honolulu
74 305 cmurrin09 Chris 02:46:27 8:19 M Fort st john
75 229 brainard Benjamin 02:47:31 8:23 M Pomona
76 257 Buehler James 02:55:34 8:47 M Grande Prairie
77 529 Harder Kenton 02:55:34 8:47 M Fort St John
78 1148 Warkentin Jeffrey 02:56:39 8:50 M Bezanson
79 767 Mcilmoyle Tyler 02:58:00 8:54 M Fort St.John
80 186 Berresheim Lorne 02:58:16 8:55 M fort st john
81 753 Mayer Nathan 02:58:24 8:55 M Grande Prairie
82 852 Olosn Maverick 03:03:08 9:09 M Fort St John
83 1215 Zacharias Nathaniel 03:03:48 9:11 M County of Grande Prairie No 1
84 417 Felske Andrew 03:04:57 9:15 M Fort St. John
85 178 Bell Stu 03:05:40 9:17 M Tumbler Ridge
86 912 Reinbolt Joshua 03:07:03 9:21 M Dawson Creek
87 1159 Webber Kyal 03:08:35 9:26 M Grande Prairie
88 446 Fritzsons William 03:08:51 9:27 M Fort St. John
89 624 kidd brian 03:11:12 9:34 M dawson creek
90 868 Perron Logan 03:11:26 9:34 M Little Smoky
91 620 Kennedy Christopher 03:18:02 9:54 M St. John's
92 502 Greenhalgh James 03:18:15 9:55 M Fort St John
93 104 Adams Shaun 03:19:26 9:58 M Peace River
94 973 Schmidt Byron 03:19:52 9:59 M Beaverlodge
95 948 Ruether Steven 03:21:34 10:05 M Grande Prairie
96 1036 steiner tyrell 03:24:04 10:12 M Charlie lake
97 644 Krefting Nathan 03:42:16 11:07 M Grande Prairie
98 891 Plews Ryan 03:51:05 11:33 M Fort St. John
99 622 Kesick-Gorder Colton 03:52:47 11:38 M Taylor
100 910 Rees Garret 03:55:34 11:47 M Cochrane
101 358 Dela Rosa Erickson 03:55:35 11:47 M Calgary
102 788 Miller Koal 04:08:53 12:27 M Tumbler Ridge
103 695 Livingstone John 04:25:50 13:17 M Tumbler Ridge
             
20 KM Age Group Results for Masters Men 35-49
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 1 Swanson Kris 01:25:01 4:15 M Victoria
2 1223 Morrison Jayms 01:42:52 5:09 M  
3 875 Phelan Phil 01:49:16 5:28 M Fort St John
4 583 Huzar Dale 01:51:21 5:34 M Prince George
5 637 Knowles Steven 01:51:37 5:35 M Prince George
6 444 Friesen Marvin 01:51:50 5:36 M Prince George
7 308 Coatta Erik 01:53:01 5:39 M Fort St. John
8 1084 Tinto Alan 01:53:27 5:40 M Dawson Creek
9 165 Bayly Keith 01:56:10 5:49 M Calgary
10 366 Dickinson Dean 01:56:17 5:49 M Fort St. John
11 1011 Smith-Salter Todd 01:57:05 5:51 M Grande Prairie
12 138 Austin Robbie 01:59:39 5:59 M taylor
13 322 Corsi Trevor 02:00:36 6:02 M Tumbler Ridge
14 682 Letourneau Matthew 02:00:37 6:02 M Edmonton
15 698 Lobermayer Eric 02:01:38 6:05 M Prince George
16 894 Pranszka Matthew 02:04:11 6:13 M Grande Prairie
17 536 Harrison Tyler 02:09:32 6:29 M Fort St John
18 1187 Williamson Cory 02:09:33 6:29 M Prince George
19 154 Barnfield Jordan 02:09:37 6:29 M Sexsmith
20 1170 Wellstead James 02:11:07 6:33 M Fort St. John
21 949 Rushton Neil 02:11:19 6:34 M Victoria
22 449 Frost Ryan 02:12:01 6:36 M Dawson Creek
23 158 Bassendowski Clay 02:12:51 6:39 M Chetwynd
24 760 McCurdy Cory 02:13:16 6:40 M Edmonton
25 1160 Weber Jay 02:13:27 6:40 M Fort St John
26 947 Ruddell Matthew 02:13:48 6:41 M Grande Prairie
27 458 Gamble George 02:15:48 6:47 M Taylor
28 210 Boettcher Torsten 02:16:06 6:48 M Taylor
29 676 Lefebvre Stephane 02:16:51 6:51 M Fort St John
30 203 Blackwell Derek 02:17:22 6:52 M Tumbler Ridge
31 721 Mackay Hunter 02:17:29 6:52 M Fort St John
32 276 Carew Jason 02:17:59 6:54 M Fort St. John
33 717 MacDonald Alistair 02:19:08 6:57 M Edmonton
34 477 Gill Jason 02:21:33 7:05 M Fort St. John
35 1192 Winslade Tj 02:22:37 7:08 M Prince George
36 532 Harper Aaron 02:22:38 7:08 M Peace River Regional Dist
37 234 Braumandl Max 02:23:21 7:10 M Fort St John
38 151 BARAN JONATHAN 02:25:20 7:16 M POUCE COUPE
39 873 Peterson Leyton 02:25:44 7:17 M Rose Prarie
40 1180 White Steve 02:25:51 7:18 M Fort St. John
41 819 Mytron Layne 02:29:09 7:27 M Fort St John
42 590 Jackman Mikel 02:29:15 7:28 M Grimshaw
43 411 Farquharson Jason 02:30:39 7:32 M Chetwynd
44 780 Meise Dave 02:33:02 7:39 M Dawson Creek
45 784 Miles Tom 02:34:57 7:45 M Charlie Lake
46 918 Roach Troy 02:35:28 7:46 M Fort St. John
47 1151 Warkentin Lance 02:35:30 7:47 M Grande Prairie
48 1190 Willms Jeff 02:35:59 7:48 M Fort St John
49 1154 Waters Craig 02:36:30 7:50 M Tumbler Ridge
50 1228 Braun Jared 02:36:55 7:51 M Fort St John
51 754 Mayoh Ryan 02:37:08 7:51 M PRRD
52 651 Kyle Brady 02:38:34 7:56 M Fort St. John
53 877 Phillips Colin 02:39:52 7:59 M Prince George
54 303 Clarkson Johnathan 02:44:06 8:12 M Grande Prairie
55 1220 Zwaryck Logan 02:45:19 8:16 M Fort St. John
56 626 Kim Austin You seung 02:45:29 8:16 M Prince George
57 435 Fox Martin 02:45:50 8:17 M Fort St John
58 197 Birtwistle Ryder 02:46:28 8:19 M 108 mile ranch
59 463 Gavin Darcy 02:47:26 8:22 M County of Grande Prairie
60 1147 Warkentin Brent 02:47:38 8:23 M Nampa
61 316 Corbett Patrick 02:47:48 8:23 M Fort St. John
62 1130 VanHeddegan Fred 02:49:32 8:29 M Fort St John
63 252 Brule Daniel 02:50:23 8:31 M Fort St John
64 297 Chretien Dale 02:50:50 8:32 M High Level
65 706 Low Kirk 02:52:04 8:36 M Peace river
66 810 Morris Myles 02:52:18 8:37 M Pouce Coupe
67 454 Gale Bob 02:52:37 8:38 M tumbler ridge
68 759 McCue Travis 02:52:56 8:39 M Fort St John
69 415 Feldmann Jonathan 02:53:00 8:39 M Charlie lake
70 830 Neumeier Wes 02:54:03 8:42 M Fort st John
71 242 Brogan Jason 02:55:45 8:47 M Fort st john
72 507 Haab Kevin 02:57:42 8:53 M Charlie Lake
73 942 Rossignol Andre 02:58:05 8:54 M Fort St John
74 176 Bell Jonathan 03:01:02 9:03 M Fort St. John
75 1079 Thibodeau Mike 03:01:26 9:04 M Tumbler Ridge
76 762 McCurdy Steven 03:02:57 9:09 M Drayton Valley
77 1125 van der Giessen Nico 03:04:20 9:13 M Bezanson
78 122 Angus Brodie 03:04:32 9:14 M Prince george
79 727 Maddigan Cole 03:04:42 9:14 M Charlie Lake
80 393 Elias-Bertrim Robert 03:04:56 9:15 M Fort St. John
81 121 Anderson Will 03:05:10 9:15 M Groundbirch
82 869 Peters Corey 03:10:26 9:31 M Charlie Lake
83 148 Ball Collin 03:11:09 9:33 M Tumbler Ridge
84 135 Aurala Corey 03:13:58 9:42 M Fort St John
85 805 Morgan Scott 03:16:39 9:50 M Fort St. John
86 245 Brough Clayton 03:18:12 9:55 M grande prairie
87 1060 Sullivan Shawn 03:18:59 9:57 M Dawson Creek
88 704 lorenz steve 03:19:02 9:57 M prince george
89 841 Norbury Chris 03:19:50 9:59 M Tumbler Ridge
90 106 Akanegbu Ifeanyichukwu 03:20:19 10:01 M 0
91 1210 Young Doug 03:24:57 10:15 M Dawson Creek
92 1072 te Bulte Joseph 03:28:30 10:26 M Fort Saint John
93 1099 Townsend Micah 03:28:50 10:26 M Fort St. John
94 878 Phillips Tom 03:30:04 10:30 M Tumbler Ridge
95 517 Hanna Don 03:36:56 10:51 M Dawson Creek
96 485 Goldie Lyle 03:39:02 10:57 M Fort St John
97 401 Enns Steven 03:45:32 11:17 M Spirit River
98 1229 Holoboff Brian 03:54:35 11:44 M DAWSON CREEK
99 934 Rogers Terrance 03:59:58 11:59 M Fort St.John
100 222 Bouwmeester Thomas 04:03:07 12:09 M Groundbirch
101 301 Clark Greg 04:03:08 12:09 M Beaverlodge
102 113 Allard Rosslyn 04:07:30 12:22 M Fort St John
103 214 Boomer Chris 04:12:03 12:36 M Fort St. John
104 450 Fulford Aden 04:14:30 12:43 M Dawson Creek
             
20 KM Age Group Results for Grand Masters Men 50-64
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 855 Oostra Paul 01:45:49 5:17 M Grande Prairie
2 251 Brown Robert 01:51:13 5:34 M Moberly lake
3 1010 Smith Terry 01:54:10 5:42 M Grande Prairie
4 733 Malmgren Larry 01:55:34 5:47 M Prince George
5 564 Himmelspach Harold 02:01:21 6:04 M Prince george
6 864 Penner Mike 02:03:13 6:10 M Prince George
7 284 Carroll Robert 02:05:43 6:17 M Grande Prairie
8 658 Lamothe Dave 02:10:12 6:31 M Taylor
9 968 Scharbach Leonard 02:10:20 6:31 M GRANDE PRAIRIE
10 1182 whiting corbet 02:10:32 6:32 M prince george
11 1197 Wolf Eric 02:12:27 6:37 M Dawson Creek
12 1227 Helm Charles 02:13:53 6:42 M Tumbler Ridge
13 381 Dreyer Hendrik 02:14:53 6:45 M Prince George
14 519 Hanna Eric 02:15:04 6:45 M Ft St John
15 1052 Straussfogel Dennis 02:16:43 6:50 M Prince George
16 1050 Stone Colin 02:19:58 6:59 M Peace River
17 216 Bouck Ken 02:20:57 7:03 M Charlie Lake
18 710 Lund Terry 02:23:13 7:10 M Fairview
19 999 Skarberg Brian 02:23:39 7:11 M Sexsmith
20 801 Moon Terry 02:25:27 7:16 M Bezanson
21 543 Hawker Dan 02:25:51 7:18 M Fort St. John
22 699 Lobermayer Gunter 02:25:56 7:18 M Prince George
23 280 Carias Rafael 02:26:16 7:19 M Fort Sakatchewan
24 537 Hartman Greg 02:28:03 7:24 M Grande Prairie
25 538 Hartman Ray 02:28:42 7:26 M Peace River
26 601 Johnson Ronald 02:30:45 7:32 M Taylor
27 1231 Heistad Rudy 02:31:22 7:34 M Fort St John
28 673 Leer Duane 02:31:41 7:35 M Dawson Creek
29 1107 Tyrrell Andrew 02:31:49 7:35 M Fort St. John
30 307 Coates Ty 02:32:29 7:37 M Rose prairie
31 385 Dwyer Brian 02:32:50 7:38 M Beaverlodge
32 1041 Stevenson Duane 02:35:33 7:47 M Grande Prairie
33 814 Muise Rob 02:36:45 7:50 M Tumbler Ridge
34 228 Brain Brad 02:39:35 7:59 M Fort St John
35 936 Romeyn Rob 02:39:59 7:59 M Prince George
36 1093 toews daniel 02:47:43 8:23 M fort st john
37 341 daley brian 02:48:56 8:27 M fort st. john
38 419 Fequet Robert 02:50:24 8:31 M Hudson's Hope
39 190 Billings Brant 02:53:32 8:41 M Charlie Lake
40 1102 Travis Clifford 02:54:00 8:42 M Bonanza
41 597 Johnson Bill 02:55:15 8:46 M Peace River
42 694 Lively Christopher 02:58:15 8:55 M Tumbler Ridge
43 175 Bell Jim 02:58:59 8:57 M Fort St. John
44 448 Froese Jack 03:03:32 9:11 M Langley
45 1022 Speager Dwayne 03:04:59 9:15 M Hythe
46 669 LeBlanc Terry 03:05:06 9:15 M Charlie Lake
47 352 Dechant Darryl 03:05:11 9:16 M Grande Prairie
48 987 Sharman Kevin 03:07:04 9:21 M Tumbler Ridge
49 464 Gentles Gordon 03:10:11 9:31 M Fort St John
50 951 Rutherford Ken 03:10:26 9:31 M Charlie Lake
51 720 Mackay Dwayne 03:11:56 9:36 M Fort St. John
52 161 Bassett Frank 03:14:11 9:43 M Chetwynd
53 605 Johnston Ian 03:14:58 9:45 M Fort St. John
54 407 Esau Travis 03:18:16 9:55 M Fort St. John
55 1083 Tingstad Marty 03:27:28 10:22 M Grande Prairie
56 859 Pardell Philip 03:29:03 10:27 M Grimshaw
57 933 Rogers Mark 03:30:35 10:32 M Dawson Creek
58 1112 Unruh Abraham 03:30:47 10:32 M fort st john
59 867 Perreault Gaetan 03:34:10 10:43 M Tumbler Ridge
60 690 Lint Chris 03:35:44 10:47 M Chilliwack
61 409 Evoy Derek 03:37:40 10:53 M Calgary
62 512 Hampton Robert 03:46:48 11:20 M Blueberry Mntn
63 224 Bowie Grant 03:50:40 11:32 M Dawson Creek
64 1118 Urion Armand 03:54:32 11:44 M Beaverlodge
65 101 Adams Gary 04:00:28 12:01 M High Prairie
66 787 Miller Glen 04:08:52 12:27 M Tumbler Ridge
67 611 Joy Sheldon 04:12:39 12:38 M Dawson Creek
68 1224 Walkley Fred 04:19:27 12:58 M  
69 602 Johnston Blair 04:29:20 13:28 M Fort St John
70 1086 Tivadar Andrew 04:30:01 13:30 M Dawson Creek
             
20 KM Age Group Results for Super Masters Men 65+
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 310 Coatta Stephen 02:23:30 7:10 M Coquitlam
2 833 Nicholson Blaine 03:06:02 9:18 M DAWSON CREEK
3 447 Froese Gerald 03:27:21 10:22 M Chilliwack
4 1085 Tithecott Ron 03:33:35 10:41 M Scotch Creek
5 205 Blaskovits Richard 03:42:18 11:07 M Dawson Creek
6 1126 van der Giessen Nico 03:47:53 11:24 M Bezanson
7 315 Coppens Patrick 03:49:47 11:29 M Grande Prairie
8 200 Blackall Richard 03:58:01 11:54 M Charlie Lake
9 1014 Solli Earl 04:11:44 12:35 M Dawson creek
             
20 KM Age Group Results for Junior Women 18 & Under
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 292 Chilcott Kenzie 02:15:57 6:48 F Fort St. John
2 1023 Spenner Cadence 02:20:11 7:01 F Arras
3 442 Friesen Haley 02:27:18 7:22 F Bezanson
4 1108 Tyrrell Avary 02:30:22 7:31 F Fort St. John
5 209 Boettcher Morgan 02:31:36 7:35 F Taylor
6 127 Armstrong Morgan 02:42:33 8:08 F Fort St John
7 246 Brough Halle 02:47:15 8:22 F Grande Prairie
8 1024 Spenner Keaton 02:52:38 8:38 F Arras
9 575 Hudson Anna 03:03:04 9:09 F Chetwynd
10 194 Bird Jaycee 03:06:57 9:21 F Fort St. John
11 1018 Sorken Alicia 03:07:15 9:22 F Dawson Creek
12 693 Lively Christina 03:12:46 9:38 F Tumbler Ridge
13 963 Sargeant Emilee 03:15:24 9:46 F Dawson Creek
14 790 Miller Serenity 03:24:06 10:12 F Tumbler Ridge
15 1005 Smith Kennedy 03:25:00 10:15 F Arras
16 1071 te Bulte Israel 03:28:30 10:26 F Fort Saint John
17 697 Ljuden Miranda 03:33:33 10:41 F County of Grande Prairie No. 1
18 299 Clark Abby 03:55:54 11:48 F Beaverlodge
19 180 Bellows Emma 04:04:06 12:12 F Chetwynd
             
20 KM Age Group Results for Open Women 19-34
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 1221 Carson Lindsay 01:39:42 4:59 F  
2 892 Poirier-Hardy Jocelyn 01:41:12 5:04 F Prince George
3 567 Hodges Megan 01:59:47 5:59 F Beaverlodge
4 2 Kucheran Julianne 02:01:49 6:05 F Fort St. John
5 906 rea Hilary 02:04:50 6:14 F Chetwynd
6 1122 van der Giessen Anna 02:08:25 6:25 F Bezanson
7 818 Murray Kelsie 02:12:14 6:37 F Fort St John
8 553 Helm Carina 02:13:04 6:39 F Tumbler Ridge
9 680 Lenart Lindsay 02:13:41 6:41 F Dawson Creek
10 198 Bissell Jen 02:14:48 6:44 F Dease Lake
11 239 Brody Erin 02:15:08 6:45 F Charlie Lake
12 232 Bratland Kailey 02:15:14 6:46 F Hythe
13 807 Morrell Shayna 02:15:42 6:47 F Fort St John
14 700 Loeseken Theresa 02:15:56 6:48 F Fort Saint John
15 390 Dysserinck Danielle 02:16:10 6:49 F Mackenzie
16 847 Nunn Emma 02:16:45 6:50 F Fort St. John
17 667 LeBlanc Desiree 02:16:55 6:51 F Fort St john
18 1230 Strebchuk Holly 02:19:36 6:59 F Fort St. John
19 425 Fine Alison 02:20:09 7:00 F Vanderhoof
20 773 McKenzie Caitlin 02:20:10 7:01 F Fort St John
21 794 Milonas Jill 02:21:17 7:04 F Fort St John
22 1019 Sound Melissa 02:21:53 7:06 F Fort St John
23 388 Dyck Sandra 02:23:11 7:10 F Clairmont
24 461 Garrison Leanne 02:25:35 7:17 F Prince George
25 614 Kaehn Emily 02:25:39 7:17 F Mackenzie
26 102 Adams Megan 02:26:18 7:19 F Edmonton
27 950 Russell Caitlin 02:26:31 7:20 F Dawson creek
28 497 Gratton Joanne 02:26:59 7:21 F Dawson Creek
29 969 Scheel Maike 02:27:03 7:21 F Bonanza
30 377 Doyle Karoline 02:27:26 7:22 F Prince George
31 271 Campbell Megan 02:27:51 7:24 F Chetwynd
32 1163 Weidner Nadine 02:27:54 7:24 F Tumbler Ridge
33 732 mallis lenore 02:28:10 7:24 F fort st john
34 1066 Tan Kelly 02:28:35 7:26 F Dawson Creek
35 998 Sipprell Krista 02:28:45 7:26 F Prince George
36 1067 Tattersall Erin 02:28:51 7:27 F Vancouver
37 1068 Tattersall Lindsay 02:28:51 7:27 F Vancouver
38 1145 Ward Valerie 02:32:23 7:37 F Prince George
39 357 Dela Rosa Brittany 02:34:23 7:43 F Calgary
40 468 Getz Natasha 02:35:37 7:47 F Grande Prairie
41 195 Birmingham Anna 02:36:01 7:48 F Dawson Creek
42 1106 Turyk Courtney 02:36:57 7:51 F Grande Prairie
43 329 crantz crystal 02:37:46 7:53 F Dawson Creek
44 218 Boudreau Robyn 02:38:15 7:55 F Fort St. John
45 1090 Tjepkema Leah 02:38:21 7:55 F Fort ST. John
46 750 Maxfield Erin 02:38:25 7:55 F Fort St. John
47 871 Peters Tristan 02:38:27 7:55 F Grande Prairie
48 312 Colton Sheena 02:38:28 7:55 F Chetwynd
49 1149 Warkentin Julie 02:40:21 8:01 F Chetwynd
50 1016 Sooley Jennifer 02:40:48 8:02 F Fort St. John
51 1045 Steward Katelan 02:40:51 8:03 F Chetwynd
52 916 Richmond Holly 02:41:00 8:03 F Dawson Creek
53 1150 Warkentin Kara 02:41:02 8:03 F Bezanson
54 666 Law Joselyn 02:41:28 8:04 F Fort St. John
55 1015 sonmor Janelle 02:41:52 8:06 F Fort st John
56 302 Clark Shalise 02:42:02 8:06 F Fort st john
57 961 Saluk Veronica 02:42:26 8:07 F Fort St. John
58 792 Millions Jenelle 02:42:38 8:08 F Fort St John
59 574 Huber Angie 02:44:08 8:12 F County of Grande Prairie
60 523 Hanselpacker Ruth 02:44:35 8:14 F Belfast
61 880 Piccini Alysha 02:44:36 8:14 F Kamloops
62 1161 Weber Valerie 02:44:46 8:14 F Fort St John
63 155 Barth Katrina 02:45:05 8:15 F Dawson Creek
64 610 Joy Rachel 02:45:25 8:16 F Dawson Creek
65 578 Hunt Andrea 02:45:49 8:17 F Fort St John
66 802 Moore Ali 02:46:55 8:21 F Dawson Creek
67 273 Camplair Yvonne 02:46:57 8:21 F Beaverlodge
68 317 Corbett Samantha 02:47:59 8:24 F Fort St. John
69 520 Hanna Hope 02:48:05 8:24 F Ft St John
70 182 Bentley Ashley 02:48:09 8:24 F Charlie Lake
71 533 Harper Matti 02:48:34 8:26 F Arras
72 953 Rutherford Nicole 02:49:14 8:28 F Fort St John
73 440 Fraser Cheri 02:49:48 8:29 F Taylor
74 1193 Winstanley Nicole 02:50:19 8:31 F Fort St John
75 293 Chisholm Michelle 02:51:33 8:35 F Tumbler Ridge
76 799 Montalbo Shari 02:52:59 8:39 F Grande Prairie
77 935 Romero Lidia Karina 02:53:36 8:41 F Edmonton
78 256 budd ashley 02:53:42 8:41 F sexsmith
79 467 Gerstel Megan 02:54:01 8:42 F Chetwynd
80 1021 Soychuk Brooke 02:54:01 8:42 F Fort St. John
81 204 Blackwell Michelle 02:55:22 8:46 F Kimberley
82 897 Proctor Tonisha 02:55:28 8:46 F Tumbler Ridge
83 491 Govenlock Amanda 02:55:29 8:46 F Dawson creek
84 803 Moore Amanda 02:56:53 8:51 F Wembley
85 724 Mackenzie Nancy 02:56:54 8:51 F Beaverlodge
86 796 Moch Melanie 02:58:14 8:55 F Pouce Coupe
87 834 Nicolaisen Melissa 02:58:15 8:55 F Spirit river
88 1179 White Shelby 02:58:55 8:57 F Fort St John
89 428 Ford Kendra 02:59:54 8:59 F Sexsmith
90 664 Lau Melinda 03:00:49 9:02 F Fort St. John
91 901 Rashke Melissa 03:00:59 9:03 F Edmonton
92 241 Brody Kristyn 03:01:07 9:03 F Fort St. John
93 160 Bassett Brandy 03:03:26 9:10 F Chetwynd
94 1214 Zacharias April 03:03:48 9:11 F County of Grande Prairie No 1
95 1144 Ward Kimi 03:04:02 9:12 F Prince George
96 342 Dansereau Michaela 03:04:02 9:12 F Prince George
97 712 Luscombe Elise 03:05:44 9:17 F Tumbler Ridge
98 1213 Yule Sarah 03:06:18 9:19 F Fort St. John
99 709 Lowe Mackenzie 03:06:34 9:20 F Quesnel
100 679 Leigh Carolyn 03:07:26 9:22 F Vanderhoof
101 365 Dewetter Lacy 03:07:26 9:22 F Progress
102 453 Gainor Amanda 03:07:28 9:22 F Tumbler ridge
103 139 Babcock Katherine 03:07:56 9:24 F Moberly Lake
104 965 Sather Sarah 03:07:58 9:24 F Beaverlodge
105 1028 St Louis Daniela 03:08:02 9:24 F Chetwynd
106 542 Haughian Nicole 03:08:23 9:25 F Grande Prairie
107 589 Jackman Kiersten 03:08:49 9:26 F Edmonton
108 451 Funk Katlynn 03:10:49 9:32 F Prince George
109 1212 Yuan Joann 03:11:42 9:35 F Dawson Creek
110 1181 Whitford Erin 03:12:43 9:38 F Fort St. John
111 623 Kesick-Gorder Emily 03:12:55 9:39 F Taylor
112 1031 Stark Ceejay 03:13:26 9:40 F Fort St. John
113 1207 Yewchuk Kayla 03:13:27 9:40 F Salmon Arm
114 1173 Westergaard Bailey 03:14:23 9:43 F Fort Saint John
115 238 Brock Kaley 03:14:27 9:43 F Dawson creek
116 631 Kirschbaum Hilde 03:15:56 9:48 F Chetwynd
117 466 Gerstel Nichole 03:15:56 9:48 F Fort st John
118 1198 Wolsey Nicole 03:17:05 9:51 F Chetwynd
119 848 O'Brien Jessica 03:18:03 9:54 F St. John's
120 414 Feldmann Darla 03:19:36 9:59 F Charlie lake
121 977 Schubert Amy 03:20:40 10:02 F Fort St John
122 584 Huzyk Kathryn 03:21:29 10:04 F Fort st John
123 887 Plamondon Kayla 03:21:49 10:05 F Chetwynd
124 418 Fenton Alanna 03:21:52 10:06 F Fort St. John
125 416 Felix Paula Giorgiana 03:22:33 10:08 F Fort St John
126 150 Balyuta Mariya 03:22:34 10:08 F Fort St John
127 506 Gut Livia 03:23:10 10:09 F Fort St John
128 1171 Wesenberg Katie 03:23:27 10:10 F Fort St John
129 736 Mann Heather 03:23:53 10:12 F fort st john
130 243 Bromba Rebeccah 03:24:13 10:13 F Fort st john
131 396 Elliott Rae 03:28:26 10:25 F Grande Prairie
132 133 Atzenberger Amy 03:29:08 10:27 F Dawson creek
133 743 Martin Tamara 03:29:27 10:28 F Fort st john
134 432 Fowler Kenna 03:29:37 10:29 F Chetwynd
135 1092 Toews Beth 03:31:27 10:34 F Grande Prairie
136 606 Johnston Jenna 03:33:14 10:40 F tumbler ridge
137 752 Mayer Dakota 03:33:44 10:41 F Grande Prarie
138 489 Gould Natasha 03:33:52 10:42 F Dawson creek
139 371 Dommasch Chelsea 03:34:11 10:43 F Chetwynd
140 115 Aloysius Naomi 03:39:03 10:57 F SILVERVALLEY
141 851 Ollenberger Lauren 03:39:21 10:58 F Fort St John
142 226 Bowman Kaitlyn 03:39:27 10:58 F Calgary
143 1008 Smith Savannah 03:39:29 10:58 F Fort St. John
144 909 Rees Chelsea 03:39:55 10:59 F Cochrane
145 172 Beerling Samantha 03:40:02 11:00 F Fort St. John
146 174 Bell Amber 03:40:38 11:02 F Tumbler Ridge
147 811 Mortenson Gina 03:41:04 11:03 F Fort St. John
148 854 Olson Alysha 03:41:05 11:03 F Chetwynd
149 1026 Sperling Randi 03:42:16 11:07 F Grande Prairie
150 804 Moran Flores Laura 03:43:45 11:11 F Tumbler Ridge
151 314 Cooper Jennifer 03:45:14 11:16 F Fort St John
152 828 Neumann Allison 03:47:06 11:21 F Dawson creek
153 835 nobbs Jordan 03:48:19 11:25 F bonanza
154 223 Bowie Abbey 03:50:40 11:32 F Dawson Creek
155 592 Jackson Lacey 03:50:54 11:33 F Dawson Creek
156 879 Picard Michelle 03:50:54 11:33 F Grande Prairie
157 980 Scott Ashley 03:51:28 11:34 F North pine
158 319 Cornet Sarah 03:52:31 11:38 F Taylor
159 163 Bauldic Amelia 03:52:38 11:38 F Dawson Creek
160 747 Mattson Marie 03:52:41 11:38 F Fort St. John
161 979 Sciog Tanya 03:52:54 11:39 F Fort St John
162 782 miceli tara 03:54:03 11:42 F grande prairie
163 890 Plews Kaitie 03:54:37 11:44 F Fort St. John
164 525 Harder Breanna 03:55:10 11:45 F Fort St John
165 1217 Zenner Paydon 03:56:29 11:49 F Chetwynd
166 1203 Wuthrich Raechel 03:56:51 11:51 F Fort St. John
167 748 Matveev Lena 03:58:15 11:55 F Fort St John
168 431 Foronda Ashley 03:58:24 11:55 F Fort St. John
169 662 Lapasen Analynne 03:58:29 11:55 F Tumbler Ridge
170 1055 Stribbell Skye 04:01:41 12:05 F tumbler ridge
171 994 Shields Ashley 04:02:53 12:09 F Dawson Creek
172 1137 Visser megan 04:03:03 12:09 F Beaverlodge
173 1075 Tetreault Rebekah 04:03:14 12:10 F Charlie Lake
174 179 Bellows Candice 04:04:06 12:12 F Chetwynd
175 797 Moman Amber 04:12:45 12:38 F Pouce Coupe
176 562 Hillton Skylar 04:14:36 12:44 F Chetwynd
177 350 Day Loryn 04:15:42 12:47 F Dawson Creek
178 713 Lynde Nicole 04:18:01 12:54 F Dawson Creek
179 919 Robar Kara 04:19:22 12:58 F Fort St John
180 1127 Vandemark Courtney 04:22:05 13:06 F North Star
181 1128 Vandemark Kyli 04:24:49 13:14 F Manning
182 429 Ford Mandy 04:25:17 13:16 F Grande Prairie
183 723 Mackenzie Lisa 04:25:51 13:18 F Tumbler Ridge
184 744 Materi Tanis 04:27:06 13:21 F Fort St John
185 1115 Unruh Kristy 04:27:07 13:21 F Fort St John
186 663 Larson Deanna 04:28:11 13:25 F Dawson Creek
187 560 Hillier Krystal 04:28:22 13:25 F Dawson Creek
188 1032 Stark Nicole 04:29:17 13:28 F Fort St. John
189 603 Johnston Catherine 04:29:20 13:28 F Fort St John
             
20 KM Age Group Results for Masters Women 35-49
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 335 cunniffe kathleen 01:53:34 5:41 F prince george
2 474 Giesbrecht Wendy 01:58:00 5:54 F Cecil Lake
3 615 Kaempf Amy 02:06:45 6:20 F Dawson Creek
4 137 Austin Leah 02:10:40 6:32 F taylor
5 701 Logeman Brianne 02:12:05 6:36 F Fort St. John
6 456 Gale Terri 02:12:17 6:37 F Tumbler Ridge
7 1162 Weber-Roy Amanda 02:13:51 6:42 F Kimberley
8 505 Gummesen Julie 02:14:03 6:42 F Manning
9 612 Jurgens Marika 02:14:53 6:45 F Prince George
10 496 Grange Pauline 02:18:09 6:54 F Fort St.John
11 328 Craig Toni 02:18:12 6:55 F Fairview
12 1047 Stewart Lindsay 02:20:06 7:00 F Grande Prairie
13 208 Boettcher Marcia 02:23:32 7:11 F Taylor
14 475 Gilbert Yvonne 02:26:23 7:19 F Fort St James
15 1123 van der Giessen Christine 02:27:13 7:22 F Bezanson
16 783 Miles Annamari 02:27:25 7:22 F Charlie Lake
17 185 Bergen Dana 02:28:33 7:26 F Chetwynd
18 665 Lauzon Lisa 02:28:46 7:26 F Grande Prairie
19 849 O'Reilly Shannon 02:30:03 7:30 F Dawson Creek
20 937 Roots Robin 02:30:45 7:32 F Prince George
21 672 Lee Jeni 02:31:58 7:36 F Prince George
22 1205 Yastremski Melissa 02:36:49 7:50 F Fort St. John
23 131 Atkinson Jodie 02:37:08 7:51 F Dawson Creek
24 323 Cosgrove Stacy 02:37:09 7:51 F Bonanza
25 236 Brett Connie 02:37:11 7:52 F Dawson Creek
26 711 Lupu Ioana 02:37:53 7:54 F Fort Nelson
27 514 Hamre Tricia 02:38:15 7:55 F Fort st john
28 670 Lebrun Kim 02:39:25 7:58 F County of Grande Prairie No. 1
29 274 Capelle Lorraine 02:39:37 7:59 F Dawson Creek
30 288 Chambers Wendy 02:39:56 7:59 F Bluesky
31 181 Bennett Tara 02:40:07 8:00 F Grande Prairie
32 508 Haab Rebekka 02:40:42 8:02 F Charlie Lake
33 941 Ross Zoe 02:40:45 8:02 F Dawson Creek
34 742 Martin Kyla 02:42:51 8:09 F Beaverlodge
35 1104 Tumidei Salinas Ilaria 02:43:00 8:09 F Fort St. John
36 842 Nordhagen Corrie 02:43:39 8:11 F Hythe
37 327 Craig Terri-Lee 02:44:37 8:14 F Grande Prairie
38 749 Matvejova Zuzana 02:44:56 8:15 F Fort St. John
39 427 Fletcher Esther 02:45:16 8:16 F Goodfare
40 398 Elter Robin 02:45:34 8:17 F Dawson Creek
41 1111 Unrau Linda 02:46:03 8:18 F Fort St John
42 705 Lotze Tracey 02:46:17 8:19 F Prince George
43 938 Roscoe Lynda 02:46:22 8:19 F Peace River Regional District
44 196 Birtwistle Catherine 02:46:28 8:19 F 108 Mile Ranch
45 768 McIlvenna Veronica 02:47:19 8:22 F Quesnel
46 751 Maxfield Nancy 02:47:34 8:23 F Fort St. John
47 988 Shaw Amanda 02:48:00 8:24 F Fort St. John
48 702 London Keir 02:50:23 8:31 F Dawson Creek
49 1158 Webber Christie 02:50:34 8:32 F Dawson Creek
50 298 Chung Lindsay 02:51:00 8:33 F Quesnel
51 124 Aracki Nicole 02:51:20 8:34 F Kamloops
52 863 Paul Jocelyn 02:52:48 8:38 F Fort St John
53 1157 Webb Elaine 02:53:05 8:39 F Chetwynd
54 1034 Stefanyk Nicole 02:53:16 8:40 F Dawson Creek
55 550 hegge brandi 02:53:16 8:40 F dawson creek
56 1189 Willms Casey 02:53:19 8:40 F Fort St John
57 187 Bestward Wendy 02:53:49 8:41 F Dawson Creek
58 896 Pringle Michelle 02:54:22 8:43 F Fort St. John
59 192 Bird Dawn 02:54:41 8:44 F Fort St. John
60 971 Schiebelbein Nikala 02:54:48 8:44 F Grande Prairie
61 593 Jacobs Jenny 02:55:04 8:45 F Fort St John
62 995 Shilka Kristy 02:55:12 8:46 F Worsley
63 309 Coatta Rene 02:55:35 8:47 F Fort St. John
64 1143 Wank Krista 02:55:48 8:47 F Dease Lake
65 344 Davidson Lindsay 02:55:49 8:47 F Fort St. John
66 247 Brough Lori 02:57:39 8:53 F Grande Prairie
67 781 Merk Erin 02:58:09 8:54 F Charlie Lake
68 114 Allen Tanya 02:58:09 8:54 F Fort St. John
69 166 Beale Karla 02:58:15 8:55 F Charlie Lake
70 509 Hale Twyla 02:58:17 8:55 F Edmonton
71 1136 Visser Cassie 02:58:58 8:57 F Beaverlodge
72 1057 Stringer Wendy 02:59:25 8:58 F Dawson Creek
73 1025 Spenner Lindsay 03:00:57 9:03 F Arras
74 722 MacKay Stephanie 03:00:59 9:03 F Grande Prairie
75 171 Beebe Brandy 03:01:03 9:03 F Fort St John
76 118 Anderson Lee-Ann 03:01:40 9:05 F Sexsmith
77 1138 Waddell Shelbie 03:04:25 9:13 F Dawson Creek
78 1076 Thede Melissa 03:04:28 9:13 F Dawson Creek
79 563 Hilton Hilary 03:04:31 9:14 F Prince George
80 885 Pittam Lynnette 03:04:31 9:14 F fort st john
81 862 Parslow Carmen 03:05:10 9:15 F Peace River R
82 353 Dechant Tanya 03:05:11 9:16 F County of Grande Prairie No. 1
83 785 Miller Candace 03:06:35 9:20 F Quesnel
84 591 Jackman Rosemarie 03:08:49 9:26 F Grimshaw
85 164 Bayet Kristin 03:08:51 9:27 F Fort St John
86 268 Callihoo Tina 03:10:24 9:31 F County of Grande Prairie
87 1175 Wheeler Stacy 03:11:09 9:33 F Dawson Creek
88 1119 Urion Lisa 03:11:15 9:34 F Beaverlodge
89 233 Bratland Lisa 03:11:19 9:34 F Hythe
90 926 Rodger Leighann 03:12:57 9:39 F Queen Charlotte
91 707 Low Shannon 03:14:02 9:42 F Peace river
92 430 Forest Tara 03:14:07 9:42 F Fort St. John
93 607 Johnston Jody 03:15:31 9:47 F Grande Prairie
94 490 Gould Teela 03:17:22 9:52 F Fort St. John
95 345 Davis Jennifer 03:17:33 9:53 F Fort St John
96 763 Mcdonald Corine 03:18:14 9:55 F grande prairie
97 405 Esau Joanna 03:18:15 9:55 F Fort St. John
98 582 Huynh Ngoc 03:18:50 9:56 F Prince George
99 1058 Sullivan Alaine 03:18:59 9:57 F Dawson Creek
100 231 Brandle Andrea 03:19:31 9:59 F prince george
101 627 King Nadine 03:21:04 10:03 F Sexsmith
102 211 Bogh Natalie 03:21:04 10:03 F Grande Prairie
103 169 Bedell Galia 03:21:42 10:05 F Dawson Creek
104 348 Dawkin Danette 03:22:41 10:08 F Fort st john
105 384 Dwernychuk Erin 03:23:50 10:11 F Beaverlodge
106 789 Miller Melissa 03:24:12 10:13 F Tumbler Ridge
107 1211 Young Tara 03:24:58 10:15 F Dawson Creek
108 924 Robertson Robyn 03:26:10 10:19 F Fairview
109 494 Graham Jennifer 03:26:24 10:19 F Tumbler Ridge
110 202 Blackwell Bethan 03:26:52 10:21 F Tumbler Ridge
111 1105 Turner Deborah 03:28:46 10:26 F Slave Lake
112 105 Agoston Ibolya 03:29:16 10:28 F Fort st john
113 1201 Wright Lianne 03:30:21 10:31 F Tomslake
114 741 Martin Cynthia 03:30:22 10:31 F Grande Prairie
115 628 Kinley Colleen 03:30:31 10:32 F Chetwynd
116 823 Nelson Julia 03:30:31 10:32 F Chetwynd
117 470 Giesbrecht Alana 03:30:55 10:33 F Dawson Creek
118 306 Coates Deanna 03:31:05 10:33 F Rose Prairie
119 264 Cage Rhonda 03:31:15 10:34 F Prince George
120 177 Bell Sheryl 03:31:39 10:35 F Fort St. John
121 735 Mandapat Rhea 03:33:20 10:40 F Fort St John
122 696 Ljuden Holly 03:33:33 10:41 F County of Grande Prairie No. 1
123 1033 Steckly Jade 03:33:43 10:41 F Dawson Creek
124 758 McCue Bonnie 03:33:57 10:42 F Fort St John
125 793 Millsap Melissa 03:34:04 10:42 F Chetwynd
126 594 Janosek Lucie 03:34:40 10:44 F Fort St. John
127 436 Fox Melanie 03:36:09 10:48 F Fort St John
128 522 Hanna Pam 03:36:56 10:51 F Dawson Creek
129 865 Penson Charlotte 03:37:45 10:53 F SEXSMITH
130 596 Jarvis Sindy 03:38:33 10:56 F Grande Prairie
131 920 Robbins Jocelyn 03:38:49 10:56 F Fort st John
132 400 English Shellie 03:39:26 10:58 F Montney
133 983 Scriba Ashley 03:39:26 10:58 F Fort St John
134 870 Peters Stephanie 03:39:28 10:58 F Charlie Lake
135 829 Neumeier Judie 03:40:01 11:00 F fort st John
136 128 Armstrong Shannon 03:41:09 11:03 F Grande Prairie
137 922 Robertson Brandee 03:41:17 11:04 F Fairview
138 296 Chretien Charlene 03:41:49 11:05 F High Level
139 738 Marsh Leah 03:45:12 11:16 F Fort St. John
140 558 Hewitt Sherri 03:45:40 11:17 F Tumbler Ridge
141 199 Bjorseth Michaela 03:47:12 11:22 F Fort St John
142 1007 Smith Robyn 03:48:05 11:24 F Arras
143 1098 Tonnesen Charissa 03:49:11 11:28 F Tumbler Ridge
144 219 Bougiridis Shawna 03:49:39 11:29 F Grande Prairie
145 376 Doucette Rhonda 03:50:05 11:30 F Fort St John
146 262 Burres Christy 03:50:27 11:31 F Tumbler Ridge
147 361 Denault Sonja 03:51:09 11:33 F Fort Saint John
148 755 Mazga Brandi 03:51:13 11:34 F Grande Prairie
149 853 Olsen Sharla-Rae 03:52:37 11:38 F Prince George
150 426 Fleming Jodi 03:53:55 11:42 F Fort St John
151 982 Scott Renee 03:54:03 11:42 F Bezanson
152 649 Kuenzl Tracy 03:54:15 11:43 F Tomslake
153 249 brown crystal 03:54:35 11:44 F dawson creek
154 1009 Smith Stephanie 03:54:48 11:44 F Dawson Creek
155 1218 Zenner Tamara 03:56:40 11:50 F Chetwynd
156 775 McLean Cara 03:58:29 11:55 F Tumbler ridge
157 1030 Stang Stacy 03:58:41 11:56 F Grande Prairie
158 354 Deck Juanita 03:58:47 11:56 F Chetwynd
159 908 Redekopp Jenelle 03:58:47 11:56 F Chetwynd
160 907 Rebchuk Amanda 03:59:13 11:58 F Tumbler Ridge
161 460 Garrett Jessica 03:59:44 11:59 F Edmonton
162 1132 Vickers-Redhead Hayley 03:59:45 11:59 F Fort St John
163 287 Chalmers Danielle 03:59:48 11:59 F Grande Prairie
164 928 Rogers Alexa 04:00:00 12:00 F Fort St. John
165 240 Brody Kari 04:00:08 12:00 F Fort St. John
166 300 Clark Farrell 04:03:08 12:09 F Beaverlodge
167 996 Sieben Jennifer 04:03:56 12:12 F Grande Prairie
168 556 Helm Mellody 04:05:03 12:15 F Fort. St. John.
169 320 Corsi Brooke 04:08:59 12:27 F Dawson Creek
170 903 Raw Jenny 04:08:59 12:27 F Dawson Creek
171 1074 Terkilsen Katrina 04:12:11 12:37 F Pouce Coupe
172 609 Joy Leslie 04:12:38 12:38 F Dawson Creek
173 1059 Sullivan Sharla 04:12:46 12:38 F Dawson Creek
174 483 Goetjen-Pilgrim Carolyn 04:13:52 12:42 F Bezanson
175 1233 Cram Cherie 04:18:07 12:54 F Chetwynd
176 911 Reid Elizabeth 04:18:10 12:54 F Dawson Creek
177 902 Rauscher Tania 04:23:12 13:10 F Fort St John
178 534 Harris Kristina 04:23:40 13:11 F Dawson Creek
179 989 Shaw Sarah 04:28:12 13:25 F Dawson Creek
180 674 Lefebvre Brenda 04:29:56 13:30 F Grande Prairie
             
20 KM Age Group Results for Grand Masters Women 50-64
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 339 Cyr-Whiting Michelle 02:10:32 6:32 F prince george
2 653 Lacey Sheila 02:18:29 6:55 F Fort st john
3 482 Goddard Greta 02:19:21 6:58 F Hudson's Hope
4 986 Sharman Birgit 02:25:11 7:16 F Tumbler Ridge
5 215 Bouck Julie 02:25:29 7:16 F Charlie Lake
6 364 DeVries Lillian 02:30:32 7:32 F Kamloops
7 443 Friesen Margaret 02:31:05 7:33 F Bezanson
8 866 Penson-Boucher Joanne 02:35:22 7:46 F Grovedale
9 1103 Tucker Alison 02:36:25 7:49 F Taylor
10 1044 Steward Deanna 02:37:08 7:51 F Chetwynd
11 369 Dolen Evelyn 02:38:17 7:55 F calgary
12 1061 Sutherland Karen 02:45:28 8:16 F Charlie Lake
13 1188 williamson doris 02:49:24 8:28 F quesnel
14 657 Lamothe Angela 02:51:05 8:33 F Taylor
15 191 Billings Liz 02:51:17 8:34 F Charlie Lake
16 984 Seabrook Denise 02:52:33 8:38 F Grande Prairie
17 952 Rutherford Mary 02:52:55 8:39 F Charlie Lake
18 718 MacDonald Sharon 02:53:23 8:40 F Quesnel
19 254 Brunet Cindy 02:54:52 8:45 F Fort St John
20 1000 Skarberg Terry Lynn 02:56:09 8:48 F Sexsmith
21 1048 Stickel Dee-Ann 02:56:19 8:49 F Fort St John
22 692 Little Jennifer 02:57:35 8:53 F Vanderhoof
23 967 Savor Verna 03:00:00 9:00 F Pouce Coupe
24 858 Pardell Lynne 03:01:08 9:03 F Grimshaw
25 777 McNeil Lorna 03:02:40 9:08 F Grande Prairie
26 1095 Toews Olive 03:03:58 9:12 F Berwyn
27 728 Maddigan Isabel 03:04:42 9:14 F Charlie Lake
28 585 Hydamacka Rebecca 03:09:35 9:29 F Quesnel
29 480 Gilmore Justina 03:10:35 9:32 F Fort st John
30 173 Befus-Nogel Jan 03:10:50 9:32 F Blue Ridge
31 800 Moon Margaret 03:12:42 9:38 F Bezanson
32 955 Saar Anne 03:13:03 9:39 F Prince George
33 162 Bassett Rhonda 03:14:11 9:43 F Chetwynd
34 632 Klamut Linda 03:14:12 9:43 F Fort St. John
35 108 Albrecht Penny 03:14:15 9:43 F Taylor
36 806 Morgret Christina 03:15:07 9:45 F Chetwynd
37 889 Plamondon Tyria 03:21:49 10:05 F Chetwynd
38 577 Hull Pat 03:22:11 10:07 F Grande Prairie
39 272 Camplair Wendy 03:23:24 10:10 F Beaverlodge
40 1035 Steiner Gertrude 03:24:03 10:12 F CHARLIE LAKE
41 321 Corsi Sandy 03:26:25 10:19 F Tumbler Ridge
42 486 Gordon Doris 03:27:59 10:24 F Grande Prairie
43 557 Henderson Rita 03:28:20 10:25 F Tumbler Ridge
44 913 Reitsma Dorothy 03:28:27 10:25 F Dawson Creek
45 726 MacTavish Camille 03:28:27 10:25 F DAWSON CREEK
46 691 Listhaeghe Debra 03:29:22 10:28 F Grande Prairie
47 1117 Unruh Shelley 03:30:59 10:33 F fort st john
48 547 Hazelwood Kimberly 03:31:15 10:34 F Fort St John
49 555 Helm Linda 03:33:32 10:41 F Tumbler Ridge
50 978 Schwalm Gwen 03:35:26 10:46 F Fort st john
51 572 Howrish Patricia 03:35:26 10:46 F Grande Prairie
52 689 Lint Cheryl 03:35:44 10:47 F Chilliwack
53 391 Eddy Heather 03:37:40 10:53 F Calgary
54 1002 Smith Bonnie 03:39:32 10:59 F Fort St. John
55 1080 Thompson Theresa 03:41:09 11:03 F Grande Prairie
56 621 Kennedy Juanita 03:45:41 11:17 F Baie Verte
57 917 Ricketts Aster 03:46:45 11:20 F Grande Prairie
58 513 Hampton Terrina 03:46:49 11:20 F Blueberry Mntn
59 960 Salmond Carla 03:47:37 11:23 F Fort St. John
60 516 Hanison-Nagel Charlotte 03:48:05 11:24 F Campbell River
61 1006 Smith Marlene 03:49:48 11:29 F Beaverlodge
62 488 Gould Lisa 03:52:54 11:39 F Fort St John
63 1051 Stone Rhoda 03:54:17 11:43 F Peace River
64 1003 Smith Debra 03:54:40 11:44 F Cecil Lake
65 846 Neuner Patricia 03:55:01 11:45 F Fort St John
66 528 Harder Justina 03:55:02 11:45 F Fort St John
67 541 Haughian Nancy 03:58:13 11:55 F Grande Prairie
68 1056 Strickland Zanne 03:58:31 11:56 F Sexsmith
69 220 Boulet Roberta 03:58:35 11:56 F Grande Prairie
70 291 Chilcott Connie 03:58:45 11:56 F Fort St John
71 921 Roberts Katherine 03:59:03 11:57 F Goodlow
72 1121 Van De Veen Gloria 03:59:10 11:58 F Ridgedale
73 587 Isaac Agnes 03:59:48 11:59 F SILVERVALLEY
74 372 Doney Barbara 03:59:49 11:59 F Grande Prairie
75 1194 Wittig Gretchen 03:59:51 11:59 F Quesnel
76 932 Rogers Louise 04:04:35 12:14 F Dawson Creek
77 379 Dressler Arlene 04:09:31 12:29 F Baldonnel
78 1140 Walkley Ruth 04:19:28 12:58 F Fairview
79 774 McKenzie Linda 04:19:45 12:59 F Fort Nelson
80 100 Adams Barb 04:20:27 13:01 F High Prairie
81 677 LeGeyt Melanie 04:22:12 13:07 F Calgary
82 1094 toews marjorie 04:22:12 13:07 F fort st john
83 1078 Therrien Kathy 04:23:40 13:11 F Pouce Coupe
84 332 Crossland Wendy 04:26:52 13:21 F Charlie Lake
85 1087 Tivadar Barbara 04:30:01 13:30 F Dawson Creek
             
20 KM Age Group Results for Super Masters Women 65+
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 261 Burres Barb 03:00:56 9:03 F PRRD
2 766 McFetridge Lynne 03:04:43 9:14 F Quesnel
3 559 Hill Angie 03:04:56 9:15 F Edmonton
4 1184 Wiebe Cheryl 03:20:29 10:01 F Dawson Creek
5 1226 Antle Patsy 03:21:09 10:03 F Tumbler Ridge
6 683 Lewis Shirley 03:24:51 10:15 F Fort St. John
7 570 Holmstrom Shirley 03:28:29 10:25 F Edmonton
8 117 Anderson Jean 03:44:00 11:12 F Groundbirch
9 286 Carruthers Cheryl 03:59:10 11:58 F Peace River
10 1225 Wheeler Marg 04:11:44 12:35 F  
11 826 Neufeld Bettyanne (Elizabeth) 04:22:12 13:07 F Pender Island
12 367 dineley sharryn 04:26:57 13:21 F fort st john

 

 

4 KM Overall

Division: 4 KM
         
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2064 Wright Logan 00:18:46 4:41 M Nelson
2 2048 Skarberg Gavin 00:19:11 4:48 M Sexsmith
3 2046 Rogers Nate 00:24:19 6:05 M Fort St. John
4 2049 Skarberg Logan 00:24:55 6:14 M Sexsmith
5 2052 Steckly Tegan 00:25:23 6:21 F  
6 2025 Henderson Daniel 00:25:26 6:22 M Tumbler Ridge
7 2026 Henderson Solana 00:26:07 6:32 F Tumbler Ridge
8 2045 Rogers Finn 00:27:29 6:52 M Fort St. John
9 2030 Lefebvre Danica 00:29:47 7:27 F Grande Prairie
10 2066 Zwaryck Damarys 00:31:43 7:56 F Fort St. John
11 2076 Fox Amelia 00:35:24 8:51 F Hythe
12 2074 Sieben Rylee 00:35:33 8:53 F Grande Prairie

 

 

4 KM Age Groups

4 KM Age Group Results for 12 - 14 Boys 4KM
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2064 Wright Logan 00:18:46 4:41 M Nelson
2 2048 Skarberg Gavin 00:19:11 4:48 M Sexsmith
3 2049 Skarberg Logan 00:24:55 6:14 M Sexsmith
4 2025 Henderson Daniel 00:25:26 6:22 M Tumbler Ridge
             
4 KM Age Group Results for 12 - 14 Girls 4KM
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2052 Steckly Tegan 00:25:23 6:21 F  
2 2026 Henderson Solana 00:26:07 6:32 F Tumbler Ridge
3 2030 Lefebvre Danica 00:29:47 7:27 F Grande Prairie
4 2066 Zwaryck Damarys 00:31:43 7:56 F Fort St. John
5 2076 Fox Amelia 00:35:24 8:51 F Hythe
6 2074 Sieben Rylee 00:35:33 8:53 F Grande Prairie

 

 

2 KM Overall

Division: 2 KM            
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2035 McCue Griffin 00:09:04 4:32 M Fort St John
2 2034 McCue Emett 00:09:24 4:42 M Fort St John
3 2068 Letourneau Jonas 00:10:32 5:16 M Edmonton
4 2043 Peterson Marcus 00:10:32 5:16 M Rose Prairie
5 2071 Dwernychuk Sarah 00:11:00 5:30 F Beaverlodge
6 2047 Skarberg Connor 00:11:13 5:36 M Sexsmith
7 2009 Coatta Oliver 00:11:40 5:50 M Fort St John
8 2024 Harper-Lauze Rosalie 00:11:45 5:52 F Peace River Regionl District
9 2063 Wieler Wyatt 00:11:47 5:54 M Fort St. John
10 2017 Fletcher Julie 00:11:49 5:54 F Goodfare
11 2007 Callison Tristan 00:11:59 5:59 M Fort St. John
12 2069 Letourneau Diem 00:12:00 6:00 F Edmonton
13 2016 Fletcher Cooper 00:12:09 6:05 M Goodfare
14 2073 Tychoniak Zoe 00:12:46 6:23 F Beaverlodge
15 2036 McCue Quinn 00:12:51 6:25 F Fort St John
16 2008 Coatta Izzy 00:12:52 6:26 F Fort St John
17 2065 Young Nate 00:12:52 6:26 M Dawson Creek
18 2023 Gilmore Theodore 00:12:59 6:29 M Fort St. John
19 2006 Brain William 00:13:25 6:42 M Fort St John
20 2018 Fletcher Lincoln 00:13:37 6:49 M Goodfare
21 2075 Bell Nolan 00:14:38 7:19 M Tumber Ridge
22 2070 Bellows Morenzie 00:14:42 7:21 F Tumber Ridge
23 2054 Turner Charlotte 00:14:43 7:22 F Slave Lake
24 2005 Bellows Tristan 00:14:48 7:24 F Tumbler Ridge
25 2067 Mackay Bennett 00:15:07 7:34 M Fort St John
26 2033 Mackay Presley 00:15:09 7:35 M Fort St John
27 2061 Waters Liam 00:15:11 7:36 M  
28 2028 Kropp Hunter 00:15:21 7:40 M Dawson Creek
29 2002 Baker Luke 00:15:27 7:43 M Charlie Lake
30 2003 Baker Ryan 00:15:35 7:48 M Charlie Lake
31 2032 Mackay Niko 00:15:38 7:49 M Fort St John
32 2057 Warkentin Carter 00:15:52 7:56 M Chetwynd
33 2072 Tychoniak Oliver 00:15:58 7:59 M Beaverlodge
34 2022 Gilmore Jedrik 00:16:10 8:05 M Fort St. John
35 2021 Gilmore Eli 00:16:10 8:05 M Fort st John
36 2059 Warkentin Megan 00:16:13 8:06 F Chetwynd
37 2058 Warkentin Luke 00:16:21 8:11 M Chetwynd
38 2051 Steckly Sadie 00:16:40 8:20 F  
39 2027 Hilton Jai 00:17:04 8:32 M Prince George
40 2055 Turner Eliza 00:17:51 8:56 F Slave Lake
41 2077 Fox Sullivan 00:18:31 9:15 M Hythe
42 2029 Kropp Liam 00:18:37 9:19 M Dawson Creek
43 2014 Cram Evangelique 00:18:47 9:24 F  
44 2013 Cram Christiann 00:18:49 9:24 M  
45 2038 McCurdy William 00:19:27 9:43 M Drayton Valley
46 2062 Whiting Mason 00:21:02 10:31 M Prince George
47 2001 Baker Abby 00:21:38 10:49 F Charlie Lake
48 2031 Logeman Claire 00:23:29 11:45 F Fort St. John
49 2037 McCurdy Gabe 00:23:50 11:55 M Edmonton
50 2050 Steckly Myka 00:24:16 12:08 F  
51 2060 Waters Ari 00:24:36 12:18 M  
52 2078 Mayer Ellie 00:26:50 13:25 F Grande Prairie

 

 

2 KM Age Groups

2 KM Age Group Results for 7 & Under Boys 2KM
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2007 Callison Tristan 00:11:59 5:59 M Fort St. John
2 2023 Gilmore Theodore 00:12:59 6:29 M Fort St. John
3 2018 Fletcher Lincoln 00:13:37 6:49 M Goodfare
4 2067 Mackay Bennett 00:15:07 7:34 M Fort St John
5 2061 Waters Liam 00:15:11 7:36 M  
6 2028 Kropp Hunter 00:15:21 7:40 M Dawson Creek
7 2002 Baker Luke 00:15:27 7:43 M Charlie Lake
8 2003 Baker Ryan 00:15:35 7:48 M Charlie Lake
9 2032 Mackay Niko 00:15:38 7:49 M Fort St John
10 2072 Tychoniak Oliver 00:15:58 7:59 M Beaverlodge
11 2022 Gilmore Jedrik 00:16:10 8:05 M Fort St. John
12 2021 Gilmore Eli 00:16:10 8:05 M Fort st John
13 2058 Warkentin Luke 00:16:21 8:11 M Chetwynd
14 2027 Hilton Jai 00:17:04 8:32 M Prince George
15 2029 Kropp Liam 00:18:37 9:19 M Dawson Creek
16 2013 Cram Christiann 00:18:49 9:24 M  
17 2038 McCurdy William 00:19:27 9:43 M Drayton Valley
18 2037 McCurdy Gabe 00:23:50 11:55 M Edmonton
19 2060 Waters Ari 00:24:36 12:18 M  
             
2 KM Age Group Results for 8 - 11 Boys 2KM
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2035 McCue Griffin 00:09:04 4:32 M Fort St John
2 2034 McCue Emett 00:09:24 4:42 M Fort St John
3 2068 Letourneau Jonas 00:10:32 5:16 M Edmonton
4 2043 Peterson Marcus 00:10:32 5:16 M Rose Prairie
5 2047 Skarberg Connor 00:11:13 5:36 M Sexsmith
6 2009 Coatta Oliver 00:11:40 5:50 M Fort St John
7 2063 Wieler Wyatt 00:11:47 5:54 M Fort St. John
8 2016 Fletcher Cooper 00:12:09 6:05 M Goodfare
9 2065 Young Nate 00:12:52 6:26 M Dawson Creek
10 2006 Brain William 00:13:25 6:42 M Fort St John
11 2075 Bell Nolan 00:14:38 7:19 M Tumber Ridge
12 2033 Mackay Presley 00:15:09 7:35 M Fort St John
13 2057 Warkentin Carter 00:15:52 7:56 M Chetwynd
14 2077 Fox Sullivan 00:18:31 9:15 M Hythe
15 2062 Whiting Mason 00:21:02 10:31 M Prince George
             
2 KM Age Group Results for 7 & Under Girls 2KM
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2069 Letourneau Diem 00:12:00 6:00 F Edmonton
2 2036 McCue Quinn 00:12:51 6:25 F Fort St John
3 2008 Coatta Izzy 00:12:52 6:26 F Fort St John
4 2059 Warkentin Megan 00:16:13 8:06 F Chetwynd
5 2051 Steckly Sadie 00:16:40 8:20 F  
6 2014 Cram Evangelique 00:18:47 9:24 F  
7 2001 Baker Abby 00:21:38 10:49 F Charlie Lake
8 2078 Mayer Ellie 00:26:50 13:25 F Grande Prairie
             
2 KM Age Group Results for 8 - 11 Girls 2KM
     
Position Bib # Name Time Pace Gender City
1 2071 Dwernychuk Sarah 00:11:00 5:30 F Beaverlodge
2 2024 Harper-Lauze Rosalie 00:11:45 5:52 F Peace River Regionl District
3 2017 Fletcher Julie 00:11:49 5:54 F Goodfare
4 2073 Tychoniak Zoe 00:12:46 6:23 F Beaverlodge
5 2070 Bellows Morenzie 00:14:42 7:21 F Tumber Ridge
6 2054 Turner Charlotte 00:14:43 7:22 F Slave Lake
7 2005 Bellows Tristan 00:14:48 7:24 F Tumbler Ridge
8 2055 Turner Eliza 00:17:51 8:56 F Slave Lake
9 2031 Logeman Claire 00:23:29 11:45 F Fort St. John
10 2050 Steckly Myka 00:24:16 12:08 F  

 

Division: 5 KM
     
Position Bib # Name Gun Elapsed Gender Division
1 35 Bax Jordan 00:21:20 M 5 KM
2 765 McCleary Nolan 00:21:45 M 5 KM
3 764 Goodrich Isaac 00:21:46 M 5 KM
4 6 Nemethy Brian 00:21:53 M 5 KM
5 269 Pettersen Jacqui 00:23:39 F 5 KM
6 16 Williamson Martin 00:24:28 M 5 KM
7 256 Rowswell Kristine 00:24:56 F 5 KM
8 263 Roberts Gillian 00:25:48 F 5 KM
9 258 Rono Felix 00:25:54 M 5 KM
10 763 Ross Tory 00:26:30 M 5 KM
11 169 Witwicki Brynn 00:26:41 F 5 KM
12 751 Fraser Cheryl 00:27:04 F 5 KM
13 2 Goodrich Abby 00:27:39 F 5 KM
14 15 Plourde Daniel 00:27:59 M 5 KM
15 11 Taylor Curtis 00:28:13 M 5 KM
16 261 Roberts Sawyer 00:28:18 M 5 KM
17 262 Roberts Reid 00:28:19 M 5 KM
18 17 Williamson Liam 00:28:57 M 5 KM
19 739 Hunter-O'Neill Breanna 00:30:48 F 5 KM
20 740 hunter chris 00:31:00 M 5 KM
21 742 Hong Caylee 00:31:48 F 5 KM
22 3 Weidmann Katrina 00:32:57 F 5 KM
23 744 Hoehn Gabby 00:33:11 F 5 KM
24 18 Earl Christopher 00:33:17 M 5 KM
25 25 Romeyn Rob 00:33:41 M 5 KM
26 741 Hunter Amber 00:34:36 F 5 KM
27 265 Ramsay Chris 00:35:51 M 5 KM
28 766 Whiting MASON 00:36:24 M 5 KM
29 1 Cyr-Whiting Michelle 00:36:24 F 5 KM
30 197 Walsh Christy 00:37:35 F 5 KM
31 753 Dymond Melissa 00:37:43 F 5 KM
32 20 Earl Pippa 00:38:07 F 5 KM
33 10 Lorenz Steve 00:38:08 M 5 KM
34 264 Reutens Hernandez Jennifer 00:38:39 F 5 KM
35 19 Earl Meredith 00:38:45 F 5 KM
36 733 Leslie Sharri 00:40:04 F 5 KM
37 255 Sani Shahine 00:40:35 F 5 KM
38 755 Conway Danielle 00:42:05 F 5 KM
39 754 Conway Sarah 00:42:05 F 5 KM
40 252 Stephen Michelle 00:42:22 F 5 KM
41 8 Witso Sydnee 00:43:00 M 5 KM
42 9 Witso Angie 00:43:03 F 5 KM
43 280 McLane Christine 00:43:31 F 5 KM
44 277 Minard Kelly 00:44:30 F 5 KM
45 746 Greenberg Sienna 00:48:07 F 5 KM
46 736 Kibsey Amanda 00:48:24 F 5 KM
47 28 O'Callaghan Donncha 01:11:38 M 5 KM
Division: 10 KM
     
Position Bib # Name Gun Elapsed Gender Division
1 31 Cote Francois 00:47:15 M 10 KM
2 4 Goodrich Sam 00:50:06 M 10 KM
3 760 Bartell Nicholas 00:50:18 M 10 KM
4 279 McNamara Cam 00:51:29 M 10 KM
5 254 Smith Mike 00:54:15 M 10 KM
6 34 Macleod Matt 00:54:37 M 10 KM
7 761 Balogh Shar 00:55:01 F 10 KM
8 738 Huzar Dale 00:55:37 M 10 KM
9 275 Nakahara Barry 00:56:11 M 10 KM
10 12 Merritt Amy 00:56:32 F 10 KM
11 276 Mlynowski Theo 00:58:03 M 10 KM
12 750 Friesen Marvin 00:58:19 M 10 KM
13 36 Knowles Steven 00:59:27 M 10 KM
14 283 Lobermayer Eric 01:00:34 M 10 KM
15 240 Van der Meer Lindsay 01:00:49 F 10 KM
16 22 Rasmussen Clark 01:01:47 M 10 KM
17 752 Forrest Scott 01:01:55 M 10 KM
18 14 Himmelspach Harold 01:02:31 M 10 KM
19 270 Penner Mike 01:03:30 M 10 KM
20 26 Henderson Craig 01:05:47 M 10 KM
21 23 Mulligan Paul 01:06:13 M 10 KM
22 762 Straussfogel Dennis 01:06:29 M 10 KM
23 21 Earl Simon 01:06:53 M 10 KM
24 29 Winslade TJ 01:07:32 M 10 KM
25 745 Hess Michael 01:07:49 M 10 KM
26 748 Gaudet Kathryn 01:08:17 F 10 KM
27 32 Roots Pippa 01:08:21 F 10 KM
28 734 Leslie Sharri 01:08:26 F 10 KM
29 274 Neukomm Quiinn 01:08:27 M 10 KM
30 747 Giesbrecht Lyle 01:08:43 M 10 KM
31 757 Champagne Sarah 01:09:34 F 10 KM
32 735 Lee Jeni 01:09:50 F 10 KM
33 33 Bananas Victoria 01:10:37 F 10 KM
34 737 Kelsh Devon 01:12:13 F 10 KM
35 30 Jodoin Dawna 01:12:24 F 10 KM
36 27 O'Callaghan Marie 01:14:25 F 10 KM
37 266 Radcliffe Claire 01:15:12 F 10 KM
38 179 Warr Michael 01:15:23 M 10 KM
39 5 Thompson Michael 01:15:44 M 10 KM
40 273 Neukomm Shane 01:15:49 M 10 KM
41 24 Deford Tamara 01:16:00 F 10 KM
42 759 Bourque James 01:16:32 M 10 KM
43 268 Phillips Colin 01:18:23 M 10 KM
44 13 Lobermayer Gunther 01:18:37 M 10 KM
45 271 Pavich Steve 01:19:45 M 10 KM
46 7 Hanlon Neil 01:20:56 M 10 KM
47 250 Stewart Kaylene 01:21:31 F 10 KM
48 208 Vongkeo Nicole 01:21:46 F 10 KM
49 749 Gallo Ron 01:22:05 M 10 KM
50 272 Nimmo Sara 01:22:23 F 10 KM
51 278 Millard Matt 01:23:23 M 10 KM
52 284 Little Jennifer 01:23:34 F 10 KM
53 267 Piner Kelsey 01:27:04 F 10 KM
54 260 Roe Nancy 01:28:46 F 10 KM
55 282 Marshall Denise 01:28:59 F 10 KM
56 758 Buydens Kathy 01:33:35 F 10 KM
57 257 Rosen Chelsea 01:33:44 F 10 KM
58 251 Stewart Angel 01:33:45 F 10 KM
59 743 Hoff Jennifer 01:38:07 F 10 KM
60 756 Christian Holly 01:38:53 F 10 KM

Overall
Age Group By Division

Overall

Division: 10 KM Vertical Slam
     
Position Bib # Name Gun Elapsed Gender Division
1 373 Breton Leon 01:30:57 M 10 KM Vertical Slam
2 420 Hawker Dan 01:49:46 M 10 KM Vertical Slam
3 388 Coyle Toby 01:54:49 M 10 KM Vertical Slam
4 424 LeBlanc Desiree 02:02:02 F 10 KM Vertical Slam
5 430 Mytron Layne 02:14:56 M 10 KM Vertical Slam
6 395 Dempsey Calvin 02:15:04 M 10 KM Vertical Slam
7 372 Bouck Julie 02:15:47 F 10 KM Vertical Slam
8 414 Fouillard Chelsea 02:16:27 F 10 KM Vertical Slam
9 425 Lee Trevor 02:22:07 M 10 KM Vertical Slam
10 429 McGarvey Liam 02:39:57 M 10 KM Vertical Slam
11 441 Haluszka Jacob 02:39:57 M 10 KM Vertical Slam
12 423 Knott Wendi 02:40:10 F 10 KM Vertical Slam
13 439 Sutherland Karen 02:41:08 F 10 KM Vertical Slam
14 345 Bell Jim 02:45:50 M 10 KM Vertical Slam
15 438 Stickel Dee-Ann 03:04:27 F 10 KM Vertical Slam
16 370 Billings Liz 03:04:27 F 10 KM Vertical Slam
17 407 Fenton Alanna 03:28:18 F 10 KM Vertical Slam
18 422 Janosek Lucie 03:29:34 F 10 KM Vertical Slam
19 427 Mankelow Craig 03:38:19 M 10 KM Vertical Slam
20 375 Cameron Corrie 03:38:19 F 10 KM Vertical Slam
21 426 Loeppky Kathryn 03:45:20 F 10 KM Vertical Slam
22 421 Jacques Gillan 03:45:20 M 10 KM Vertical Slam
23 378 Coates Deanna 03:46:00 F 10 KM Vertical Slam
24 442 Gould Teela 03:57:19 F 10 KM Vertical Slam
25 350 Bell Sheryl 04:12:15 F 10 KM Vertical Slam
           
Division: 5 KM Vertical Slam
     
Position Bib # Name Gun Elapsed Gender Division
1 94 Jarnagin Melvin 00:53:03 M 5 KM Vertical Slam
2 93 Jarnagin Freyja 00:55:51 F 5 KM Vertical Slam
3 218 Wuthrich Lucas 00:55:55 M 5 KM Vertical Slam
4 123 Sangha Mitch 00:56:14 M 5 KM Vertical Slam
5 67 Donohoe Mathew 00:57:40 M 5 KM Vertical Slam
6 193 Wellstead James 01:04:56 M 5 KM Vertical Slam
7 161 VanderMeulen Dave 01:05:07 M 5 KM Vertical Slam
8 129 Shepherd Brice 01:05:43 M 5 KM Vertical Slam
9 155 Vandal Cory 01:08:46 M 5 KM Vertical Slam
10 100 Loeppky Tyson 01:09:56 M 5 KM Vertical Slam
11 72 Gallen Emily 01:10:11 F 5 KM Vertical Slam
12 91 Hunt Andrea 01:14:05 F 5 KM Vertical Slam
13 186 Vince Monte Vince 01:14:06 M 5 KM Vertical Slam
14 74 Gleave Misty 01:16:16 F 5 KM Vertical Slam
15 105 McKinnon Sarah 01:17:59 F 5 KM Vertical Slam
16 87 Hilderman Lindsay 01:19:31 F 5 KM Vertical Slam
17 35 Albrecht Penny 01:19:39 F 5 KM Vertical Slam
18 109 Murrin Christopher 01:19:45 M 5 KM Vertical Slam
19 43 Bently Katy 01:19:48 F 5 KM Vertical Slam
20 163 VanderMeulen Meghan 01:20:22 F 5 KM Vertical Slam
21 96 Kermack Jennifer 01:21:01 F 5 KM Vertical Slam
22 122 Russell Amanda 01:21:08 F 5 KM Vertical Slam
23 207 Wesenberg Katie 01:22:59 F 5 KM Vertical Slam
24 78 Grimsrud Becky 01:23:01 F 5 KM Vertical Slam
25 99 Loeppky Samantha 01:26:33 F 5 KM Vertical Slam
26 210 West Paige 01:26:54 F 5 KM Vertical Slam
27 147 Sutherland Christina 01:27:00 F 5 KM Vertical Slam
28 128 Shallow Brileigh 01:27:00 F 5 KM Vertical Slam
29 107 Murray Alexis 01:27:21 F 5 KM Vertical Slam
30 108 Murray Sarah 01:30:32 F 5 KM Vertical Slam
31 84 Hazelwood Kimberly 01:31:26 F 5 KM Vertical Slam
32 247 Bjorseth Michaela 01:31:26 F 5 KM Vertical Slam
33 134 SPENCER sharon 01:31:36 F 5 KM Vertical Slam
34 148 Swackhammer Jesse 01:33:13 M 5 KM Vertical Slam
35 70 Fell Madison 01:33:44 F 5 KM Vertical Slam
36 104 McGuire Kolby 01:33:45 M 5 KM Vertical Slam
37 112 Neugebaur Sarah 01:36:46 F 5 KM Vertical Slam
38 125 Scott Sarah 01:36:46 F 5 KM Vertical Slam
39 85 Heinrichs Angele 01:37:05 F 5 KM Vertical Slam
40 79 Pittam Lynnette 01:39:41 F 5 KM Vertical Slam
41 143 Sullivan Shawn 01:40:40 M 5 KM Vertical Slam
42 140 Sullivan Alaine 01:40:41 F 5 KM Vertical Slam
43 86 Herrick Kaiti 01:41:47 F 5 KM Vertical Slam
44 215 Woods Tami 01:41:58 F 5 KM Vertical Slam
45 115 Peterson Shelagh 01:42:14 F 5 KM Vertical Slam
46 111 Mycock Hayden 01:42:21 M 5 KM Vertical Slam
47 102 Marsh Leah 01:43:15 F 5 KM Vertical Slam
48 153 Townsend Michah 01:43:17 M 5 KM Vertical Slam
49 68 Ehmann Marie 01:47:03 F 5 KM Vertical Slam
50 92 Jakubowski Sheryl 01:47:11 F 5 KM Vertical Slam
51 63 Crossland Wendy 01:47:12 F 5 KM Vertical Slam
52 97 Laboucane Crystal 01:47:12 F 5 KM Vertical Slam
53 37 Bent Whitney 01:50:30 F 5 KM Vertical Slam
54 77 Green Georgia 01:52:32 F 5 KM Vertical Slam
55 88 Hollman Casey 01:52:33 F 5 KM Vertical Slam
56 103 Marynuik Candace 01:53:05 F 5 KM Vertical Slam
57 185 Vince Karrilyn 01:55:19 F 5 KM Vertical Slam
58 75 Gould Natasha 01:57:18 F 5 KM Vertical Slam
59 66 Denault Sonja 02:02:52 F 5 KM Vertical Slam
60 76 Graziano Desirae 02:03:55 F 5 KM Vertical Slam
61 50 Bliss Amy 02:03:57 F 5 KM Vertical Slam
62 124 Schram Bridgette 02:03:58 F 5 KM Vertical Slam
63 80 Grindley Brenda 02:04:41 F 5 KM Vertical Slam
64 83 Hanston Lana 02:05:01 F 5 KM Vertical Slam
65 101 Lumb Nicole 02:05:01 F 5 KM Vertical Slam
66 90 Huber Andrea 02:08:09 F 5 KM Vertical Slam
67 39 Miller Sarah 02:08:11 F 5 KM Vertical Slam
68 52 Bough Maggie 02:10:43 F 5 KM Vertical Slam
69 95 Kempffer Danielle 02:10:44 F 5 KM Vertical Slam
70 130 Shields Ashley 02:12:20 F 5 KM Vertical Slam
71 118 Robar Kara 02:12:21 F 5 KM Vertical Slam
72 121 rogers Peyton 02:16:50 F 5 KM Vertical Slam
73 119 rogers Krysten 02:19:45 F 5 KM Vertical Slam
74 59 Connelly Beth 02:19:45 F 5 KM Vertical Slam
75 137 Stark Ceejay 02:27:45 F 5 KM Vertical Slam
76 138 Stark Nicole 02:28:58 F 5 KM Vertical Slam
77 110 Mycock Brittany 02:31:49 F 5 KM Vertical Slam
78 241 Mccolm Matthew 02:34:24 M 5 KM Vertical Slam
79 244 Mccolm Tinney 02:34:25 M 5 KM Vertical Slam
80 81 Gunn Esdra 02:38:37 F 5 KM Vertical Slam
81 132 Smith Tammy 02:38:38 F 5 KM Vertical Slam
82 32 Gibson Denine 02:38:45 F 5 KM Vertical Slam
83 73 Gilmore Michael 02:38:52 M 5 KM Vertical Slam
84 136 Stafford Karla 02:39:02 F 5 KM Vertical Slam
85 181 Vasarhelyi Palma 02:39:02 M 5 KM Vertical Slam
86 36 Amstrup Steen 02:54:50 M 5 KM Vertical Slam
87 64 Currie Jolene 02:59:04 F 5 KM Vertical Slam
88 228 Doucette Rhonda 03:03:45 F 5 KM Vertical Slam
89 89 Hotchkiss Tricia 03:04:46 F 5 KM Vertical Slam
90 34 Rodriguez Ruah Paola 03:04:47 F 5 KM Vertical Slam
91 53  Butts Alyssa 04:46:29  F 5 KM Vertical Slam 
           
Division: 2.3 KM Dash
     
Position Bib # Name Gun Elapsed Gender Division
1 13 Wuthrich Elsa 00:19:27 F 2.3 KM Dash
2 9 Jarnagin Stella 00:19:29 F 2.3 KM Dash
3 14 Wuthrich Layna 00:22:17 F 2.3 KM Dash
4 8 Jarnagin Benaiah 00:24:23 M 2.3 KM Dash
5 12 Wuthrich Abby 00:27:30 F 2.3 KM Dash
6 16 Wuthrich Tobias 00:27:30 M 2.3 KM Dash
7 7 Heinrichs Mathieu 00:50:04 M 2.3 KM Dash
8 6 Heinrichs DON 00:50:05 M 2.3 KM Dash
9 2 Ehmann Jordan 00:50:44 F 2.3 KM Dash
10 3 Ehmann Liam 00:51:08 M 2.3 KM Dash
11 5 Grimsrud Amelia 01:00:17 F 2.3 KM Dash
12 10 Rogers Kaylynn 01:06:26 F 2.3 KM Dash
13 11 Lynch Maikaela 01:06:27 F 2.3 KM Dash
           
Division: Fitness Obstacle Course
     
Position Bib # Name Gun Elapsed Gender Division
1 564 Sangha Mitch 00:35:40 M Fitness Obstacle Course
2 502 Hawker Dan 00:35:45